Primátor přivítal na radnici kominíky

Primátor Tomáš Hudeček přijal na pražské radnici zástupce Cechu pražských kominíků a Jednoty kominíků.
11. února 2014
11. února 2014

Primátor Tomáš Hudeček přijal na pražské radnici zástupce Cechu pražských kominíků a Jednoty kominíků. Při tradičním novoročním setkání se hosté zapsali do Knihy města. Nejstarší člen Cechu Alois Pajer pak popřál primátorovi označením čela tradičním křížkem ze sazí.

  • 1 minuta čtení
  • 11 fotografií

„Jsem rád, že u sebe mohu přivítat představitele toho tradičního a užitečného řemesla. Chtěl bych vám popřát, ať se vám při vykonávání vaší práce daří co nejlépe a ať lidem skutečně přinášíte do jejich domovů štěstí,“ přivítal hosty primátor Hudeček včera v budově Nové radnice.

Setkání se zástupci Cechu se koná již druhou desítku let. Tato stará tradice byla obnovena po roce 1990 a probíhá pod historickým praporem pražské jednoty kominíků, který jim věnoval Magistrát hlavního města Prahy.

„Jako každý rok jsme přišli popřát štěstí nejen panu primátorovi, ale také všem Pražanům. Hned po setkání ale musíme běžet, protože máme napilno, komíny nepočkají. Lidé si opět vzpomněli na své povinnosti až uprostřed zimy,“ řekl Jiří Souček, pražský cechmistr Společenstva kominíků ČR.

Obor „Kominík“ se v Praze vyučuje ve zřizovatelské působnosti hl. m. Prahy pouze na Střední odborné škole stavební a zahradnické se sídlem v Praze 9. „Jsme jediná škola v Praze, kde se tento obor vyučuje. Jsem rád, že zájem nejenom o toto řemeslo stoupá, v letošním roce se u nás učí na kominíka 44 žáků převážně z Prahy, ale i z jiných míst ČR,“ říká Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy stavební a zahradnické v Praze na Jarově.

Současné Společenstvo kominíků České republiky je dobrovolným společenstvem cechovního typu, které ve své činnosti navazuje na historickou tradici. Kominictví jako živnost vzniklo v Čechách v 16. století.