Před 41 lety začala více než dvacetiletá okupace Československa

Výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 si připomněli účastníci pietního aktu v Praze před budovou Českého rozhlasu veVinohradské ulici. Promluvili na něm premiér Jan Fischer, předseda sněmovnyMiloslav Vlček, místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková, náměstekpražského primátora Rudolf Blažek a ředitel rozhlasu Richard Medek a položili věnce k pamětním deskám. V první den okupace zahynulo 58 československých občanů. Při bojích o Československý rozhlas zahynulo 21. srpna sedmnáct lidí, dvaapadesát jich bylo zraněno.

  • 2 minuty čtení

 

Výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 si připomněli účastníci pietního aktu v Praze před budovou Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici. Promluvili na něm premiér Jan Fischer, předseda sněmovny Miloslav Vlček, místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková, náměstek pražského primátora Rudolf Blažek a ředitel rozhlasu Richard Medek a položili věnce k pamětním deskám. V první den okupace zahynulo 58 československých občanů. Při bojích o Československý rozhlas zahynulo 21. srpna sedmnáct lidí, dvaapadesát jich bylo zraněno.

 

„Mluvíme o bilanci jediného dne. Mluvíme o okamžicích, které dosud neztratily na síle. Dnes je to 41 let, co vojska pěti zemí vstoupila na naše území, přesto pamětníci ještě dnes popisují srpnové události a své pocity jako stejně intenzivní a bolestné, jak tomu bylo tehdy.

1. náměstek primátora hl. m. Prahy Rudolf Blažek při pietním aktu. Většina z nich se dodnes nevyrovnala s událostmi roku 1968. My, kteří jsme onen okupační den nezažili nebo si jej nepamatujeme, nemůžeme pochopit, co naši rodiče tehdy prožívali. Těžko můžeme porozumět tomu, že naše země se přes noc ocitla ve válečném stavu, že během chvíle se život celé republiky obrátil naruby a že právě tak zůstal další více než dvě desítky let… Letos Česká republika oslaví dvacet let svobody. K oslavě konce naší nesvobody nepatří jen radost z pádu komunismu, ale i připomínka toho, co komunistický režim na této zemi napáchal. Osmašedesátý rok ke zločinům komunistické moci nepochybně patří a zaslouží si, abychom si události 21. srpna a jeho oběti připomínali stále znovu a znovu,“ řekl náměstek primátora Rudolf Blažek.

Jednotky armád  SSSR, Maďarska, Bulharska, Polska a NDR vtrhly do Československa v noci z 20. na 21. srpna 1968. Invaze si do konce roku 1968 vyžádala celkem 108 mrtvých, zhruba 500 těžce zraněných osob a další stovky lehce zraněných lidí.

 

 

V Praze 21. 8. 2009

 


JUDr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury a eGovernmentu hl. m. Prahy.


 

 

 

21. srpna 2009
21. srpna 2009