Paroubek bude prosazovat odkoupení špatných úvěrů

První městská banka (PMB) vykázala v prvním pololetí letošního roku ztrátu 174 miliónů korun, zatímco ve stejném období předchozího roku činila její ztráta 40 miliónů. Na této ztrátě se podílí především tvorba rezerv a opravných položek, která dosáhla 143,66 miliónu korun, úrokové příjmy banky jsou naopak plusové a činily 55,8 miliónu korun. Provozní náklady jsou potom 62 miliónů, takže po sečtení přesáhla provozní ztráta banky šest miliónů korun. Objem primárních vkladů dosáhl téměř 3,3 miliardy korun. Banka má s klasifikovanými úvěry, na které musí vytvářet opravné položky, problémy už delší dobu a ke konci června představovaly téměř 1,7 miliardy korun. V letošním roce proto banka předpokládá tvorbu opravných položek přibližně 300 miliónů korun.
Náměstek primátora Jiří Paroubek uvádí dvě možná řešení problému. „Já budu navrhovat městské radě a zastupitelstvu města, aby město odkoupilo portfolio klasifikovaných úvěrů a předpokládám, že toto řešení najde podporu celého politického spektra v zastupitelstvu Prahy. Důsledkem tohoto kroku by bylo očištění banky od problémových úvěrů před privatizací, tedy prodejem městského podílu v bance. Připomínám, že Praha je v PMB majoritním akcionářem.
Jedinou alternativou k  tomuto řešení je jinak navýšení základního jmění banky minimálně o ztrátu letošního roku. Očekávám přitom, že provozní ztráta nebude žádná a banka se tedy bude pohybovat v provozním zisku v plusu, ale protože je potřeba vytvořit opravné položky vůči klasifikovaným úvěrům poskytnutým většinou v letech 1995 až 1997, bude celkový hospodářský výsledek ztrátový ve výši do 330 miliónů korun. To by tedy byla zhruba suma, o kterou by bylo potřeba navýšit základní jmění banky.
Tato varianta, spočívající v navýšení základního jmění, je ale podle mého názoru nepřijatelné i politicky a nemyslím, že by kdokoli z funkcionářů města našel odvahu říci zastupitelstvu o další hotové peníze pro banku. Naopak odkoupení problémových úvěrů městem může být provedeno z  úvěru poskytnutého Praze samotnou bankou, takže hotové peníze na to potřeba nejsou, i když bychom samozřejmě museli platit úroky atd.
Na odkoupení klasifikovaných úvěrů je potřeba zhruba 720 miliónů korun, ale Praha by tyto úvěry zahrnula do modelu hospodaření s jinými starými a nedobytnými pohledávkami města, kde už je řešení připraveno. Počítáme s tím, že bychom tyto pohledávky prodávali v aukci soukromým firmám a ty by potom dluhy už pro sebe vymáhaly, přičemž jejich úspěšnost by přitom zřejmě byla vyšší, protože mohu použít postupy , které město ani banka nepoužívají. Celková ztráta z odkoupení klasifikovaných úvěrů by se díky tomu potom pro nás pohybovala mezi 150 až 200 milióny korun, protože podle odhadů firmy, která zpracovává audit Prahy, můžeme z oněch 720 miliónů korun dostat zhruba 500 až 600 miliónů korun zpět. Na uhrazení ztráty vzniklé odkoupením klasifikovaných úvěrů PMB městem by potom Praze postačily peníze získané prodejem městského podílu této bance - za 66 procent akcií bychom mohli dostat zhruba 330 miliónů korun. Celá transakce by tedy pro město skončila mírným ziskem, přičemž pokud banku před privatizací očistíme od špatných úvěrů, můžeme dostat i určitou prémii. Proto mi toto řešení připadá pro město nesporně výhodnější a budu ho prosazovat“.
15. srpna 2000
15. srpna 2000