Rada hlavního města Prahy vzala na vědomí Zprávu o cvičení výstavby protipovodňových opatření "Holešovice 2011"
Rada vyjádřila poděkování všem, kteří se podíleli na cvičení, a uložila Odboru krizového řízení magistrátu, aby do 31. 10. 2011 ve spolupráci s Odborem městského investora, příspěvkovou organizací Správa služeb hl. m. Prahy a Městskou částí Praha 7 vyhodnotili zjištěné závady. Dále musí odbor do 15. 11. 2011 zpracovat Harmonogram odstranění nedostatků zjištěných při cvičení a Plán prověřovacích cvičení výstavby protipovodňových opatření hlavního města Prahy do roku 2014.
- 2 minuty čtení
/zpráva z 33. jednání Rady hl. m. Prahy 4. října 2011/
„Všichni účastníci cvičení byli skvělí. Děkuji všem, kteří se na cvičení podíleli. Zvlášť bych rád poděkoval dobrovolným hasičům, kteří nejen odvedli obrovský kus práce, ale ještě ji dělají ve svém volném čase a bez finanční odměny,“ řekl primátor Bohuslav Svoboda. „Jsem rád, že cvičení v plném rozsahu splnilo úkoly, které mu byly stanoveny a veškeré poznatky z přípravy i vlastní výstavby se po vyhodnocení zapracují do Povodňového plánu hl. m. Prahy. Sám jsem se mohl přesvědčit, jak je možné protipovodňovou ochranu velmi rychle aktivovat: časy byly rychlejší, než jsme plánovali,“ dodal primátor.
„Závady zjištěné při výstavbě mobilního hrazení i těžkých uzávěrů byly během výstavby zdokumentovány: jde hlavně o těžká hrazení v ulici Za elektrárnou, která byla nevhodně uložena v betonovém sarkofágu a došlo ke zkorodování a poškození těsnění a závěsných háků. Další závada vznikla při rekonstrukci podchodu ve Stromovce II a dále je třeba ověřit dosedací plochy opěrných patek stavebním specialistou. Zjištění závady budou posouzeny odbornou komisí a následně o výsledku bude informována Rada,“ řekl ředitel Odboru krizového řízení Petr Beran.
Cvičení se zaměřilo především na ověření součinnosti a koordinace všech složek, které se v případě povodní na výstavbě podílejí. Od vlastního výcviku příslušníků jednotek sborů dobrovolných hasičů městských částí Prahy, nově se podílejících subjektů na výstavbě - aktivních záloh Armády České republiky, až po další složky, které zabezpečovaly související činnosti při výstavbě protipovodňových opatření (Policie ČR a Městská policie). Dokonce se jako pozorovatelé se cvičení zúčastnili zástupci Vězeňské služby České republiky, kteří by v případě skutečné povodně vypomáhali s odsouzenými s nejnižšími tresty při výstavbě úseků protipovodňové ochrany.Cvičení ověřilo nejen počty nasazené techniky a sil, ale v souvislosti s novou rozsáhlou výstavbou i časové lhůty potřebné pro výstavbu jednotlivých úseků včetně demontáže a přepravy mobilních protipovodňových prvků z centrálního skladu v Dubči do místa použití.
Celkem se cvičení zúčastnilo 386 osob. Délka vystavěných úseků mobilního hrazení byla 956,5 metru, bylo vyvezeno 32 kontejnerů s celkovou vahou mobilního hrazení 190 tun.