Povodni bychom se neubránili ani letos - Mladá fronta Dnes -11.8.2003

Kdy přijde další povodeň srovnatelná s loňskou, nikdo neví. Může to být kdykoli. Přestože je s velkou vodou třeba počítat, česká města na ni stále nejsou připravena.

Podtitulek: Nová protipovodňová opatření zůstávají na papíře. Města se ještě nevypořádala s následky loňské velké vody

Praha - Přesně před rokem vtrhla pětisetletá velká voda do Prahy. Desetitisíce obyvatel metropole byly evakuovány. Škody se počítaly v miliardách korun. Pokud by dnes Prahu zasáhla stejná povodeň jako loni, následky by byly srovnatelné.

Podobné je to po celém toku Vltavy. Berounky, Labe a dalších řek. Příslušné úřady, kraje a města se zatím stále zaměřují na odstraňování škod po loňských záplavách. Na nová protipovodňová opatření zatím nedošlo: chybějí peníze a projekty zůstávají na papíře.

Metropoli ochrání hráze

Pražané si budou moci oddechnout nejdříve za rok. Tehdy už by měla - zejména v centru města - stát většina hrází, které mají metropoli do budoucna ochránit před povodni.

Obyvatelé okrajových čtvrtí města - třeba Radotína a Zbraslavi -však budou na protipovodňové zábrany čekat déle: až do konce roku 2005. A v dalších pražských čtvrtích - Troji či Lahovicích - se s ochrannou zdí nepočítá vůbec.

"Každý, kdo se tu rozhodne žít, bude muset vždycky počítat s rizikem záplav," upozornil náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister.

Na velkou vodu - o síle té loňské - zatím nejsou připraveni nikde. "Dopadli bychom úplně stejně," podotýká starosta Českého Krumlova František Mikeš.

S jeho slovy souhlasí i ředitel českobudějovického Povodí Vltavy Zdeněk Zídek: "Výchozí stav bychom letos měli lepší, protože hladiny ve vodních nádržích jsou kvůli dlouhodobému suchu níž. Ale kdyby přišly srovnatelné deště, nestačilo by to a průběh povodní by byl podobný jako loni," varuje Zídek.

Pytle s pískem se osvědčily

Na některých místech začali alespoň s částečnými úpravami. Například radnici v Plzni se oproti loňsku podařilo zabezpečit nejkritičtější bod z hlediska zatopení centra města. Na pětimetrovém průchodu pod hlavním silničním tahem, kudy voda loni do středu Plzně přišla, přibyly mobilní zábrany.

Jinak se však plzeňští radní budou i nadále  spoléhat na tři tisíce osvědčených pytlů s pískem: výběrové řízení na nákup protipovodňových zábran totiž kvůli několikamilionovému rozpětí cen v nabídkách dodavatelů nakonec zrušili.

Středočeský kraj se zase soustředil na nákup techniky pro jednotlivé

složky integrovaného záchranného systému. "Loni se ukázalo, že hlavně policie nemá dostatečné vybavení. Letos jsme tedy policistům přispěli osmi miliony korun, za které bude nakoupena výpočetní, ženijní a potápěčská technika," řekl mluvčí krajského úřadu Martin Krafl.

S novými protipovodňovými opatřeními zatím nezačali ani na severu Čech. Odstraňování povodňových škod tam totiž nabralo několikaměsíční skluz.

Koryta řek v Libereckém kraji zůstávají v kritickém stavu. Povodí Labe s úpravami teprve začíná. Slíbené peníze z ministerstva zemědělství totiž podnik dostal se značným zpožděním.

"Větší přívalový déšť tu může napáchat rozsáhlejší škody než loni." odhaduje ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.

JANA BLAŽKOVÁ, LENKA PETRÁŠOVÁ a zpravodajové MF DNES

12. srpna 2003
12. srpna 2003