Praha uctila památku padlých v Pražském povstání
Dnes v pravé poledne uctili památku padlých Pražského povstání u památníku obránců mostu Barikádníků - Pavel Bém, primátor Prahy a Jan Bürgermeister, náměstek primátora. Pietního aktu se dále zúčastnili místopředseda Svazu bojovníků za svobodu plukovník Antonín Štícha a předseda ODS Mirek Topolánek. Praha tím založila novou tradici – uctění památky padlých u symbolu Pražského povstání – na místě barikád.
- 2 minuty čtení
Včera v pravé poledne uctili památku padlých Pražského povstání u památníku obránců mostu Barikádníků - Pavel Bém, primátor Prahy a Jan Bürgermeister, náměstek primátora. Pietního aktu se dále zúčastnili místopředseda Svazu bojovníků za svobodu plukovník Antonín Štícha a předseda ODS Mirek Topolánek. Praha tím založila novou tradici – uctění památky padlých u symbolu Pražského povstání – na místě barikád.
„Pražské povstání má tři symboly – budovu rozhlasu na Vinohradské třídě, Staroměstské náměstí s radnicí a barikády.Těch bylo v době Pražského povstání kolem 1600 a město bránilo na barikádách přes 30 tisíc osob – mužů, žen i dětí,“ řekl Pavel Bém primátor Prahy. Pokračoval: „Protože symbol barikád byl do této doby trochu opomíjen, zakládáme novou tradici. Důstojně vzpomeneme na ty, kdo se se zbraní v ruce zasloužili o znovuobnovení svobody právě na místě, kde stály tři barikády na mostě, dvě na předmostí. Vyjadřujeme tím vděčnost a poděkování všem, kdo před jednašedesáti lety nasadili život a pozdvihli zbraň za osvobození hlavního města, naší vlasti.“
V projevu, který pronesl plukovník Antonín Štícha, místopředseda Svazu bojovníků za svobodu, rekapituloval průběh Pražského povstání. Citoval slova vyražená na pamětní desce Staroměstské radnice: „Naše úcta a vděk patří těm, kdo padli na pražských barikádách v květnu 1945 i těm, kdo na nich bojovali a nedožili se dnešního dne. Čest jejich památce.“
Ve svém projevu předseda ODS Mirek Topolánek vzpomenul dvou významných osobností naší historie, připomněl dva rozdílné osudy dvou generálů, dvou výjimečných pilotů, dvou legend – Aloise Eliáše a Františka Peřiny. Připomněl, jak jejich příběhy promlouvají k současnosti.
U mostu Barikádníků - tento název most získal až rok po konci války, do té doby se užíval název Trojský - byly celkem tři barikády na mostě a dvě na předmostí. Probíhaly zde nejkrutější boje a zřejmě zde padlo nejvíce lidí. Šlo o jednu z nejdůležitějších barikád v Praze, jelikož most chránil Prahu zejména od severního útoku tankových jednotek.
K uctění památky padlých v Pražském povstání na těchto barikádách byl v roce 1984 odhalen památník obráncům mostu od autora Josefa Malejovského.
V Praze 8.5.2006
Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma
Za správnost: Hana Stará / tel. 236 00 36 57