Rada hl. m. Prahy vyhodnotila zimní údržbu

17. května 2011
17. května 2011

Městská rada se dnes seznámila se zprávou o vyhodnocení zimní údržby komunikací hl. m. Prahy. Zima 2010/2011 byla v Praze nejnáročnější za posledních patnáct let. Meteorologické podmínky – silné sněžení v prosinci a ledovka v lednu – si vyžádaly mimořádná opatření, mimo jiné odvoz sněhu z centra na náplavky nebo ošetření vozovek, které se v rámci plánu neudržují. Náklady vynaložené na zimní údržbu dosáhly částky 665 539 267 Kč.

  • 3 minuty čtení

/zpráva z 19. jednání Rady hl. m. Prahy 17. května 2011/

„I přes mimořádné podmínky Praha po celou zimu nezažila kalamitní stav, kdy by nejezdila městská hromadná doprava či bylo ochromeno zásobování. A to díky maximálnímu úsilí všech, kteří se podíleli na zajišťování zimní údržby,“ konstatoval první náměstek primátora Karel Březina. Připomněl, že s ohledem na situaci se pravidelně scházel štáb zimní údržby za účasti vedení města, Technické správy komunikací hl. m. Prahy, Dopravního podniku hl. m. Prahy, ROPIDu, odborů dopravy a krizového řízení Magistrátu hlavního města Prahy a zástupců složek Integrovaného záchranného systému k řešení aktuálních problémů.

Do celkové částky za zimní údržbu 665 539 267 Kč se promítly náklady na nákup posypového materiálu, výkony dodavatelů, domácí a pracovní pohotovosti, pronájem velkokapacitních skladů, údržbu protinámrazových systémů, platby za pravidelné předpovědi počasí od Českého hydrometeorologického ústavu či úhrady za čištění, které probíhá za klimaticky příznivých podmínek.

Zimní údržbu komunikací zajišťuje v Praze Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK). Zodpovídá za 2 308 kilometrů z 3 815 kilometrů komunikací na celém území města, za zbytek jsou zodpovědní ostatní správci. TSK se v zimě rovněž stará o 270 hektarů nemotoristických komunikací - chodníků, náměstí, pěších zón apod. Jejím hlavním dodavatelem a partnerem je společnost Pražské služby, a.s., která nasadila na údržbu komunikací prvního pořadí 69 sypačů a na komunikace druhého a třetího pořadí 57 strojů. Pro potřeby Integrovaného záchranného systému a Dopravního podniku hl. m. Prahy  byly dále k dispozici 2 sypače. Problémy s navátým sněhem řešily dvě sněhové frézy. Pro případ kalamitní situace měla TSK s velkými stavebními společnostmi domluveno poskytnutí těžké techniky. Celkově bylo pro tento případ zajištěno 7 strojů. Pro údržbu nemotoristických komunikací bylo k dispozici 855 pracovníků a na sedmdesát strojů.

Během letošní zimy měla TSK možnost využít dvaceti stanic Systému včasného varování před vznikem námrazy. Jde o zařízení, které monitoruje faktory přímo ovlivňující stav sjízdnosti vozovek - zejména vlhkost vzduchu a povrchu vozovky ve vztahu k teplotě. Současně automaticky vyhodnocuje kritické teploty, při nichž je reálné nebezpečí vzniku námrazy. Systém je napojen na dispečink TSK – IIKS. Šest kompletních stanic systému AVL  - Barrandov, Strahovský tunel – přemostění Plzeňské, Wilsonova – přemostění křižovatky Bulhar,  Jižní spojka – zavěšený most nad MITAS, Vysočanská estakáda a Krejcárek – ul. Pod Plynojemem - automaticky při překročení  mezních hranic aktivuje postřik vozovky roztokem chloridu vápenatého – tzv. solankou. K současným dvaceti stanicím přibude pro příští zimní sezónu další – na Vysočanské radiále.

Spotřeba posypových prostředků v období zimní údržby komunikací 2010 – 2011 dosáhla celkem 25 879 tun, přičemž cca z 82% byl aplikován posyp chloridem sodným a cca 18% tvořil posyp chloridem vápenatým. TSK také monitorovala v průběhu zimy, tak jako každý rok od roku 1992, vliv použitých posypových materiálů na životní prostředí. Na deseti odběrových místech byly sledovány obsahy chloridových, sodných a vápenatých iontů v přítocích Vltavy a ve Vltavě a kvalita vody vždy splňovala hygienické požadavky pro pitnou vodu.

 

 

V Praze 17. 5. 2011

 


Ing. Karel Březina – 1. náměstek primátora hl. m. Prahy

Do funkce zvolen 30. 11. 2011. Působnost v oblasti dopravy a informatiky, dočasně mu byla svěřena oblast životního prostředí. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním, neurčí-li primátor jiného náměstka.