Náměstek primátora Nouza oceňuje úspěchy pražských deaflympioniků

Před odletem do Sofie přijal pražské deaflympioniky ve slavnostních prostorách rezidence primátora náměstek primátora Jiří Nouza.
2. srpna 2013
2. srpna 2013

Je všeobecně málo známo, že neslyšící sportovci mají svou vlastní olympiádu. Jejich specifická komunikace vybočuje z rámce ostatních handicapů a před téměř 90 lety vyústila ve vznik dvou nezávislých hnutí na podporu handicapovaných sportovců, kterými se stalo deaflympijské hnutí (1924), podporující neslyšící sportovce, a paralympijské hnutí, podporující sportovce s ostatními postiženími.

  • 1 minuta čtení

Ve dnech 26. července až 4. srpna probíhá v bulharské Sofii již 22. ročník letní Deaflympiády, tedy olympijských her pro neslyšící. Podrobnosti na www.sofia2013.com .

Českou republiku zde reprezentuje 16 sportovců, z toho 7 z jediných dvou pražských oddílů, SK Olympia Praha SPS a I. PSKN Praha. 

Celkový počet sportovních oddílů neslyšících je v ČR 15 o 4 000 registrovaných členech. 

Před odletem do Sofie přijal pražské deaflympioniky ve slavnostních prostorách rezidence primátora náměstek primátora Jiří Nouza, který sportovcům popřál mnoho úspěchů, žádné zranění a kýžené medaile. „Velmi si vážím takových lidí, kteří se nedají při cestě za svým cílem zastavit osobním handicapem. Proto se cítím poctěn, že jsem mohl těmto sportovcům osobně popřát hodně štěstí při reprezentaci České republiky,“ říká Jiří Nouza. Vedení hlavního města letos sluchově postiženým sportovcům poskytlo přes 1 mil. korun na další rozvoj sportovních aktivit, kterými jsou jednak běžné sportovní soutěže, ale novinkou budou v rámci integrace neslyšících TICHÁ OLYMPIÁDA a ORIENTAČNÍ BĚH PRO NESLYŠÍCÍ.

Za zmínku jistě stojí, že slavnostních setkání českých a pražských vrcholových politiků se sluchově postiženými sportovci v historii nebylo mnoho. V novodobých dějinách České republiky došlo pouze ke dvěma podobným událostem, prokazujícím velký respekt vrcholovým sluchově postiženým sportovcům. Poprvé to bylo v roce 2001, kdy před odletem na Deaflympijské hry do italského Říma sportovce přijal prezident republiky Václav Havel, a v roce 2005 po návratu z Deaflympiády v australském Melbourne přijal neslyšící sportovce místopředseda Senátu Petr Pithart.

V historii poprvé se toto důstojné setkání uskutečnilo na půdě radnice Hlavního města Prahy pod patronací náměstka primátora Jiřího Nouzy.

Průběžné výsledky napovídají, že by se čeští deaflympionici ze Sofie nemuseli vracet s prázdnou. V pondělí pro Českou republiku získal první bronzovou medaili střelec ze vzduchovky Marek Bartošek, v úterý stejný sportovec přidal ještě stříbrnou medaili

Náměstek primátora Jiří Nouza se po návratu našich sportovců zúčastní ocenění našich nejlepších reprezentantů, kde jim za jejich úspěchy poděkuje  spolu s předsedou Českého paralympijského výboru a prezidentem Českého svazu neslyšících sportovců Vojtěchem Volejníkem.

Příloha: Dopis náměstka primátora Jiřího Nouzy deaflympionikům do Sofie