orbis pictus-rozhovor s radním hl. m. Prahy Bc. Janem Štrofem, otištěný v Listech hl. m. Prahy, v čísle leden 2006

Na březen letošního roku se chystá do Prahy mezinárodní konference orbis pictus, jejímž cílem je porovnat a zhodnotit kvalitu školství v zemích „visegrádské čtyřky“ a dalších evropských regionů 15 let po pádu železné opony. Jejím garantem je radní hlavního města Prahy Jan Štrof .

orbis pictus

 

 

 

Listy hlavního města Prahy | 2.1.2006 | rubrika: Pražské zpravodajství | strana: 5

Zeptali jsme se...

Na březen letošního roku se chystá do Prahy mezinárodní konference orbis pictus, jejímž cílem je porovnat a zhodnotit kvalitu školství v zemích „visegrádské čtyřky“ a dalších evropských regionů 15 let po pádu železné opony. Jejím garantem je radní hlavního města Prahy Jan Štrof (na snímku).

* Jak tato idea vůbec vznikla?

Chtěli jsme se zaměřit hlavně na téma školství po 15 letech. o tom, kam se posunulo a co se od devadesátých let minulého století změnilo ve školství především České a Slovenské republiky, u kterých byly změny opravdu rozsáhlé. V průběhu přípravy této konference jsme dospěli k závěru, že by bylo zajímavé porovnání s ostatními státy evropské unie. Chtěli bychom srovnat školství nově přistoupivších zemí s těmi, které už nějaký rok v eU jsou. Navíc jsou to právě Čechy, které daly světu Jana Ámose Komenského. Proto také název orbis pictus. Je to název, pod kterým se skrývá široký záběr zhodnocení školství hlavních měst států eU a hlavního města Prahy.

* Má tato konference nějaké srovnání v zahraničí?

Neřekl bych, že má srovnání, protože jde skutečně o ojedinělou konferenci svého druhu. Postavili jsme ji na tom, zhodnotit školství po 15 letech vývoje ve státech východního bloku a jejich hlavních městech v konfrontaci se „zbytkem“ evropy. Probíhají různé typy konferencí na úrovni „visegrádské čtyřky“. Konference orbis pictus je zaměřena na jednu oblast, tj. oblast školství, která zasahuje všechny regiony, všechna města.

* Kdo se konference zúčastní a kdo bude přednášet?

Vzdělání je vklad do budoucnosti. o tom nikdy nikdo nepochyboval. Úroveň vzdělání předurčí, jaké postavení bude ta která země zastávat v rámci širších celků - evropy i světa. Chceme proto, aby konference byla velmi reprezentativní. a dělná zároveň. Budeme zvát i představitele evropské unie, budeme zvát evropské komisaře. Předpokládáme, že se konference zúčastní spousta pro školství významných lidí. Za českou stranu například profesor Karel Rýdl z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, Petr Kolář z Vysoké školy finanční a správní, alena Gajdůšková, místopředsedkyně senátního výboru pro záležitosti evropské unie, Helena Šebková z Centra pro studium vysokého vzdělání atd.

* Nakolik je tato konference inspirována nedávno proběhlou konferencí „visegrádské čtyřky“?

Inspirace nevychází ze standardních setkávání regionů „visegrádské čtyřky“. Je to spíše nový impuls města Prahy. Impuls, který jsme chtěli dát i dalším regionům, aby se podívaly zpět, jak se jim rozvíjelo, vyvíjelo či jak se jim zkvalitňovalo školství a co si v podstatě mohou vzít z jiných krajů a naopak nabídnout i v evropě.

Foto popis|


Klíč| Gajdůšková Alena; Senát

13. ledna 2006
13. ledna 2006