Praha v boji se suchem využije průsaků podzemních vod

Hlavní město Praha začne pro splachování komunikací a zvlhčování vzduchu v letních měsících v centru města využívat průsakovou vodu ze své kolektorové sítě. Metropole tak uskutečňuje další krok v rámci svého klimatického závazku a důrazu na udržitelný způsob života města. První čerpací zařízení napojené na podzemní rezervoár na průsakovou vodu vzniklo pod Uhelným trhem. Naplnění jedné cisterny o objemu 8 m3 trvá 15 minut.

  • 3 minuty čtení
  • 31 fotografií
Čerpání vody z rezervoáru pod Uhelným trhem

Do pražské kolektorové sítě se od jejího vybudování přirozeně dostává značné množství průsakové vody, kterou je třeba neustále odčerpávat. Průsaková voda z pražského podzemí je v této lokalitě bez dalšího využití přečerpávána do Vltavy. Praha s městskými společnostmi Kolektory Praha a Pražskými službami hledala způsob využití tohoto zdroje vody pro splachování ulic a chodníků v centru metropole.

„Dle Českého hydrometeorologického ústavu je letošní vývoj srážek horší než v předchozích dvou letech. Sucho a hospodaření s vodou není již zdaleka tématem jen pro venkov. I v Praze se musíme začít chovat maximálně hospodárně v nakládání s vodou. Zařízení je schopno za patnáct minut naplnit cisternu o objemu osm metrů krychlových. Voda v souladu se svým rozborem je využitelná pro splachování ulic a chodníků centra města, může být použita také pro zalévání zeleně nedalekého okolí,“ řekl náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

V prostoru pod náměstím Uhelný trh se v hloubce 30 metrů nachází podzemní rezervoár na průsakovou vodu, který je dostatečně velký na to, aby se voda z něj dala po vyčerpání využít. Zařízení je schopno zachytit až 100 m3 vody. Hl. m. Praha v loňském roce uvolnilo v souladu se Strategií adaptace na klimatické změny prostředky na vybudování čerpací technologie, která umožňuje zachycenou vodu vyvést na povrch a plnit jí cisterny Pražských služeb.

„Praha se může pochlubit největší kolektorovou sítí v Evropě, ta tvoří infrastrukturu moderního města, která umožňuje efektivní vedení sítí i jejich opravy bez zbytečného rozkopávání povrchu komunikací. Smysluplné a plně ekologické nakládání s přebytečnou vodou z kolektorů, která by jinak končila ve Vltavě, samozřejmě vítám,“ prohlásil starosta Prahy 1 a předseda dozorčí rady společnosti Kolektory Praha, a.s. Petr Hejma.

„Laboratorní rozbor vody prokázal její nezávadnost a vhodnost pro splachování ulic a zalévání zeleně,“ doplnil předseda představenstva Kolektory Praha Petr Švec.

„Projekt je příkladnou spoluprací městských firem v environmentální oblasti. Průsaková voda z kolektorů bude dále a smysluplně využívána v kropicích a zametacích vozech Pražských služeb, které pracují převážně v centrálních částech Prahy v rámci strojního čištění. Pražské služby tak pokračují v ekologických aktivitách, které přispívají k ochraně životního prostředí v metropoli,“ dodal generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman.

Obdobné zařízení plánuje instalovat společnost Kolektory Praha, a.s. společně s radnicí Prahy 3 v lokalitě Havlíčkova náměstí. Odtud je dojezdová vzdálenost pro vozy do Prahy 2 a Prahy 3. V této lokalitě navíc za průsakovou odpadní vodu Kolektory Praha platí nemalé stočné, jelikož voda se přečerpává do kanalizačního systému.

O kolektorové síti:

Pražská kolektorová síť jako prostor pro ukládání sítí technické infrastruktury do podzemních průchodných liniových staveb má k dnešnímu dni délku zhruba 94 km, z toho přes 20 km je v centrální části Prahy. Tyto kolektory byly vybudovány převážně hornickým způsobem a při jejich provozování do nich proniká průsaková podzemní voda.

 

29. dubna 2020
29. dubna 2020