Proč by se kvůli memorandu o těžbě lithia měla mimořádně sejít poslanecká sněmovna?

Zdroj: ČRo Plus Stanice: Český rozhlas Vydavatel: Český rozhlas 9. října 2017, 12:10

Proč by se kvůli memorandu o těžbě lithia měla mimořádně sejít poslanecká sněmovna? - Hosté publicistického bloku Vladimíra Kroce byli místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec a místopředseda ČSSD a náměstek pražské primátorky Petr Dolínek.

Vladimír Kroc, moderátor: Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček z ČSSD by měl podle předsedy hnutí ANO Andreje Babiše vysvětlit, proč podepsal memorandum o těžbě lithia s australskými těžaři. Týden stará dohoda je podle Babiše skandální. Pokud ministr nedodá uspokojivé vysvětlení, měl by prý odstoupit. Na tiskové konferenci na MŽP (Ministerstvo životního prostředí) dnes novinářům řekl, že už se podařilo shromáždit celkem 60 podpisů pod návrh KSČM, aby memorandum a těžbu lithia ještě do voleb na mimořádné schůzi projednala sněmovna. Našimi hosty jsou místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec a místopředseda ČSSD a náměstek primátorky hl. m. Prahy PetrDolínek. – Pane ministře, proč by podle vás měla memorandum, o kterém ministr průmyslu tvrdí, že posiluje pozici státu a nikoho nezvýhodňuje, projednat sněmovna na zvláštní schůzi?

Richard Brabec, místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí: Především proto, že je dneska jasné, že je potřeba vysvětlit občanům této země, kde je vlastně ten problém, a především to časování. Protože já si myslím, že nejvíc nešťastné, to, co vyvolalo celou tu odezvu (protože samozřejmě o lithiu se mluví řadu let), je to, proč je takové memorandum podepsáno vlastně dva týdny před volbami, protože k tomu časově ani věcně není vůbec žádný důvod. Toto je ten hlavní důvod. Je kolem toho celá řada spekulací, proč zrovna tak krátce před volbami je něco takového podepsáno a proč to nepočkalo na příští vládu nebo sněmovnu.

Vladimír Kroc, moderátor: Dobře, ale proč hrozí Andrej Babiš Jiřímu Havlíčkovi rovnou trestním oznámením?

Richard Brabec, místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí: Je to o tom, že jsou tady některé právní názory, které za prvé říkají, a zdůrazňuji – Andrej Babiš jasně říká, že by pan ministr Havlíček měl vysvětlit, co ho k tomu vedlo – jestli vlastně měl mandát vlády nebo jestli ho potřeboval nebo nepotřeboval k takovému memorandu, protože vláda o tom informována nebyla, a podle mých informací má být informována až tento týden ve středu – v zásadě s informací, že to memorandum bylo podepsáno. A my si prostě myslíme, už vzhledem k tomu, že jsou různé právní názory na to, zda by v budoucnu nemohlo takové memorandum oslabit pozici státu při nějakých dalších vyjednáváních, tak z tohoto důvodu. Takže pokud pan ministr Havlíček osvětlí, co ho k tomu vedlo, zda pro to má jasné právní podklady a že tady neexistuje žádné nebezpečí pro ČR, tak prostě k tomu dalšímu kroku nemusí dojít, samozřejmě.

Vladimír Kroc, moderátor: Pane Dolínku, proč ministr z ČSSD považoval za nutné podepsat toto memorandum o porozumění s australskou firmou krátce před volbami? Nemohlo to opravdu počkat na novou vládu?

Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky pro dopravu, ČSSD: Já bych nejprve řekl, že výroky pana Babiše jsou absolutně přes čáru, a hlavně mě fascinuje, že mohly být proneseny na MŽP (Ministerstvo životního prostředí) ... A chtěl bych se zeptat pana ministra Brabce, jak je možné, že stranické tiskovky ANO s živými informacemi se organizují na MŽP (Ministerstvo životního prostředí) ... Trošku mě to fascinuje... Nicméně celý ten příběh je složitější, než tady zní. Za prvé pan ministr, 1. místopředseda vlády Brabec velmi dobře o tomto memorandu věděl, a dokonce v dopise z 26. 9. letošního roku panu ministrovi Havlíčkovi napsal, „jsem toho názoru, že memorandum je jedním ze správných kroků otevírajících prostor ke spolupráci při těžbě lithiových rud, úpravě této suroviny i umístění zpracovatelských a finálních výrobních kapacit vhodných nejen pro zahraniční podnikatelské subjekty, ale i pro ČR.“ Takže pan Brabec o tom věděl, a dokonce to podpořil, že je to jeden z možných kroků, byť samozřejmě se můžeme bavit o té cestě dál. Také je potřeba si říct, že my – ČR – jsme v situaci, kdy licence na těžbu a průzkumy nevydává v žádném případě MPO (Ministerstvo průmyslu a obchodu), ale vydává to MŽP (Ministerstvo životního prostředí). Byly vydány celkem čtyři licence. První byla v r. 2010 a dále v r. 2011, 2015 a 2017, resp. 2016 a 2017. Takže ty licence byly vydány pod taktovkou ODS a ministrů za hnutí ANO. Takže v tuto chvíli pouze to, co se snaží pan ministr řešit, je, abychom zachovali tento unikátní zdroj pro ČR, resp. aby bylo veškeré zpracování této suroviny v ČR, a tím posílit vědu, výzkum i průmysl a výrobu. A také už vidíme odezvu na to. Protože díky snaze ministerstva, aby to tady bylo zachováno, např. víme, že už se připravuje výstavba několika továren v ČR na výrobu baterií a další věci. Takže naopak pan ministr Havlíček se v tom snaží sjednat pořádek – v tom, že tady někdo rozdával sedm let licence na to, aby tam mohlo být zkoumáno a těženo, a rozdával je do zahraničí. Takže já bych chtěl poprosit, abychom se k panu ministrovi chovali s úctou, protože on se vrátí vrátit zpátky kroky tak, aby...

Vladimír Kroc, moderátor: Dobře, ale promiňte, pane Dolínku, já jsem rád, že to takto objasňujete, ale neslyším tam odpověď na otázku, proč to muselo být podepsáno minulé pondělí...

Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky pro dopravu, ČSSD: No, když byste byl ministr průmyslu a obchodu a viděl byste, že ČR tahá za kratší konec, jste seznámen s těmi věcmi, které jsou, to znamená, že v tuto chvíli vlastně stát ztrácel dobrovolně vliv tím, že vydával někomu licence pod taktovkou ODS a ANO, tak přece veškeré povinnosti každého ministra jsou zabránit tomu, aby z ČR lithium zmizelo. A všechny kroky, které pan ministr začal dělat, jsou k tomu, aby zde lithium zůstalo a aby naopak prostřednictvím státního podniku Diamo (mimochodem jsem rád, že pan Babiš ho poprvé pochválil, protože zatím ho poslední čtyři roky jen hanil) bylo těženo. A navíc bych chtěl říct, že ve středu tento týden je předkládán materiál do rady, který právě pojednává o nutnosti zajištění ekonomických zájmů státu v nakládání s těmito surovinami, a právě podnik Diamo bude garantem pro to, aby se to nestalo. Já doufám, že kolegové z hnutí ANO jednomyslně budou pro tento materiál ve středu hlasovat.

Richard Brabec, místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí: Já se omlouvám, pane Kroci i pane místopředsedo Dolínku, vám to ti poradci dobře připravili, ale promiňte, vy jste úplně mimo a oni taky, a jediný kdo to ví, je ten Havlíček. Já vám a posluchačům totiž přesně řeknu, jak to je. Ty licence vydává MŽP – to je jediné, v čem máte pravdu. Vydává je 25 let. Vydává je podle geologického zákona, které v této zemi platí čtvrt století. A hádejte, koho se ten úředník na tom MŽP, který nemůže tu licenci nevydat, pokud ten žadatel splní všechno, zeptá? A nepodepisuje to ani ministr. Vůbec. Mimochodem je to pod vaším náměstkem za sociální demokracii. Ten člověk, který to vydává – ten úředník, spadá do...

Vladimír Kroc, moderátor: Promiňte, pane Brabče, ale je to kompetence MŽP (Ministerstvo životního prostředí)?

Richard Brabec, místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí: Je to kompetence MŽP (Ministerstvo životního prostředí) – ano – v tom má pan Dolínek pravdu...

Vladimír Kroc, moderátor: A můžete jen potvrdit autenticitu toho dopisu, z něhož pan Dolínek před chviličkou citoval?

Richard Brabec, místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí: Jasně, já se k tomu hned dostanu, ale co považuju za zásadní: Ten úředník z toho MŽP, než tu licenci vydá nebo prodlouží, se zeptá – hádejte koho? Úředníka z MPO (Ministerstvo průmyslu a obchodu). A ten mu vždycky stvrdí, že ta licence je nebo není v souladu se surovinovou politikou státu. Tohle je z kompetence MPO (Ministerstvo průmyslu a obchodu). To znamená, pane kolego, i vážení posluchači, celá ta kompetence nad surovinovým bohatstvím této země je na MPO (Ministerstvo průmyslu a obchodu) a ono dává tu strategii, jak se k tomu chovat.

Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky pro dopravu, ČSSD: V žádném případě. Vy vydáváte rozhodnutí a MPO dává pouze vyjádření.

Richard Brabec, místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí: Ano, ale na základě...

Vladimír Kroc, moderátor: Pánové promiňte – ten dopis, z něhož citoval pan Dolínek, je, pane ministře, autentický?

Richard Brabec, místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí: Ten dopis říká, hlavně, protože samozřejmě pan Dolínek ocitoval jen tu část, která se takzvaně hodí, ale já v tom dopise jasně říkám, protože jsme nebyli vůbec u toho memoranda, já jsem ho nečetl – místopřísežně prohlašuji, že jsem ho nečetl, dokud nebylo zveřejněno potom na popud pana prezidenta Zemana, a kolegové na MPO (Ministerstvo průmyslu a obchodu) si ho prostě připravovali a asi čtyři nebo pět dní předtím, než mělo být podepsáno, se snažili, abychom ho také spolupodepsali, a já jsem jasně řekl, že ho nepodepíšu.

Vladimír Kroc, moderátor: A důvod, proč jste ho nechtěl podepsat?

Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky pro dopravu, ČSSD: Pane ministře, zaslal jste mi text memoranda. Takže vy jste ho, pane ministře, měl.

Richard Brabec, místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí: Ne, neměl.

Vladimír Kroc, moderátor: Co vám konkrétně vadí, pane ministře?

Richard Brabec, místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí: Mně vadí prostě to, že pan kolega Havlíček, který je odpovědný (ale on to přebral po panu kolegu Mládkovi a ten to zase přebral pod ministrem před ním) za surovinovou politiku státu, tak on nechránil ty superstrategické suroviny. To je kompetence MPO. A víte, co je pro to krásný důkaz? Že v létě tohoto roku se udělá novela surovinové politiky a hádejte kdo do té novely surovinové politiky (a to je prokazatelné – stoprocentně si to můžete najít v dokladech z vlády) tam dával ty základní pojistky státu a úkoly, aby stát lépe ochránil své zájmy u lithia? – MŽP (Ministerstvo životního prostředí). Takže my jsme byli těmi, byť nám to kompetenčně nepřísluší, kteří jasně chtěli posílit roli státu u lithia a dalších strategických surovin...

Vladimír Kroc, moderátor: Jiří Havlíček také tvrdí, že to memorandum posiluje úlohu státu.

Richard Brabec, místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí: Ano, pane Kroci, máte pravdu, ale...

Vladimír Kroc, moderátor: Já se moc omlouvám, ale dáme prostor ještě panu Dolínkovi.

Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky pro dopravu, ČSSD: Nejzásadnější je to, že (a vy jste to řekl) pan ministr to přebral před několika měsíci, snaží se maximálně ochránit stát v této roli. Důležité je, že tuto středu budete hlasovat právě o té koncepci, která má určit nakládání se strategickými surovinami. Klíčová role tam bude v podniku Diamo. Jako ANO jste ho torpédovali řadu let, jsem rád, že jsme se na tom shodli a že to ve středu potvrdíte – že jeden státní podnik by to měl garantovat – a pevně doufám, že se tak stane. Myslím si, že ta role bude posílena. A myslím si, že ochranu lithia tam dávali jak úředníci z MPO, tak MŽP. Richard Brabec, místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí: Ne.

Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky pro dopravu, ČSSD: Ono se to totiž v létě projednávalo i na Tripartitě a tam také došlo již v létě k dohodě, že ta role musí být silná. To znamená, i Tripartita tento postup projednávala, a také Tripartita věděla, že se musí jít nějakou cestou memoranda, v létě se o tom jednalo, aby se ta role státu tam vrátila. Velmi nešťastné to bylo jak před panem Havlíčkem, tak zřejmě, jak říkáte, i před vámi – že vůbec tady někdo pustil před řadou let, za vlády ODS a jiných, tu roli státu. Je to velmi špatně.

Vladimír Kroc, moderátor: Pánové, je to téma, které je velmi složité a ke kterému se určitě vrátíme. Moc vám děkuji za váš čas. Víc ho už ve vysílání nemáme. Richard Brabec z hnutí ANO, ministr životního prostředí, a Petr Dolínek, místopředseda ČSSD. – Oba kandidují v parlamentních volbách.

Richard Brabec, místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí: Omlouvám se za přerušené argumenty a zdravím kolegu i vás a posluchače.

Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky pro dopravu, ČSSD: Já také.

 

9. října 2017
9. října 2017