Radní Štěpánek předal ocenění Rytíř cyklistiky
Vítězem 45. ročníku ankety Král cyklistiky o nejlepšího českého jezdce za rok 2009 se potřetí stal Roman Kreuziger. Slavnostní vyhlášení odborné novinářské ankety si včera v Top Hotelu Praha nenechal ujít ani radní hl. m. Prahy Petr Štěpánek, který předal cenu třem Rytířům cyklistiky jmenovaným do Síně slávy.
- 2 minuty čtení
Vítězem 45. ročníku ankety Král cyklistiky o nejlepšího českého jezdce za rok 2009 se potřetí stal Roman Kreuziger. Slavnostní vyhlášení odborné novinářské ankety si včera v Top Hotelu Praha nenechal ujít ani radní hl. m. Prahy Petr Štěpánek, který předal cenu třem Rytířům cyklistiky jmenovaným do Síně slávy.
Kreuziger přesvědčivě anketu ovládl, přestože jeho jménu nefiguruje v dlouhém seznamu českých cyklistů, kteří vybojovali medaile na mistrovství světa či Evropy. Jezdec italské stáje Liquigas je však jasnou tuzemskou jedničkou mezi profesionály.
Především uspěl na největším a nejslavnějším etapovém závodu Tour de France, kde vylepšil o čtyři pozice loňské umístění a skončil devátý. Právě díky životnímu úspěchu na Tour de France považuje letošní celkově už třetí triumf v anketě Král cyklistiky po letech 2004 a 2008 za ten nejcennější. Uvědomuje si hlavně, že bezpečně uspěl i před mnoha medailisty ze světových a evropských šampionátů.
„Je to jedna z příjemných věcí. Já žádnou medaili nevyhrál, ale dostal se do desítky na Tour de France. Proto si myslím, že to letošní prvenství je pro mě asi nejcennější," uvedl Kreuziger. Navíc vyhrál závod Kolem Romandie, byl třetí Kolem Švýcarska a vybojoval i jedno druhé místo v etapě Vuelty. V celkovém pořadí prestižního seriálu ProTour skončil sedmý. Kreuziger se tak při svém mládí vydal stíhat v počtu prvenství v anketě legendární bratry Jana a Jindřicha Pospíšilovy. Dvacetinásobní mistři světa v kolové získali ocenění osmkrát, silničář Ján Svorada triumfoval pětkrát.
Volba „krále“ byla oproti minulým rokům jednoduší. I když čeští cyklisté přivezli z mistrovství světa a Evropy celkem 23 medailí, z nichž čtyři byly zlaté, vyhrál Kreuziger naprosto přesvědčivě. Kreuziger obdržel šestinásobně víc hlasů než druhý v pořadí.
Oceněni ale byli i všichni čeští medailisté. Mimo jiné mistr Evropy v omniu Denis Špička, zlatí z ME v bodovacím závodě dvojic Jan Dostál a Vojtěch Hačecký, mistr Evropy ve fourcrossu Michal Prokop, cyklokrosový vicemistr světa Zdeněk Štybar, třetí z MS ve fourcrossu Tomáš Slavík či Martin Bláha s Jiřím Hochmannem, kteří získali bronz na MS v bodovacím závodu dvojic.
Medaile z MS vybojovali i hendikepovaní cyklisté Jiří Ježek a Jiří Bouška, mistr světa v závodu na kilometr s pevným startem. Do Síně slávy byli jmenováni do Klubu Rytíř cyklistiky Jindřich Pospíšil, Vladimír Vávra a Jozef Regec. Titul Miss sympatie české cyklistiky získala v internetovém hlasování fanoušků poprvé Lucie Záleská kombinující silnici s dráhou.
V Praze 13. 11. 2009
Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí
Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.