Praha je ochotna při výstavbě sociálního zařízení pomoci

Městská rada dnes na návrh náměstka primátora Otty Kechnera souhlasila se záměrem na poskytnutí finančního daru 10 miliónů korun z rozpočtu hl. m. Prahy nestátní, neziskové organizaci Diakonie Církve bratrské na dostavbu a zahájení provozu domova Bethesda v Praze 9-Chvalech. A to za podmínky, že diakonie předloží závazné řešení dofinancování této akce, která se dostala do finančních potíží.
Ředitel Diakonie Církve bratrské se loni v srpnu na náměstka Kechnera obrátil s návrhem sdružit finanční prostředky na dostavbu objektu domova Bethesda s tím, že by Praha do investice vložila 25 mil. Kč a za to by získala k pronájmu na pětadvacet let 35 míst v uvedeném účelovém zařízení sociální péče. Charitativní organizace se tak pokoušela vyřešit situaci, kdy nejmenovaný zahraniční sponzor odstoupil od slibu poskytnout jí na výstavbu účelového zařízení Bethesda částku 1,5 mil DM ( cca 27 mil. Kč ).
Výstavba Domova Bethesda, který dle investora má charakter domu s pečovatelskou službou, je uskutečňována na vlastním pozemku Církve bratrské ve Chvalech (k.ú. Praha - Horní Počernice), který má rozlohu 2,5 ha. Stavební povolení bylo vydáno v roce 1999 a v současné době je dokončována hrubá stavba a pracuje se na vnitřních instalacích. Celkové náklady na výstavbu jsou rozpočtovány ve výši 46,5 mil. Kč. Do budoucna se počítá s rozvojem celého areálu jako s výrazným komunitním centrem a střediskem společenského života ve zdejší anonymní sídlištní lokalitě mezi sídlišti Černý Most a bytovou výstavbou městské části Horní Počernice.
Praha tuto nabídku posuzovala a ve svých závěrech konstatovala, že hlavní město realizuje vlastní program výstavby domů s pečovatelskou službou v letech 2000-2005 schválený Radou HMP. Realizací tohoto pětiletého programu má vzniknout zhruba 330 bytů s dotací ze státního rozpočtu 500 tis. Kč na jednu bytovou jednotku, přičemž Praha ze svého rozpočtu vkládá do programu na 1 lůžko 450 tis. Kč.
Tato lůžka jsou ale k dispozici po celou dobu životnosti objektu, zatím co u objektu Bethesda by lůžka měla Praha k dispozici pouze na pětadvacet let. Navíc by náklady na jedno lůžko byly vyšší o 264 tis. Kč a mohlo by také dojít k dalším nárokům na investiční prostředky při výstavbě…V případě, že by stávající investor nezajistil potřebné finanční prostředky. Proto Praha dospěla k závěru, že nabídka na sdružení finančních prostředků není pro město výhodná.
Vzhledem k charakteru stavby a skutečnosti, že dosud přetrvává nedostatek kapacit asistenčních a rezidenčních sociálních služeb na území města, ale rada výstavbu zařízení ve Chvalech podpořit chce, a proto Kechner navrhl poskytnout diakonii uvedený účelový finanční dar z rozpočtu hl. města Prahy, aby bylo možné stavbu co nejrychleji dokončit a zahájit provoz areálu. A rada souhlasila, ovšem za předpokladu, že investor doloží, že umí investici z jiných zdrojů dofinancovat.

Diakonie Církve bratrské je nestátní nezisková organizace, která byla zřízena Církví bratrskou a je s ní úzce svázána. Navazuje na sociální práci Církve bratrské (bývalé Svobodné reformované církve), která byla velmi široká, a v padesátých letech byla pozastavena. Diakonie Církve bratrské byla založena Radou Církve bratrské dne 7. 3. 1992. Je organizační jednotkou Církve bratrské. Vykonává služby především v oblasti sociální s křesťanským aspektem. V čele stojí ředitel a sedmičlenná správní rada.
Rozpočet této organizace je tvořen z příspěvků různých nadací, příspěvků a sponzorských darů. Na ministerstvu kultury je pouze registrovaná, nevztahuje se na ní stále platné znění zákona č. 218/1949 Sb., nemá nárok na žádný finanční příspěvek ministerstva kultury, pod které spadá podle § 8 zákona č. 2/l969 Sb., ve znění pozdějších předpisů, správa církve, a pro které je příslušnou kapitolou Ministerstva financí vyčleněn finanční rozpočet zahrnující rovněž financování církví.
22. ledna 2002
22. ledna 2002