Praha otevřela své zastoupení v Bruselu

Secesní dům na bruselském Palmerstonově náměstí je novou adresou Prahy v Evropě. Od včerejška zde působí pražské zastupitelství. "Oslavujeme kousek budoucnosti město, region příštího členského státu bude zastoupen tady v Bruselu," řekla při večerním otevírání domu komisařka EU pro finance Michaela Schreyerová. "Měli byste vědět, že máte jeden z nejhezčích domů v Bruselu udělali jste opravdu dobrou investici," uvedl ministr bruselské regionální vlády Georges Chabert.
Pokračování na straně D5
Pokračování ze strany D1
"Jsme prvním regionem kandidátské země, který nezávisle funguje v Bruselu," pochlubil se Jiří Paroubek, který na oslavě zastupoval primátora Prahy.
V Bruselu má sice zastoupení již několik měst a zemí z kandidátských zemí, ty však působí v pronajatých prostorách. Jen maďarské regiony mají společně pronajatý dům, ten jim ale platí vláda v Budapešti.
Na otevření pražského domu se přišlo podívat mnoho lidí diplomaté, úředníci i politici, lidé z Evropské unie a NATO i z belgických úřadů a českých misí v Bruselu. Pozváni byli i obyvatelé z části Palmerstonova náměstí naproti pražskému domu.Na jeho otevření Praha upozornila pomocí inzerátů v belgických denících a v prestižním Financial Times.
Toto zastupitelství bylo otevřeno po řadě odkladů způsobených spory na pražské radnici i byrokratickými průtahy ze strany Belgičanů.
Došlo k němu po půlroční rekonstrukci, při níž vznikla galerie v suterénu a tři byty v horních patrech domu. Jen malé zásahy byly prováděny v reprezentačních prostorách přízemí a v prvním patře, které slouží pro kancelářské účely.
Rekonstrukci provedl známý belgický architekt Georges van Hamme, jehož nejznámějším projektem je proslulá rekonstrukce bruselského hotelu England. Van Hamme je znám úsilím o záchranu stavebního dědictví Bruselu, který až do osmdesátých letech bezohledně ničili realitní agenti a stavební firmy.
Pražský dům se má "rozjet" na podzim v říjnu zde bude uspořádána společná prezentace Prahy a jednoho z významných měst unie: Bruselu či Amsterdamu. Kromě kulturních pořadů budou k této akci patřit i setkání hospodářských komor a jednání investorů.
Postupně Praha zamýšlí provést společnou prezentaci i s dalšími velkoměsty Evropy. Chce si tak zajistit mimo jiné i levnou publicitu v médiích těchto měst a zemí. "Praha by měla mít vedle sebe do dvou let významná místa a regiony jako Londýn, Paříž, Lombardii nebo Bavorsko," tvrdil šéf pražského domu Zdeněk Werner.
Na otevření domu přiletělo do Bruselu asi osmdesát zástupců Prahy vedle členů rady a vedoucích úředníků magistrátu byli mezi nimi dva starostové městských částí. S nimi dorazily ještě asi dvě desítky novinářů a hudba Hradní stráže.
Praha si na ně najala letadlo. "Udělali jsme to, aby cesta byla levnější. Normální lístek by stál 23,5 tisíce korun. My jsme to dostali za 9,9 tisíce na osobu," uvedl Werner. Podle něj nebylo nijak drahé ani ubytování hostů z Prahy. "Podařilo se nám snížit ceny, které jsou kolem 12 až 15 tisíc za pokoj v hotelu tady blízko, na 3000 korun za noc," prohlásil.
MICHAL MOCEK
26. června 2002
26. června 2002