Primátor Bém běžel půlmaraton

Dnes v poledne vyběhl primátor hl. m. Prahy Pavel Bém spolu s osmi a půl tisíci běžci na trať závodu Hervis ½ Maraton Praha. Trasu dlouhou 21, 0975 kilometrů primátor zaběhl v čase 1:36:52. Závodu se zúčastnili běžci téměř 80ti národností ze 68 zemí světa.

• 2 minuty čtení

Dnes v poledne vyběhl primátor hl. m. Prahy Pavel Bém spolu s osmi a půl tisíci běžci na trať závodu Hervis ½ Maraton Praha. Trasu dlouhou 21, 0975 kilometrů primátor zaběhl v čase 1:36:52. Závodu se zúčastnili běžci téměř 80ti národností ze 68 zemí světa.

Půlmaraton „Se svým výsledkem jsem velice spokojen, počasí maratonu přálo a diváci vytvořili úžasnou atmosféru. Jako primátor jsem rád, že Praha se stala součástí mezinárodního sportu a nabízí  tak svým obyvatelům možnost aktivního zapojení či příjemné volnočasové aktivity,“ řekl primátor Pavel Bém po doběhnutí do cíle.

V kategorii mužů byl první favorizovaný závodník z Keni Joel Kemboi Kimurer v čase 1:00:09, jen jedna vteřina ho dělila od překonání rekordu. V kategorii žen doběhla první Rose Jerotich Kostek v čase 1:09:57, prvním českým běžcem v cíly byl Robert Štefko a obsadil desáté místo.

Hlavní město Praha podpořilo v rámci partnerství závod finančním příspěvkem ve výši 300 tis. Kč na technické zajištění akce a věcné ceny. Hervis ½ Maraton Praha byl pro rok 2008 i 2009 oceněn prestižní známkou IAAF Road Race Silver Label a pro letošní rok 2010 dokonce nejvyšší Gold Road Race Label.

Trať dlouhá 21,0975 km, tedy přesně polovina Maratónského běhu, vedla kolem mnoha významných a zajímavých historických památek. Nejedná se tedy pouze o zážitek sportovní, ale také zčásti kulturní. Podél trati pomáhalo 833 dobrovolníků, nejen z řad studentů, ale také seniorů, kteří s radostí dodávají běžcům síly a odhodlání.

Půlmaraton běžely také sportovní osobnosti jako Pavel Nedvěd či Vratislav Lokvenc, dále také rekordman v kategorii slepých běžců – Francis Thuo Karanja spolu s bratrem a zároveň vodičem Jamesem Kuria Karanjou.

Závod odstartoval jako každoročně prezident Václav Klaus přesně ve 12.00 hodin na náměstí Jana Palacha před Rudolfinem.