Praha premiérově nakupovala energie na komoditní burze a ušetřila 7 milionů korun

Nová Radnice
7. listopadu 2012
7. listopadu 2012

S cílem snižovat provozní náklady a tedy šetřit vstoupilo hlavní město Praha na komoditní burzu. Prvním průkopníkem se stal odbor zdravotnictví, sociální péče a prevence, který tímto způsobem nakoupil elektřinu a plyn v rámci zákona o veřejných zakázkách v elektronickém systému energetické burzy. „Stalo se tak minulý měsíc a odbor touto moderní formou nákupu ušetřil na těchto komoditách přibližně 7 milionů korun,“ popisoval náměstek primátora pro oblast zdravotnictví Ivan Kabický (ODS).

  • 1 minuta čtení

Odbor podle něj sdružil roční spotřeby více než tří desítek organizací do společného objemu 10,5 tisíce MWh elektřiny a 15 a půl tisíce MWh zemního plynu. „Pořizovaly se dodávky elektřiny a zemního plynu na rok 2013 do celkem 235 odběrných míst,“ přiblížil náměstek primátora Kabický. Ve čtyřech burzovních obchodech se v elektronickém systému soutěžily nejprve dodávky elektřiny v nízkém a poté ve vysokém napětí, následně pak zemního plynu v režimech maloodběr a velkoodběr. „Už jen akceptací limitní ceny, kterou jsme si u první aukce stanovili, jsme ušetřili dva miliony korun. Cena se ale dále snižovala a celkově klesla téměř o 30 procent na úroveň 1.257 korun za megawatthodinu. Jen na tomto produktu jsme tak ušetřili 3 miliony korun,“ přiblížil náměstek Kabický.

Flexibilita tohoto systému umožňuje vyčkat s nákupem na dobu, kdy je cena energie  nejpříhodnější. Oceňuji, že se to podařilo a město tak úspěšně pokračuje po cestě elektronických aukcí. Jejich využití může přinést Praze a jí zřizovaným organizacím významné úspory,“ uvedl primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).

Obdobný průběh podle Kabického měla i aukce na nákup elektřiny ve vysokém napětí. Zde cena klesla ze současné úrovně 1.545 Kč/MWh dokonce na 1.242 Kč/MWh, což pražskému zdravotnictví a sociální péči přineslo úsporu dalších 1,5 milionu korun.

Do jisté míry překvapením byly i obě aukce na pořízení dodávek zemního plynu, tedy komodity, jejíž cena meziročně roste. I přes tento trend se nám podařilo vysoutěžit u plynu v režimu maloodběr cenu 688 Kč/MWh, což znamená pokles proti současným cenám o 1,6 milionu korun. Úspěšný nákup byl poté završen pořízením plynu v režimu velkoodběr, kde cena klesla na 683 Kč/MWh a úspora zde byla i při nevelkém objemu téměř 800 tisíc,“ sdělil ředitel odboru Martin Ježek s tím že, realizovaný nákup je pro celý odbor zdravotnictví, sociální péče a prevence novou zkušeností. A také ocenil transparentní a z obchodního hlediska administrativně jednoduché a bezpečné prostředí Českomoravské komoditní burzy Kladno.