VIDEO: Rada chce jednoduchý a použitelný územní plán
Městská rada dnes souhlasila s ukončením pořizování Územního plánu hl. m. Prahy. Pokud tento návrh ve čtvrtek schválí i zastupitelstvo města, budou práce na doposud připravovaném územním plánu zastaveny. Současně by měli zastupitelé schválit i okamžité zahájení prací na Metropolitním plánu.
- 2 minuty čtení
/zpráva z 19. jednání Rady hl. m. Prahy 22. května 2012/
„Nový územní plán začala Praha zpracovávat v roce 2007. V průběhu let se ale ukázaly všechny slabiny dosavadního přístupu k územnímu plánovaní a nemožnost dojít tímto způsobem k racionálnímu rozvoji Prahy. Město proto přistupuje k nezbytnému kroku – práce na připravovaném územním plánu okamžitě ukončí a začne zpracovávat takzvaný plán metropolitní. Ten bude jednoduší, přehledný a pouze určí jednoduché a jasné základní funkční využití území města vymezením zastavěného a nezastavěného, zastavitelného a nezastavitelného území. Díky tomu nebude vyvolávat nepřetržitou lavinu změn územního plánu a vytvářet tím prostředí s vysokým korupčním potenciálem. Je to jedno z nejzásadnějších strategických rozhodnutí posledních let, ve čtvrtek navrhnu zastupitelstvu, aby jej schválilo,“ uvedl radní Tomáš Hudeček (TOP 09).
Jak doplnil, v době platnosti současného územního plánu bylo doposud projednáváno 2077 změn územního plánu a město na tyto práce vynaložilo 140 miliónů korun. „Nový územní plán zpracovaný tak, jak byl zatím připravován, by sebou do budoucna nesl nutnost jej nepřetržitě měnit a tím by se i prodražoval. Rozhodnutí zastavit práce na něm má tedy i velmi silné ekonomické odůvodnění. Důsledkem pokračujících prací na dosavadním konceptu územního plánu by bylo neúměrné zvyšování nákladů nejen na pořízení územního plánu, ale především nákladů v souvislosti s jeho implementací a to nejen města, ale i ostatních vlastníků a uživatelů.“
Faktografie:
Základními překážkami pro pořizování smysluplného plánu a tedy i důvody pro ukončení prací na doposud zpracovávaném plánu jsou:
- metodická a obsahová setrvačnost územního plánu;
- digitální zpracování jako jedna z příčin inflace dat při současném nedostatku informací, přílišný detail regulace a současná fragmentace území;
- ochranářství plánu bez ujasněné celistvé koncepce péče o civilizačně-kulturní a přírodně-krajinné hodnoty;
- nedostatečně (nepřiměřenými prostředky) vyjádřená prostorová struktura a infrastruktura jako určující, nikoliv obslužná;
- nestabilita plánu, podléhajícího z výše uvedených důvodů častým změnám bez účinné kontroly a koordinace;
- nečitelnost a nesrozumitelnost plánu, nesdělitelnost plánu širší veřejnosti a tudíž jeho zhoršená použitelnost, resp. nepoužitelnost.
Základní požadavky na nový metropolitní plán a jeho zásady:
Základním požadavkem musí být srozumitelnost, použitelnost a stabilita plánu.
- vymezit obraz města a strategie jeho vývoje jako základní interpretační rámec pro uspořádání a využití (utváření) města v širším prostorovém kontextu.
- pořídit dvouvrstvý územní plán: dosavadní plán byl připravován jako standardní jednovrstvý územní plán obce v M 1:10.000, přestože stavební zákon umožňuje a předpokládá v případě hl. m. Prahy územní plán dvouvrstvý.
- přejít od funkčního vymezení k vymezení území města podle urbánního charakteru – lokality.