Praha vypracuje systém efektivní integrace žáků se speciálními vzdělávacími potřebami

Rada hl. m. Prahy dnes schválila navýšení rozpočtu v kapitole školství pro zbytek roku 2009. Částka 47 milionů Kč bude použita k zajištění mzdových prostředků pro asistenty pedagoga a další péči k dětem a žákům se speciálními vzdělávacími potřebami. Rada zároveň vzala na vědomí výsledky projektu „Celková analýza procesu integrace dětí se zdravotním postižením ve školách na území hl. m. Prahy“ a záměr vytvoření nových pravidel pro tento integrační proces, která budou platit nejdéle od února 2010.

  • 5 minuta čtení

 

/Zpráva z 26. jednání Rady hl. m. Prahy 21. 7. 2009/

 

Rada hl. m. Prahy dnes schválila navýšení rozpočtu v kapitole školství pro zbytek roku 2009. Částka 47 milionů Kč bude použita k zajištění mzdových prostředků pro asistenty pedagoga a další péči k dětem a žákům se speciálními vzdělávacími potřebami. Rada zároveň vzala na vědomí výsledky projektu „Celková analýza procesu integrace dětí se zdravotním postižením ve školách na území hl. m. Prahy“ a záměr vytvoření nových pravidel pro tento integrační proces, která budou platit nejdéle od února 2010.

„Finanční požadavky na mzdové náklady spojené s individuální integrací dětí se zdravotním postižením ve školách na území hlavního města Prahy výrazně vzrostly. Zájem rodičů včlenit dítě do běžné školy narůstá. Určitě k tomu i přispěla i Úmluva o právech osob se zdravotním postižením, dokument OSN z 13. prosince 2006. Právní předpisy nyní dávají rodičům právo volby vzdělávací cesty jejich dítěte.“ vysvětlila náměstkyně primátora pro oblast školství Marie Kousalíková s tím, že účinky školského zákona se začaly projevovat již v průběhu roku 2006 a počet rodičů, kteří pro své dítě volí vzdělávání v integračním proudu, stále vzrůstá. „Pro optimální zajištění vzdělávacího procesu je v odůvodněných případech k dětem a žákům doporučován asistent pedagoga, který musí být pedagogickým pracovníkem,“ doplnila náměstkyně Kousalíková. Podle ní tvoří individuální integrace velmi citlivou oblast školství, kde nedostatek finančních prostředků bývá často osobním problémem a zasahuje negativně celé rodiny.

V roce 2008 bylo na mzdové prostředky pro asistenty pedagoga a další speciální péči vyčleněno z rozpočtu hl. m. Prahy 59 580,6 tis. Kč. Jednalo se o financování 273,6 úvazků asistenta pedagoga. V roce 2009 stoupl celkový počet úvazků asistenta pedagoga v hl. m. Praze na 314. Tento nárůst byl způsoben zejména:

  • zvýšením počtu žáků v prvních třídách základních škol (32 žáků s asistentem pedagoga v 1. třídách základních škol)
  • narůstajícím počtem diagnostikovaných dětí a žáků s poruchami autistického spektra (např. Aspergerův syndrom), s poruchami chování
  • narůstajícím počtem dětí a žáků s vícečetnými postiženími ve speciálních školách

Z důvodu vysoké finanční náročnosti tohoto procesu zadal Magistrát hl. m. Prahy provedení analýzy procesu integrace dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami (financování další speciální péče, kompenzačních pomůcek, platů asistentů pedagoga apod.). V prosinci 2008 byl zpracován první materiál, který byl postupně aktualizován tak, jak se vyvíjel nárůst žádostí o přidělení asistenta pedagoga v průběhu roku.

„Na začátku června jsme se s panem primátorem sešli na společné schůzce s odborníky, kteří nám představili výsledky svého průzkumu. Přítomni byli také zástupci školských poradenských zařízení a Odboru školství, mládeže a tělovýchovy MHMP. Byla zde představena analýza průzkumu, která potvrdila, že finanční prostředky přidělované ministerstvem školství na integraci žáků se speciálními vzdělávacími potřebami jsou nedostačující a bez dofinancování hlavního města Prahy nelze potřeby integrace zabezpečit, i když by toto mělo být plně v kompetenci MŠMT,“ řekla náměstkyně primátora Kousalíková. Dále bylo konstatováno, že:

  • požadavek pro kalendářní rok 2009 činí celkem 92 955 tis. Kč, z toho z prostředků hl. m. Prahy 72 945 tis. Kč,
  • fyzický počet asistentů pedagoga doporučený pedagogicko-psychologickými poradnami  na 1. pololetí 2009 je 195,
  • fyzický počet asistentů pedagoga doporučený speciálně pedagogickými centry  na 1. pololetí 2009 je 385,
  • pro přidělování asistentů pedagoga neexistuje žádný relevantní  kontrolní mechanismus,
  • pro přidělování asistentů pedagoga neexistuje jednotná metodika poradenských zařízení.

 

Na jednání 10. 6. 2009 byly definovány tyto závěry:

1/ Hl. m. Praha vyjadřuje podporu filozofii integrace, zvláště pak s ohledem na její konečnou efektivitu.

2/ MHMP vytvoří motivační systém odměňování škol a školských zařízení tak, aby v rámci integrace byly vyčleněny nezbytné finanční prostředky na odměny.   

3/ MHMP vytvoří do konce června komisi odborníků, která definuje základní principy integrace a zváží a doporučí MHMP seznam klinických diagnóz vhodných pro integrační proces.

4/ MHMP vytvoří kontrolní mechanismy garantující efektivitu vynakládaných finančních prostředků v oblasti integrace.

5/ MHMP si vyžádá od příslušných krajů (zejména Středočeského kraje) normativní refundaci finančních prostředků za žáky s asistentem pedagoga s místem trvalého pobytu mimo území hl. m. Prahy.

6/ Hl. m. Praha bude iniciovat jednání s MŠMT s cílem promítnout vyhlášku č. 73/2005 Sb. do adekvátních ekonomických garancí MŠMT.   

7/ Náměstkyně primátora hl. m. Prahy Marie Kousalíková a Odbor školství mládeže a tělovýchovy MHMP zpracují metodický pokyn pro integraci tělesně, mentálně, duševně a smyslově handicapovaných dětí s možností vytvoření základních stavebních kamenů pro budoucí definování standardů kvality péče o integrované děti.

8/ Náměstkyně primátora hl. m. Prahy Marie Kousalíková a Odbor školství mládeže a tělovýchovy MHMP zváží s ohledem na závěry analýzy případné organizační změny, které by mohly vést k větší efektivitě ve financování integrace.

9/ Hl. m. Praha bude garantovat pro 1. pololetí školního roku 2009/10 rozsah poskytované péče v oblasti integrace vycházející z aktuálního stavu péče do doby vytvoření metodického pokynu pro integraci.

10/ MHMP se bude specificky zabývat problematikou skupinové integrace. 

„V souladu se závěry vzešlými ze společné schůzky na začátku června byla ustanovena poradní skupina pro efektivní integraci. Členy skupiny jsou zástupci školských poradenských zařízení, speciálních škol, běžných mateřských a základních škol a rodičovské veřejnosti. Poradní skupina se bude podílet na vytvoření nových pravidel pro integrační proces dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami na území hlavního města, která budou platná nejdéle od 1. února 2010,“ dodala náměstkyně primátora Marie Kousalíková.

 

 

V Praze 21. 7. 2009

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.

 


 

 

21. července 2009
21. července 2009