VIDEO: Pražské břehy čeká proměna

Pražské břehy čeká proměna
4. února 2014
4. února 2014

Rada hlavního města Prahy dnes schválila dokument, který městu umožní změnit vltavské břehy v celoměstský významný veřejný prostor. Končí tak stav, kdy jdou dílčí investice města a jednotlivých soukromníků často proti sobě. Koncepce vznikla na Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha).

  • 2 minuty čtení

/zpráva z 5. jednání Rady hl. m. Prahy 4. února 2014/

„Chceme, aby obyvatelé Prahy i turisté měli možnost kvalitně trávit volný čas po celé délce řeky. Zároveň je důležité, aby břehy nabízely různorodé možnosti využití od klidových a rekreačních zón až po živé oblasti s bohatým kulturním programem,“ uvádí primátor Tomáš Hudeček. Materiál nabízí městským částem, podnikatelům i neziskovým organizacím náměty, které bude třeba rozpracovat do podoby konkrétních architektonických návrhů. „Koncepce je výzvou ke spolupráci různých aktérů, kterou bude město moderovat,“ dodává primátor Hudeček.


Vltavské břehy a jejich nejbližší okolí jsou totiž jednou z nejcennějších oblastí ve městě. Přestože většinu těchto prostranství Praha vlastní, neměla doposud zpracovanou strategii, jak je využívat, upravovat a rozvíjet. Důsledkem bylo, že na jedné straně řada míst ležela ladem, na straně druhé bylo mnoho cenných míst různými způsoby privatizováno či neadekvátně využíváno. Přitom v řadě evropských měst dochází zejména v poslední době k rozsáhlým revitalizacím a úpravám břehů řeky na pobytový veřejný prostor, které obyvatelé těchto měst hodnotí velmi pozitivně.

„Město si konečně uvědomilo hodnotu prostoru řeky a také svojí zodpovědnost, jako majitele a správce, za jeho využití, uchování a rozvíjení,“ uvedla architekta Pavla Melková, vedoucí Kanceláře veřejného prostoru IPR Praha, kde koncepce na žádost města vznikla. Koncepce mimo jiné také navrhuje zřízení městského správce nábřeží, který by její dodržování a realizaci koordinoval.

Kancelář veřejného prostoru IPR Praha zpracovává vedle Koncepce pražských břehů také Manuál tvorby veřejných prostranství, který nabídne soubor pravidel a principů, jak navrhovat městské prostředí. Vznik kanceláře (listopad 2012) je součástí nové vize rozvoje Prahy s důrazem na realistické a koncepční plánování a komunikaci s veřejností.

Koncepce navrhuje široké množství témat, ze kterých lze vyjmenovat například:

  • Definování pravidel nové výstavby v prostoru řeky.
  • Koordinaci jednotlivých investičních záměrů v prostoru řeky s ohledem na celkovou kvalitu veřejného prostoru města.
  • Zřízení Městského správce nábřeží pro centrum města, který bude přímou součástí magistrátu a bude koordinovat správu, úpravy a využívání břehů.
  • Vytvoření nepřerušené plynulé průchodnosti podél řeky pro chodce a cyklisty doplněním chybějících úseků a odstraněním nepřirozených bariér.
  • Úpravy břehů, které umožní jejich využívání pro pobyt, relaxaci či kulturní, společenské a sportovní aktivity.
  • Doplnění scházejících přístupů k řece z vnitřního města.
  • Vytvoření systému mobility PID a MHD tak, aby rekreační prostor řeky byl dobře dostupný ze vzdálenějších částí města.
  • Nová propojení protilehlých břehů pro chodce a cyklisty.
  • Vytvoření příměstských parků.
  • Organizace kotvení lodí v centru tak, aby byl vyvážený poměr mezi místy pro stání lodí a volnými místy pro pobyt, relaxaci a kulturní či sportovní aktivity.
  • Vytvoření Přístavu Centrum sever v části Helmovského jezu.
  • Doplnění možností kotvení a zázemí pro malé osobní lodě návštěvníků Prahy.