Pražský primátor se setkal se zástupci Mezinárodního pedagogického klubu

Tři desítky zástupců oblasti školství z patnácti zemí Evropy ve středu 17. května před polednem v Brožíkově síni Staroměstské radnice přijal pražský primátor Pavel Bém. Účastníci osmé konference Mezinárodního klubu vzdělávání evropských hlavních měst, která se v naší metropoli konala od 14. do 17. května, jednali o vzdělávání učitelů, jejich postavení ve společnosti a kariérním řádu v jednotlivých zemích.

  • 3 minuty čtení

Tři desítky zástupců oblasti školství z patnácti zemí Evropy ve středu 17. května  před polednem v Brožíkově síni Staroměstské radnice přijal pražský primátor Pavel Bém. Účastníci osmé  konference Mezinárodního klubu vzdělávání evropských hlavních měst, která se v naší metropoli konala od 14. do 17. května, jednali o vzdělávání učitelů, jejich postavení ve společnosti a kariérním řádu v jednotlivých zemích.

„Současnost, ale především budoucnost školství je budoucností celé Evropy,“ řekl primátor Bém a dodal: „Je nepochybné, že právě vzdělanosti Evropa vděčí za své nynější postavení ve světě. Závěry této konference, vaše profesionalita a vhled do problematiky jsou tedy společnou nadějí nás všech.“

Hlavním bodem letošního programu bylo vzdělávání pedagogů, jejich postavení ve společnosti a kariérní řád. Úloha, vzdělávání a postavení učitele ve společnosti je problémem, který shodně řeší všechny zúčastněné státy, ačkoliv výchozí podmínky pro vzdělávání, odměňování, kariérní růst apod. jsou v jednotlivých zemích často velmi odlišné.

 „Věřím, že konference byla úspěšná a plodná a že jediné, co se nepovedlo, bylo počasí. Ale i to můžete z hlediska vaší profese brát pozitivně, protože, jak si vzpomínám na své dětství, a věřím, že to platí o i velké části dnešní mladé generace – vždy, když venku pršelo, seděl jsem doma nad knížkou,“ komentoval vývoj za okny Brožíkovy síně primátor Bém.

Delegáti pražské konference se shodli, že společenské postavení profese učitele je obecně v evropské společnosti nedoceněno. Tento problém je nutné řešit jednotlivě, jak v podmínkách konkrétního státu, tak i společně v rámci předávání  a využívání vzájemných zkušeností a poznatků. Cestou k tomuto řešení by mohlo obrazně řečeno být „budování jednotného evropského domu vzdělávání“.

Závěrečné prohlášení delegátů letošní konference Mezinárodního pedagogického klubu 15 evropských hlavních měst se dotýká těchto nejvíce zmiňovaných problémů:

1.  nedostatek finančních prostředků pro odměňování učitelů – je důvodem, že ve většině států nedosahuje pedagog ani průměrného platového ohodnocení;

2.    vysoká převaha žen oproti mužům – poměr žen vůči mužům v řadách pedagogů dosahuje 60 – 90 %;

3.    vysoká fluktuace absolventů pedagogických oborů – vzhledem k dosaženému vzdělání a dobrým organizačním i jiným předpokladům a schopnostem velmi snadno získávají lépe ohodnocené uplatnění v jiných oborech;

4.    nedostatečná jazyková vybavenost – pedagogové jsou jen s velkými problémy schopni uplatnit znalosti ze svého oboru i v jiných zemích;

5.    počítačová negramotnost – často i vzhledem k vyššímu průměrnému věku pedagogů je vzdělávání v této oblasti obtížnější.

Konference Mezinárodního pedagogického klubu evropských zemí se Praze pořádala poprvé. Celkem 15 delegací, včetně pražské, si v hotelu Modrá růže v Rytířské ulici vyměnilo své zkušenosti s organizací, plány i hlavními trendy v této sféře. Do naší metropole přijeli zástupci školství například z Bratislavy, Kodaně, Kyjeva, Moskvy, Osla, Vídně a Záhřebu.

Setkání Mezinárodního pedagogického klubu v roce 2007 se bude konat v Talinu, hlavním městě Estonska. 

Všechny přednesené příspěvky závěrečného prohlášení, včetně fotodokumentace budou veřejnosti k dispozici na školském portálu webové adresy hlavního města www. praha-mesto.cz.

Mezinárodní pedagogický klub evropských zemí byl založen v Kyjevě v roce 1999, kde se pořádala první ustavující konference. Jeho cílem je neustálé zvyšování kvality vzdělávání a další rozvoj evropského školství. V následujících letech se konference uskutečnily v Sofii, Moskvě, Ankaře, Bělehradu, Rize a Záhřebu. Hlavní město Praha se poprvé tohoto mezinárodního setkání zúčastnilo v roce 2001 v Moskvě a letos je jeho pořadatelem.

V Praze 18.5.2006


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem


Tiskovou zprávu naleznete na webových stránkách Magistrátu hl. m. Prahy.

Za správnost:Eva Kolbabová / tel. 236 002 729
18. května 2006
18. května 2006