Pražský magistrát

Frekvence 1 - 11.12.2002
Moderátor (Petr Švarc):
Dobrý večer vy všichni kdo nás právě posloucháte, Press klub začal. Naše hlavní město má během letošního roku ve svém čele už třetího muže. Primátorské křeslo má v Praze už řadu let vyhrazeno Občanská demokratická strana a tato řada nebyla přerušena ani nyní. Nový primátor Pavel Bém před svým zvolením mluvil často o možnosti, že se pokusí stanout i v čele nejsilnější opoziční strany. Nakonec však, přestože byl primátorem zvolen, zálusk na křeslo po Václavu Klausovi už nemá a chce se případně spokojit s místem místopředsedy strany. Pavel Bém je hostem dnešního Press klubu. Dobrý večer pane primátore.

Host (Pavel Bém):
Hezký večer přeji.

Moderátor (Petr Švarc):
Budeme samozřejmě mluvit o problémech hlavního města, o situaci na magistrátu, ale vyhýbat se nebudeme ani té vysoké politice, tedy situaci v ODS, jak to vlastně s onou Bémovou kandidaturou, nebo spíše nekandidaturou bylo, jaké názory na politické dění má uchazeč o místopředsednický post v ODS a samozřejmě budeme mluvit i o tom, na co se zeptáte vy. Napřed si ale pustíme krátký profil našeho dnešního hosta.
Doktor Pavel Bém se narodil v Praze, kde v roce 1987 absolvoval na Fakultě všeobecného lékařství. Po čtyřleté praxi v oboru psychiatrie a drogových závislostí odjíždí na dvouleté postgraduální studium ve Spojených státech, aby se po návratu stal vedoucím lékařem Kontaktního střediska pro drogově závislé. V roce 1995 se stává poradcem ministra vnitra, poté generálním sekretářem Protidrogové komise a v roce 1998 je zvolen starostou městské části Praha 6. Po letošních volbách se stal Pražským primátorem. Pavel Bém je ženatý, má dvě děti a v červenci mu bylo třicet devět let.
A Pavel Bém je hostem dnešního Press klubu. Pane primátore z profilu jsme se v kostce dozvěděli co jste dělal, ale nic o Vás jako osobnosti. Takže například jste ješitný?

Host (Pavel Bém):
Nemohu zapřít, že určitou míru té mužské ješitnosti v sobě mám a asi kdybych neměl, tak bych nemohl vstoupit do takové politiky, ve které dnes jsem.

Moderátor (Petr Švarc):
Máte rád, když Vám lidi lichotí?

Host (Pavel Bém):
Ne, to rád nemám. Nemám rád respektive, když mě lichotí lidé a nemyslí to upřímně, když Vám tak zvaně podlézají. Na to skutečně jsem velmi háklivý.

Moderátor (Petr Švarc):
Já Vám přečtu takový článek, který jsem našel na jedné internetové stránce, která se prezentuje jako kulturně politická revue, snad to vychází i časopisecky. Tahle revue neskrývá sympatie k Vaší straně a ten článek se jmenuje Pavel Bém rozzářil Prahu. Advent znamená očekávání Ježíše Krista. Právě v adventním čase získali Pražané nového primátora, Mudr. Pavla Béma. První měsíc jeho nástupu do funkce je adventní měsíc, měsíc očekávání. Splní očekávání v něj vkládaná? Pokud bychom mohli soudit z jeho prvního setkání s Pražany, je tu velký příslib, že ano. Staroměstské náměstí před Radnicí rozzářilo na první neděli adventní tisíce světel, atmosféra celého slavnostního večera byla opravdu sváteční a krásná. Bude-li Pavel Bém šířit kolem sebe tuto atmosféru stále, bude zřejmě adventní očekávání Pražanů splněno. Vždyť co je krásnějšího než úsměv a pohoda. Psychiatři a pan Bém je psychiatr říkají, že hodina smíchu denně je týden dovolené a tak vlastně Pražany čekají, bude-li pan primátor stále tak usměvavý, pod jeho taktovkou celé čtyři roky dovolené. Doufejme, že mu usměv z tváře nezmizí díky evropským demokratům a jim podobným neusměvavým oponentům v řadách magistrátu. Jak se Vám to líbí?

Host (Pavel Bém):
Je to skutečně k úsměvu. Ale je to hezky napsáno, ale samozřejmě práce primátora není jenom o úsměvech a není jenom o záření, ale .

Moderátor (Petr Švarc):
Takže nečekají Pražané čtyři roky dovolené.

Host (Pavel Bém):
Především musím Pražany zklamat a čtyři roky dovolené je rozhodně nečekají. Přesto bych souhlasil s tou jednou větou kde se říká, že hodina úsměvu či smíchu denně je určitě něco co léčí a co obšťastní nejenom tváře vašich spolupracujících, ale také co naplní vaši duši a dá jí nezbytný odpočinek.

Moderátor (Petr Švarc):
Co na té Radnici? Evropští demokraté a jiní oponenti Vám úsměv neberou?

Host (Pavel Bém):
Ne, já se musím přiznat, že patřím mezi ty politiky, kteří mají rádi opozici a kteří mají rádi silnou, věcnou, někdy i tvrdě kritickou opozici. Protože jsem přesvědčen, že jedině tak může dojít k rozumnému politickému střetu, ze kterého nakonec má prospěch někdo jiný, než jenom ten politik. Takže naopak já jsem rád, že máme silnou opozici.

Moderátor (Petr Švarc):
Když jsme u těch evropských demokratů, pojďme trošku vážněji. Ti říkají, že při současném složení Rady města bude vládnou spíše Váš stranický kolega, bývalý starosta Prahy 1 Jan Bergrmaister. Což ovšem netvrdí jen oni. Četl jsem to v komentářích i od autorů, kteří se rozhodně nedají podezírat ze sympatií ke Kaslově straně.

Host (Pavel Bém):
Já nevím kde pisatelé těchto myšlenek, názorů, kde své názory berou. Ale musím říci, že jakoukoliv funkci jsem v životě zastával, a přiznám se, že jsem většinou zastával řídící funkce, ať už to bylo na Úřadu vlády České republiky, nebo v pozici starosty Prahy 6, tak musím přiznat a mohli by to zřejmě potvrdit mí spolupracující kolegové, podřízení, že jsem vždycky patřil mezi velmi nekompromisní, nesmlouvavé šéfy. Mezi ty, kteří prostě nespoléhají na to, že se povezou v závěsu za někým jiným, a že prostě tu práci za sebe nechají udělat někoho jiného. Takový jsem nikdy nebyl a já mohu říci velmi přesvědčivě, že takový nikdy nebudu. Čili není možné si vůbec představit, a to mě Jan Kasl nezná a překvapuje mě to. Není možné si prostě představit, že by tu práci primátora Prahy za mě odváděl někdo jiný. Že by řídil Radu, či město někdo jiný. Prostě to není možné už díky mým povahovým vlastnostem.

Moderátor (Petr Švarc):
No když se tak díváme na to složení třeba vašich náměstků, tak tam se objevují jména, kvůli kterým třeba odcházel bývalý primátor Kasl letos. Je tam třeba právě pan Bergrmaister kolem kterého i v ODS byly určité pochybnosti. V okamžiku kdy se ukázalo, že byl odsouzen a tak dále. Vám takové věci nevadí?

Host (Pavel Bém):
Já se musím přiznat, že .

Moderátor (Petr Švarc):
Vybral byste si Vy sám Jana Bergrmaistra jako svého náměstka, nebo vybral jste si ho?

Host (Pavel Bém):
Samozřejmě v politice si nevybíráte, kandidátky jsou vytvářený demokratickou formou, delegáti příslušných sněmů své kandidáty zvolí a tak to prostě je. Vy nakonec ale nicméně z těch zvolených zastupitelů si máte možnost do určité míry vybrat své spolupracovníky a to já jsem také udělal a zcela otevřeně Vám řeknu, že jsem si Jana Bergrmaistra skutečně vybral a to ze dvou důvodů. Jednak když se podíváme na současné složení Rady města tak zjistíme, že z jedenácti radních je tam osm nových tváří. A mezi těmi osmi je výrazný počet mladých. Skutečně Rada města v letošním roce omládla a já jsem přesvědčen, že je to dobře. Na straně druhé to mládí, ambice, otevřenost, řekněme nesvázanost historickými paradigmaty, vztahy zkušeností, tak je vynikající věcí v politice, ale na druhou stranu nemůže být pouze jedinou. Čili já jsem se snažil skutečně namíchat zkušenost na straně jedné s tím mládím ambiciózním na straně druhé a jsem přesvědčen, že ta Rada není špatná za prvé. Za druhé, sám Jan Kasl při koaličních vyjednáváních označil Jana Bergrmaistra jako člověka, kterého respektuje a o kterém ví, že prostě má své zkušenosti s vedením, poměrně velké, významné městské částí Praha 1 a že si ho dovede představit právě v pozici náměstka. Čili v tomto ohledu žádné výhrady na adresu Jana Bergermaistra nebyly. Samozřejmě personální výhrady ze strany Jana Kasla směřovaly k jiným jménům. Já se k ním tady nebudu vracet, ale musím potvrdit, že tato jména se v naší Radě nevyskytují.

Moderátor (Petr Švarc):
No ono když se člověk na to tak podívá, speciálně složení vašich náměstků, tak to jsou staří matadoři. Tam asi nedošlo zrovna k takové, k tomu novému větru, který se očekával, že s Vámi přijde.

Host (Pavel Bém):
Nepochybně novým náměstkem ve funkci je magistr Holínský .

Moderátor (Petr Švarc):
Je to taky postava, která už se pohybuje v této politice dlouho.

Host (Pavel Bém):
Mladý, sociální demokrat, který má za sebou zkušenost parlamentu je zkušenost v komunální politice, ale v této pozice skutečně je nový. Novým náměstkem je také radní Blažek, o kterém není možné říci, že by byl jaksi nováčkem v komunální politice. Na druhé straně tuto funkci také nikdy nezastával. Čili samozřejmě že ta kombinace řekněme nových a starých tváří, zkušených a méně zkušených, ta prostě v té Radě je nějakým způsobem vyvážená. Já si myslím, že to vyvážení je vcelku dobré, únosné a že to Pražané nakonec pocítí v dobrém slova smyslu.

Moderátor (Petr Švarc):
No jsme teď u toho magistrátu, Jan Kasl než odcházel, vlastně z postu primátora, tak mluvil hodně o korupci, která na tom magistrátu je. Tak si o tom pojďme povídat. Já tady zrovna mám jeden e-mailový dotaz. Plánuje pan primátor hlubší magistrátní čistku, než v případě pana Macka, exšéfa městského investora?

Host (Pavel Bém):
Já bych nenazýval personální změny, které připravujeme nějakou čistkou. Já jsem přesvědčen, že převážná většina úředníků, i v těch nejvyšších manažerských funkcí na magistrátu hlavního města Prahy jsou kvalitní lidé, kteří mají za sebou zkušenost a kteří řídí své odbory velmi kvalitně. Na druhou stranu, já osobně jsem sliboval ještě před vstupem na Radnici hlavního města Prahy, že přinesu změny a to i změny do fungování úřadu hlavního města a to se stalo. Skutečně ke včerejšímu dni Rada města odvolala všechny ředitele odborů a pověřila je řízením, respektive jmenovala je řízením odboru na dobu určitou s tím, že v následujících šesti měsících budou probíhat výběrová řízení. Přesto tvrdím, že očekávám, že v řadě případů výběrový řízení jenom potvrdí ty kvalitní manažersky disponované ředitelé odboru. Na straně druhé Rada města také včera odvolala šest ředitelů odboru a místo nich jmenovala pět nových a to si myslím, že je změna poměrně výrazná. V řadě případů to byly otázky připravovaných reorganizačních změn. V některých případech samozřejmě to byla reakce na různé spekulace, úvahy, řekněme nařčení, která se v historii objevila, i způsob personálního organizačního řešení těchto tak zvaných mediálních afér, kdy je jaksi obviněn ředitel jednoho odboru z možného konfliktu zájmů, posléze je odvolán, je pro něj vytvořen nový odbor. To já se musím přiznat, že takto si skutečně personální politiku nepředstavuji a konec konců i velmi jednoznačně v koaliční dohodě obě smluvní strany, tedy jak Občanská demokratická strana tak sociální demokracie jasně řekly, že takto ne a že ta personální politika bude vypadat jinak. Čili tento odvážný krok včera byl učiněn a já si myslím, že tím byly částečně napraveny jakési přehmaty minulosti, ale především já se do té minulosti chci dívat pouze a jenom v omezeném rozsahu. já si myslím, že důležitější je přítomnost a budoucnost a já jsem přesvědčen, že jsme prostě přivedli na Úřad hlavního města Prahy kvalitní profesionály, kteří mají zkušenosti v oblasti nejenom komunální politiky, ale v jednom případě například i té politiky na nejvyšší úrovni. Na úřad, respektive do odboru sociálních věcí zdravotnictví tedy usedla bývalá náměstkyně práce sociálních věcí. A to si myslím si, že je deviza, která se hlavnímu městu Praze nepochybně v budoucnosti vyplatí.

Moderátor (Petr Švarc):
Říkal jste přehmaty minulosti. Kdo je udělal?

Host (Pavel Bém):
No tak já sám musím přiznat, že v okamžiku kdy se prostě vytvoří jakási atmosféra nejrůznějších podezření, spekulací, úvah, která mediálně není dobře ošetřena, a následně tedy pod tlakem vedení úřadu podlehne a jednoho ředitele odvolá, a jak říkám, vytvoří pro něj jiné ředitelské místo. To mě připadá příliš krátkozraké a trochu alibistické řešení. A ono taky veřejnost tomu řešení neuvěřila. A teď já opravdu nechci zabíhat do detailů, do jaké míry podezření byla jaksi závažná a do jaké míry byla prokázaná, nebo se jednalo pouze virtuální spekulace. Každopádně si myslím si, že toto tváři magistrátních úřadu skutečně nesvědčilo a já si myslím, že v tomto ohledu jsme jenom napravovali, řekněme nedostatek, který v té personální politice byl učiněn v minulém období.

Moderátor (Petr Švarc):
Dobře. Dá se tedy říci, že to podezření, které vyslovil exprimátor Kasl bylo oprávněné?

Host (Pavel Bém):
On to nevyslovil snad jenom exprimátor Kasl.

Moderátor (Petr Švarc):
Ono to vyslovilo více licí, ale on to tak vlastně nejvíce mediálně rozproudil.

Host (Pavel Bém):
Ale já v této chvíli jsem prostě přesvědčen, že s takovýmto podezřením a s takovouto atmosférou je skutečně pro každého ředitele odboru strašně těžké v tom úřadu setrvat. Zvláště v okamžiku, kdy přichází nová rada, nový radní. Já si myslím, že důvěra mezi tou politickou reprezentací a tím vrcholovým managementem úřadu musí být sto procentní a otevřeně přiznám, že tady v této oblasti nebyla a nemohla být. Takže ty změny byly naprosto logické a já si myslím, že se daly očekávat. Jsem přesvědčen, že přinesou své ovoce v následujících měsících a letech.

Moderátor (Petr Švarc):
Jak to vůbec nyní hodláte řešit? Ty zkazky o korupci na magistrátu se opravdu objevily mnohé. Jak Vy hodláte s tímto jevem bojovat? Zdá se i z toho co říkáte, že to podezření je opravdu silné.

Host (Pavel Bém):
Já jsem přesvědčen, že korupce je všudypřítomný fenomén a že to není otázka úřadu jednoho města, ale na stovkách jiných bychom tento fenomén také mohli hledat a nejenom v České republice, ale i v zahraničí. Jinými slovy.

Moderátor (Petr Švarc):
To sice ano, ale Česká republika v tomto pořadí třeba zrovna podle transparence Internacionale je velice, velice vysoká.

Host (Pavel Bém):
Beru, beru a v podstatě bych sám tuto větu řekl. Beru jí jako významnou a z tohoto pohledu já tvrdím, že proti korupci se nedá bojovat pouze slovy. A někteří politici a už jsme tady zmiňovali mnohokrát Jana Kasla, proti korupci skutečně bojují především a hlavně slovy, upozorňují, navrhují vytváření nejrůznějších komisí sami, ale proti tomu po mnoho let nic neudělali. Já jsem přesvědčen, že proti korupci lze a je nezbytné bojovat třemi způsoby. Za prvé omezit prostor pro to, aby korupce vůbec mohla vzniknout a to je možné jedině tedy, podaří-li se nám zeštíhlit veřejnou správu. Za poslední čtyři roky také z důvodu přenosu kompetencí ze státu na kraj, případně tedy s ohledem na vznik přijetí nových zákonů v poslanecké sněmovně, ale nejenom s ohledem na probíhající reformu veřejné správy. Magistrátní úřad hlavního města Prahy narostl o téměř sto procent. Tedy dneska máme na magistrátu o sto procent více úředníků, než jsme měli před čtyřmi lety. Samozřejmě veřejná správa je dnes zatížená přemírou rozhodováním, obrovským množstvím razítek, pro každou téměř hloupost potřebujete nějaké potvrzení a to samozřejmě zvyšuje pravděpodobnost a prostor pro to, aby ke korupci mohlo dojít. Čili já zjednodušeně tvrdím, že těch sto tisíc zákonů, vyhlášek, nařízení, metodických pokynů, směrnic kterými je sešněrován náš veřejný občanský prostor, tak je prostě třeba napravit veřejnou správu, zeštíhlit. O to se budu snažit a jenom podotknu, že za čtyři roky mého působení ve funkci starosty Prahy 6 nenarostl úřad, přestože dostal nové odpovědnosti a kompetence o nové úředníky. Čili to je jenom jeden způsob jak tento problém řešit. Omezit prostor, aby korupce vznikla. Druhý způsob je maximálně zprůhlednit rozhodování těch klíčových orgánů, ať už se jedná o zastupitelstvo nebo radu a nebo příslušné výbory, které hlavní město Praha pro své rozhodování má. A zprůhlednit jejich rozhodování a umožnit, aby prostě byly veřejně kontrolovatelné tyto administrativní akty. Třetí způsob jak bojovat proti korupci je skutečně pěstovat profesionální, kvalitní úřední stav a také se pokusit jej zaplatit. A dnes tarifní odměňování vám umožňuje zaplatit za stejnou práci kvalitního pracovníka v téměř výši dvojnásobku měsíčního platu, než řekněme toho nekvalitního. A já si myslím, že my musíme mít odvahu pro tu platovou diferenciaci. No a ten čtvrtý, který já považuji za úplně samozřejmí. Tam, kde se prostě prokáže korupce, tak tam je prostě nezbytné opravdu tvrdě a nekompromisně zakročit. Čili to je taková abeceda boje proti korupci. Různé komise, výbory jsou také užitečné a dobré, ale ony za nás ten problém jako takový nevyřeší.

Moderátor (Petr Švarc):
Dobře. Já se vrátím k jedné věci, co jste říkal počet úředníků značně narostl. Znamená to, že bude úředníků nyní méně? Že opět to vrátíte do toho původního stavu,

Host (Pavel Bém):
Já jsem velmi střízlivý ve svých soudech. Když jsem přišel na úřad městské části Praha 6, kde bylo tedy asi tři sta dvacet zaměstnanců, tak jsem si dal jako závazek, že prostě ten počet úředních pracovníků nenaroste a nenarostl. Chtěl bych si dát stejný závazek i dnes v případě hlavního města Prahy. Na druhou stranu skutečně připadá mi to číslo příliš vysoké. Začíná dvojkou a je čtyř ciferné. Jinými slovy, úřad hlavního města Prahy má přes dva tisíce zaměstnanců,asi dva tisíce sto. Já bych rád, aby na konci mého funkčního období to číslo začínalo jedničkou.

Moderátor (Petr Švarc):
Dobře. Nechme teď chvíli magistrát magistrátem a pojďme k té vyšší politice, to znamená k volbě nového předsedy ODS. Vy jste říkal před tím, než jste byl zvolen primátorem mnohokrát, že pokud budete zvolen, že do toho boje půjdete. Pak jste najednou změnil názor. Já jsem četl nějaká vaše vysvětlení, ale musím říct, že žádné mě nepřesvědčilo. Mohl byste to tedy vysvětlit,

Host (Pavel Bém):
Určitě. V době, kdy já jsem oznamoval úvahy možnost kandidovat na funkci předsedy ODS, tak to bylo v době připomenu, kdy jediným reálným kandidátem na politické scéně v České republice byl Severomoravský hejtman, nebo Moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský a já jsem tehdy tvrdil, že prostě není možné, aby se tady vygeneroval jeden, jakýsi ideální kandidát a naopak tvrdil jsem, že ODS byla vždy stranou, která podporovala, respektovala pravidla soutěže, rovné soutěže. A chtěl jsem prostě, aby těch kandidátů bylo skutečně více. Byl jsem přesvědčen při veškeré úctě k Evženu Tošenovskému, on byl velmi kvalitním kandidátem, ale nebyl jsem přesvědčen že nejlepším kandidátem. Jinými slovy, tehdy jsem skutečně do hry vstoupil s poměrně jasným prohlášením, že prostě do toho půjdu také. Dnes ta situace je úplně jiná. Mezitím se skutečně pohly ledy a kandidaturu na předsedu ODS nejprve tedy zrušil Evžen Tošenovský a posléze oznámili čtyři další, velmi kvalitní kandidáti Jan Zahradil, Petr Nečas, Mirek Topolánek a paní místopředsedkyně poslanecké sněmovny Němcová . A to z mého pohledu je dnes skutečně tak dostatečná nabídka, já jsem rád, že mezi těmito čtyřmi kandidáty probíhá naprosto regulérní soutěž, sdělovací prostředky to berou velmi sportovně a myslím si, že dávají této soutěži nezbytný prostor a já v této chvíli opravdu nepotřebuji, nebo necítím tu nezbytnou nutnost do hry vstoupit.

Moderátor (Petr Švarc):
Víte, já Vám odcituji to, co jste tady říkal Ondřeji Hejmovi před měsícem a něco. Tuším, že to bylo přesně 22.října. Ano, já jsem skutečně prohlásil, jste řekl, že pokud ODS zvítězí v pražských komunálních, tedy v primátorských volbách, obhájí své pozice a získá místo pražského primátora, půjdete do boje o volbu předsedy ODS. Tak pokud se mi tedy podaří zvítězit výrazným způsobem v tomto volebním souboji, no tak to prostě budu vnímat jako mandát, který dávají Pražané v poslední pravicové baště České republiky svému budoucímu primátorovi a budu to vnímat jako obrovský závazek a pak bude přicházet ta skutečnost ucházet se o místo předsedy ODS. Tady je jednoznačně řečeno, pokud nás zvolíte, já se o to ucházet budu. Nemyslíte si, že tady jste vlastně dal i těm Pražanům nějaký slib, který jste nedodržel?

Host (Pavel Bém):
No já si myslím si, že Pražané především ode mne teď v této chvíli potřebují, abych se věnoval jejich městu, abych jejich město řídil na plný úvazek, nebo lépe řečeno na sto padesát procent a myslím si, že většina Pražanů ocení toto spíš, než jaksi možnost hypotetickou, že bych se vedle primátorského postu také ucházel o kandidaturu a že bych třeba uspěl v kandidatuře na předsedu ODS. Na druhou stranu, já jsem přesvědčen, že tady je ještě jeden problém, který já někdy bytostně cítím. A ten problém se jmenuje otázka budoucnosti celé České pravicové politiky. Já jsem přesvědčen, že před budoucím šéfem ODS stojí dva klíčové úkoly. Ten jeden je dovnitř politického systému a ten druhý je v ně, směrem k veřejnosti. Dovnitř politického systému nalézt určitou míru, společné jmenovatele, prostor pro spolupráci se všemi, alespoň pravicově se tvářícími subjekty a teď když říkám pravicově se tvářícími, tak tím mám na mysli například včetně evropských demokratů Jana Kasla, kteří jsou mimořádně novou stranou a nemají žádnou historii, žádné kořeny a je velmi obtížné si představit vůbec kterým se na politické scéně budou pohybovat. Leč tváří se pravicově a já jsem přesvědčen, že prostě budoucnost pro práci předsedy ODS je skutečně hledat ty společné jmenovatele a pokusit se spíš sjednotit a integrovat pravici, než jí rozpůlit. Ten druhý úkol, který před budoucím šéfem ODS stojí, tak ten je samozřejmě přesvědčit veřejnost, že ODS má tu sílu, a já jsem přesvědčen, že ji má, a že má i ty, řekněme vnější nástroje, znaky pro které stojí za to, pro voliče a veřejnost jí mít rád, nebo alespoň respektovat a také prostě jí volit. A já bohužel musím říci, že Občanská demokratická strana v Praze poměrně velmi výrazným rozdílem zvítězila, ale nakonec z pochopitelných důvodů, ke kterým se můžeme dostat, neuzavřela pravicovou koalici na radnici, ale uzavřela koalici s levicovým politickým subjektem, tedy se sociálními demokraty. A já to nikomu dnes nevyčítám, já sám jsem preferoval tu pravicovou variantu. Na druhou stranu jsem byl přímo účasten těch politických vyjednávání a vím, že toto očekávání bylo skutečně naivní a ta možnost tady nebyla. Čili pro mě pozice šéfa ODS, ve které bych hlásal budoucnost a sjednocování integraci pravice a zároveň řídil město, kde vládneme v koaliční smlouvě se sociální demokracií, by mi přišlo velmi pokrytecké a neupřímné. A to je ten druhý důvod, proč nakonec jsem od tohoto příslibu, nebo úvahy opustil.

Moderátor (Petr Švarc):
Vy jste v počátku této promluvy říkal jednu docela důležitou věc, na kterou se musím zeptat. Vy se domníváte, že řídit Prahu je těžší, než třeba řídit republiku? Že funkce primátora je těžší, než funkce předsedy vlády? To zrovna vlastně z toho vyplívá, když říkáte, že Pražané by chtěli, abyste se věnoval sto procentně městu, no tak potom, nebo se cítíte méně schopný, než třeba Miloš Zeman nebo Václav Klaus, který řídili vládu i stranu?

Host (Pavel Bém):
Nevím. To srovnání s těmito dvěma muži, kterým v obou případech jsem se s nimi poměrně dobře měl možnost setkat a musím říct, že oba jsou mimořádně výkonní a mimořádně schopní. Ale budiž. Ne, já jsem přesvědčen, že řídit město jako je Praha, řídit Radu, řídit zastupitelstvo, že je v zásadě srovnatelné na úrovni zápřahu a pracovního nasazení s řízením vlády například. Myslím si, že je to opravdu srovnatelné. Na straně druhé, řídit ODS a k tomu ještě město, jsou skutečně dva pracovní úvazky a opět říkám s ohledem na situaci, ve které se nacházíme, nikoliv na sto, ale na sto padesát procent a to už je dohromady tři sta. A to si myslím, že i pro člověka, který je myslím si, že patří mezi výkonné.

Moderátor (Petr Švarc):
Takže řídit vládu je jednoduší, než řídit město.

Host (Pavel Bém):
Ne, myslím si, že je to přibližně stejně obtížné.

Moderátor (Petr Švarc):
Tak ale když tito dva pánové to minimálně dokázali a konec konců vidíme všude ve světě, že to tak je, tak přece to by neměl být problém.

Host (Pavel Bém):
No ale uvědomme si, že skutečně v této chvíli prostě před ODS stojí obrovská výzva a tou výzvou je nejen..

Moderátor (Petr Švarc):
Konec konců pařížský starosta Jaqe Chirac.

Host (Pavel Bém):
Ano, ano, jistě. Ale před ODS stojí obrovská výzva prostě po těch dnes sedmi nebo šesti letech a bůh ví, jak tato sociálně demokratická vláda bude u moci dlouho. Ale možná následující tři roky. Čili úkol ODS je prostě otočit to politické kyvadlo a vytvořit prostředí, ve kterém by bylo možné vytvořit pravicovou vládní koalici a samozřejmě obstát a zvítězit ve volbách. A to je úkol, se kterým ODS stála například v letošních parlamentních volbách a neuspěla. Před čtyřmi lety a neuspěla. Já jsem prostě přesvědčen, že to už bylo dvakrát a dost a po třetí prostě ODS musí uspět. Čili to nasazení, které budoucí šéf ODS bude muset ze sebe vydat, tak bude podle mě mimořádné.

Moderátor (Petr Švarc):
Vy jste několikrát dal najevo, že máte dva své favority. Vzhledem k tomu, že je jasné, že to není ani Miroslav Topolánek ani paní Němcová, tak je docela jasné, kteří to jsou. To znamená místopředsedové Nečas a Zahradil. Ovšem, já opět Vás budu citovat z Press klub. Nedovedu si samozřejmě představit, že kdokoliv se bude ucházet o tuto funkci, to znamená post předsedy ODS, jen po odchodu Václava Klause trošku nevděčnou funkci, že se bude ucházet jako ten, kdo nezvítězil. Kdo má za sebou volební porážky. konec konců i když jsem tu nedávno mluvil s panem Klausem, tak přiznal, že v parlamentních volbách ODS prohrála. Čekal bych, že i oba místopředsedové jsou teda ti, kteří prohráli. Vy tady říkáte, že by se tedy neměli ucházet. Najednou říkáte, že jsou to ti správní lidé. Jak to jde dohromady?

Host (Pavel Bém):
No je třeba si uvědomit, že Jan Zahradil jako kandidát za Prahu ve volbách obstál, neprohrál. Pražský region ODS i v parlamentních volbách naprosto jednoznačně zvítězil s volebním ziskem, tuším třicet dva a půl procenta. Na straně druhé ani to nestačilo na celkové volební vítězství v celé České republice. Čili samozřejmě tu míru vítězství či proher je nezbytné relativizovat a konkrétně v případě Jana Zahradila si myslím, že spíše tedy na jeho vrub lze přičíst to vítězství. V případě Petra Nečase, Petr Nečas jsem přesvědčen že je velmi kvalitním kandidátem a že skutečně má mnoho předností a dispozic pro to, aby tuto funkci mohl zastávat. Na straně druhé, to byla pane redaktore pouze Vaše interpretace. Já jediné co jsem řekl je, že vidím čtyři kvalitní kandidáty, z nich tři považuji za mimořádně silné a dva jsou mými osobními favority. Ale neřekl jsem jména. Ty jste řekl Vy.

Moderátor (Petr Švarc):
No jména jste neřekl. No rozhodně by se o tom ještě mluvit dlouho a doufám, že se k tomu alespoň trošičku dostaneme, ale teď přišel čas otevřít naši debatu posluchačům. Takže na telefonu už máme prvního posluchače. Dobrý večer.

Dotaz volajícího:
Dobrý večer. Já jsem se chtěl zeptat pana Béma. Já jsem poslouchal ČT 2 asi před třemi týdny a tam mluvil nějaký Ukrajinec, že dostal od něho byt zdarma. Tak bych se chtěl zeptat, kolik za to dostal. Že naši lidi nemají kde bydlet a že ještě když dělal starostu na Praze 4 nebo kde.

Host (Pavel Bém):
Dobrý večer, to já musím odmítnout. Já jsem dělal starostu na Praze 6, na Praze 6 se ročně přidělovalo přibližně třicet, pět a třicet bytů sociálně potřebným občanům, ale nikoliv žádný Ukrajinec žádný byt od Prahy 6 nedostal a tyto údaje jsou zcela veřejné, jsou dohledatelné, čili to musím naprosto kategoricky odmítnout.

Moderátor (Petr Švarc):
Já ještě se vrátím k té otázce předsedy ODS. Miroslava Macek, poměrně stále vlivná postava v ODS říká, že by byl nejlepší silný tandem Nečas Bém. Naopak se objevily zprávy, že Vy jste se nějakým způsobem upsal Janu Zahradilovi. Že půjdete vlastně pouze s ním. Jak to je?

Host (Pavel Bém):
Já jsem se nikomu neupsal, jenom jsem řekl do sdělovacích prostředků, že si myslím že je třeba, aby všichni kandidáti, nejenom tito dva, ale aby svedli prostě rovný souboj, kde nabídnou svou budoucí vizi OD a pokusí se přesvědčit kongresmany ve Františkových lázní, že ta jejich vize je prostě ta nejlepší. A já se bude prostě rozhodovat na kongresu podle toho, co skutečně oni předvedou. A musím říci, že velmi pozorně čtu ve všech sdělovacích prostředcích, co jeden, druhý, třetí, nebo čtvrtý kandidát řekne a snažím se průběžně tedy analyzovat a vyhodnocovat to, co pro budoucnost ODS je nejlepší. A já nakonec zvolím variantu, o které já budu přesvědčen, že je skutečně pro ODS dobrá.

Host (Pavel Bém):
No tak Jana Zahradila znáte dlouho, spojuje vás konec konců i láska k punku dávná, jak jsem se dočetl ve Vašich profilech, Petra Nečase znáte také dlouho, tak přece o nich víte dost, abyste se rozhodoval potom na poslední chvíli.

Host (Pavel Bém):
No ale uvědomme si, že otázka vizí, budoucnosti ODS z úst těchto kandidátů v historii nezaznívala. Já mohu znát Jana Zahradila, znám ho velmi dobře a znám celou řadu dalších kandidátů. A skutečně vidím, vnímám jejich politickou kariéru, jejich úspěchy i jejich neúspěchy. Na straně druhé je to úplně něco jiného, než je otázka prostě vedení nejsilnější pravicové strany, která má za tři roky vyhrát volby.

Moderátor (Petr Švarc):
Dokážete si tedy představit, že byste byl místopředseda u obou?

Host (Pavel Bém):
Dokážu si samozřejmě představit, že bych mohl dělat v případě úspěchu jednoho, druhého, třetího, nebo čtvrtého dokonce místopředsedu ODS. Ale ještě jednou, to není otázka mého vlastního rozhodování. To je otázka samozřejmě atmosféry na kongresu a přesvědčení a nakonec volební vůle většiny členů a delegátů kongresu.

Moderátor (Petr Švarc):
Přece jenom, já mám pocit, že více přece jsou důležité jejich politické názory, pokud chcete někomu dělat dvojku, než to co právě řeknou na kongresu. Ale to je samozřejmě Vaše volba. My máme na lince dalšího posluchače, dobrý večer.

Dotaz volajícího:
Dobrý večer, prosím Vás, co budete dělat s tím zimním stadionem, který má pronajatý tuším Incheba tady vedle Sportovní haly a jako vypadá to, že to budou hrát do ztracena. Žádný opravy, Štvanice chudičká, stařičká, vytopená jela za dva měsíce. A druhá věc. Bylo by možný, aby v týhletý zimě, letos vypadá, že bude zima docela dobrá, aby ti záchranáři z policie, který mají možná ještě ty stříkací děla plný od toho summitu, třeba nastříkali na Letenský pláni kluziště pro děti? Protože dneska je bruslení pro veřejnost za šedesát korun. A to se mi zdá docela dost. A já si myslím, že by to bylo dobrý využít, než aby někde fetovaly.

Host (Pavel Bém):
No to je krásná otázka. Nejdříve k té první, smutnější části. Ano, skutečně záplavy nám vzaly a poškodily výrazně dva zimní stadiony. Bohužel, já dnes nedokážu říci, jak se nakonec rozhodne vlastník a nájemce toho jednoho z nich, jak dopadnou jednání s Inchebou. Přesto jsem přesvědčen, že stadion nakonec bude opraven, stejně tak jako Štvanice. Ale skutečně to je prostě otázka budoucnosti a také finančních zdrojů. Na straně druhé, zimní bruslení pro veřejnost považuji za skvělou věc a to nejenom pro naše děti a dospívající jako prevenci drog, ale vůbec. Například já bych si také rád šel zabruslit když bych na to měl čas. Mimochodem veřejné kluziště bylo zřízeno přímo v centru Prahy, takže to mohu velmi doporučit. Kousíček od Václavského náměstí máme dneska veřejné kluziště a nevím, jak to bude v případě Letenské pláně. Tam je vždy otázka složitosti provozu, ale na druhé straně je to dobrý nápad a já za něj děkuji.

Moderátor (Petr Švarc):
Kluziště máme jako v mnoha světových velkoměstech. Já mám jednu takovou otázku. Já jsem v poslední době mluvil s několika cizinci, teď i s emigrantem, který sem přijel po sedmi letech. Všichni si stěžují, že Praha nějak ztrácí kouzlo. Že už je to úplně stejně jako v jakémkoliv v jiném městě, butiqe, butiqe, kluziště, butiqe. A kouzlo Prahy je prostě ztraceno.

Host (Pavel Bém):
Ne, já si myslím, že Praha má své kouzlo a bude mít své kouzlo. A prostě uličky Starého města, Malé strany, a ..

Moderátor (Petr Švarc):
Plné butiqů.

Host (Pavel Bém):
Ne, ne, ne. Oni nejsou jenom plné butiqů. Plné butiqů jsou takové ty pěší zóny, samozřejmě Národní třída, Na příkopech, Václavské náměstí. Ale takové ty historické části města, ty zůstávají plné nejrůznějších hospůdek a já musím přiznat, že vzniká celá řada dalších. A já jsem byl nesmírně překvapen po povodních, které byly katastrofou právě pro tyto drobné živnostníky, jak strašně rychle oni se oklepali a jak strašně rychle ty své hospůdky, bary, kavárny nakonec otevřeli a dneska ta Praha už žije životem v této oblasti, jako kdyby žádné povodně nebyly. Čili já si myslím, že své kouzlo má. Na druhou stranu to, co Praze chybí je nějaké systematické a takové, jaké by si skutečně velkoměsto tohoto jména zasloužilo, Pí ár, ve světě jakési public relation, veřejná reklama, propagování tohoto města. Tak aby si nejen zachovalo to tajemné kouzlo z historie, ale aby především přitáhlo ty turisty, kterých letos po povodních máme velmi málo. A to si myslím, že je skutečně otázka do budoucnosti. Propagace města a pokus o získání té nové mezinárodní tváře, která by přitáhla nové turisty do Prahy, protože ty budou posléze zdrojem příjmů pro všechny živnostníky a podnikatele. A následně i příjmem pro hlavní město Prahu.

Dotaz volajícího:
Dobrý večer, pane primátore proti korupci se strašně hezky mluví. Co znám, tak to dělají všichni politici. Já bych se zeptal, jestli to myslíte vážně. Bojuji s magistrátem už tři roky a jsem přesvědčen o tom, že bojuji proti zkorumpovaným úředníkům výstavby. Existuje na magistrátu někdo, nebo nějaký odbor kam můžu zajít, vyložit to jaký mám problém? Nezávislý člověk to posoudí, pokud uzná že mám pravdu, že opravdu ty rozhodnutí jsou naprosto nesmyslný, co vydává magistrát, tak se z toho vyvodí důsledky. Ale nemůže to jít přes odbor výstavby, protože ti to samozřejmě zametou pod stůl.

Moderátor (Petr Švarc):
S tím souvisí tady jedna e-mailová otázka. Jste pro řešení korupce úředníků prostřednictvím profesionálně školených provokatérů napojených na policie a justiční orgány?

Host (Pavel Bém)
Takže nejdřív první odpověď. Samozřejmě na magistrátu existuje odbor kontroly a interního auditu. Na něj je možné adresovat jakoukoliv stížnost. Také je ale možné adresovat stížnost přímo mě, do rukou primátora hlavního města Prahy a já se jí budu zabývat a přirozeně věc nechám překontrolovat. Mimochodem ten odbor, kterého se on dotýkal, tak byl jeden z odborů, které prošly včera tou zásadní personální změnou. Čili tam já předpokládám, že dojde k nějakým změnám a pohybům. Ta druhá odpověď. Já si nejsme jist, jestli máme zavádět do našeho systému ty jakési špicly, které by vlastně znedůvěryhodňovaly činnost jakéhokoliv veřejného úřadu. Musím říci, že přeci jenom těch dvanáct let, co tady prožíváme jakousi svobodu, tak ještě není tak dlouho, abychom se vraceli nazpátek. Ale myslím si, že samozřejmě v hledání účinných nástrojů jak prokázat korupci musíme ještě krůček udělat, protože i nový zákon, který dnes platí, tak prokazuje korupci strašně složitě. I když dnes je trestním činem nejenom úplatek vzít, ale také úplatek dát.

Dotaz volajícího:
Dobrý večer. Na mě to dělalo páni dojem, že ty telefonický dotazy máte nahraný, protože já skutečně od začátku volám a telefon je volný a nikdo ho nezvedá. Ale to jsem nechtěla říct. Chtěla jsem vás oba pozdravit, moc hezky se to poslouchá a je to všechno to, co občany skutečně zajímá. To znamená nárůst úředníků, protože ...

Moderátor (Petr Švarc):
Mohl bych vás poprosit o otázku? Bohužel tak otázka nepřijde. Na lince máme dalšího posluchače. Dobrý večer.

Dotaz volajícího:
Dobrý večer, takže pane primátore, nejdřív blahopřání, potom dotaz. Snažíte se vymezit proti panu Kaslovi a evropským demokratům. Nepopřete, že opisujete jejich program, což je pro ODS velmi neobvyklý. Otevřete dveře magistrátu, říkáte. Myslíte poctivě svou protikorupční komisi? A z koho jí budete skládat? Pokud použijete svoje spolustraníky, tak to je k ničemu. A v té souvislosti, nechcete náhodou využít právě zkušeností pana Kasla, který s tou korupcí a její kritikou začal? Uvědomujete si, že tam máte psychiatra kolegu z Bohnic, viďte? Pana primáře Bašnýho. Nezříkejte se. můžete ho někdy potřebovat, protože jste prý údajně vlezl do jámy lvový.

Host (Pavel Bém):
Já se vůbec nezříkám spolupráce i s opoziční stranou za prvé, za druhé mám dojem, že jsme neopisovali program do Jana Kasla. Já to, co Jan Kasl říká, tak jsem zaváděl čtyři roky na radnici Prahy 6, až bych řekl, že on opsal ten program ode mne. Za třetí ano, magistrát jistě řídit město je jáma lvová. Já stoprocentně budu spolupracovat s panem primářem Bašnýho, kterého osobně znám a považuji ho za vynikajícího kolegu.

Moderátor (Petr Švarc):
Tak to už je bohužel z dnešního Press klubu úplně všechno. Pane primátore děkujeme, že jste si na nás udělal čas, zase někdy ve studiu Frekvence 1 na shledanou.
12. prosince 2002
12. prosince 2002