Rekonstrukce Karlova mostu

Radiožurnál - 24.7.2001
Moderátor:
Zdravíme telefonicky primátora města Prahy pana Jana Kasla. Dobrý den.

Jan Kasl:
Dobré ráno.

Moderátor (Neuveden):
Pane primátore, o tom v jakém stavu je doopravdy Karlův most dlouho panovaly dohady. Vy jste u nás na Radiožurnálu řekl, že rozhodně zítra nebo příští týden nespadne, ale jaká tedy je ta diagnóza? Je vážná?

Jan Kasl:
Tak diagnóza se týká spíše dalšího zhoršování stavu této výjimečné památky. Ten most samozřejmě skutečně nespadne. Jde o to, že tím, že do něho neustále prší, tím že postupují ty procesy uvnitř toho tělesa, které odborníci nazývají různými chemickými procesy, které tam vlastně neustálým rozpínáním těch solí a jejich krystalizováním narušují vnitřní strukturu a postupuje samozřejmě i taková ta vnější eroze kamene, která je ovšem běžná standardně, která je součástí stárnutí každého objektu. Pravda, že čas od času prostě se tyto objekty musí šetrně očistit, opravit, konzervovat. Navíc úplně nově se objevil požadavek, abychom se podívali, jak to vypadá s některými sochami, které nebyly zaměněny za kopie, budou možná v představě konzervovány.

Moderátor (Neuveden):
Právě dnes by se mělo rozhodnout o první etapě rekonstrukce. Odhadujete, že během té první etapy bude most v provozu, kromě té části, které se to týká, tzn.Kampa a Malostranská mostecká věž?

Jan Kasl:
Schody na Kampu budou v provozu. Most by měl být v provozu zcela bez omezení, s výjimkou té části právě mezi schody na Kampu a Malostranskou mosteckou věží. To jsou vlastně ty tři pole.

Moderátor (Neuveden):
Kdy se s pracemi začne? Myslíte, že třeba může se objevit nějaká okolnost, která by mohla ty práce odvrátit, pozdržet apod.?

Jan Kasl:
Já doufám, že ne, protože ta první etapa by měla sloužit především k tomu, aby památkáři, odborníci, stavaři poznali v jakém stavu most skutečně je, protože odkrytím té mostovky, té kamenné dlažby a dalších vrstev pod ní se zjistí, co se všechno v tom mostě děje, co je třeba dělat uvnitř. A ty vnější opravy, ty jsou viditelné, tam myslím, že se může každý Pražan přesvědčit, jak most vypadal z venku.

Moderátor (Neuveden):
Problém je asi v tom, že celá rekonstrukce nebude zadarmo. Odhaduje se to, nemýlím-li se, na 400 mil.Kč. Vy dnes budete na radě jednat také o národní sbírce. Někteří ovšem pochybují. Říkají, že to je věc, která by mohla mít úspěch tak za Národního obrození. Věříte, že lidé vysypou kasičky nebo dnes už spíše vyberou konta a přispějí na celou tu věc?

Jan Kasl:
Tak já věřím, že sbírka není mrtvá věc, že jistý pocit spoluzodpovědnosti za národní kulturní památku a ne za jenom pražský most, protože poté jakési sondě na jaře se objevilo tolik pozitivních dopisů, faxů, mailů, že by lidé rádi přispěli. Navrhují, aby se na oba konce mostů umístily nějaké kasičky, aby přispívali třeba cizinci. Určitě jsme pro. Druhá varianta nebo proti tomu stojí varianta mýtného, kde jsme jasně proti, protože si myslím, že za Karlův most by se platit nemělo. Je to veřejně přístupná památka. Navíc to dokonce naše zákony ani moc neumožňují.

Moderátor (Neuveden):
Uvažujete třeba o tom, že by vám mohl nějak pomoci stát. Když jsme včera mluvili s ministrem kultury Pavlem Dostálem, tak ten tvrdil, že jste jeho ministerstvo v této věci neoslovili? Což je možná škoda.

Jan Kasl:
To je neuvěřitelná fabulace. Pan ministr si zřejmě pochopitelně nečte poštu, kterou dostává jeho úřad ode mě. Pochopitelně jsme žádali ministerstvo a ministerstvo nám řeklo, že bude mít problém v tomto roce cokoliv do rozpočtu na příští rok dostat, ale z principu ten názor zazněl podle náměstka Nováka, že chápou, že by i ministerstvo mělo přispět na národní kulturní památku. Obecně stát na památky dává málo. Stát akorát odebírá od Prahy výnos z turistického ruchu, který zde turisté realizují, ale velice málo přispívá. Čili já si myslím, že stát by měl přispět zrovna tak.

Moderátor (Neuveden):
Někteří lidé mluví o tom, že by se měla rekonstrukce hodně urychlit, aby nepoškodila turistický ruch a také vlastně zisky pro hlavní město Prahu. Jak dlouho podle vás celá ta rekonstrukce, tzn.všechny ty etapy, mohou trvat a myslíte, že to ten turistický ruch pocítí?

Jan Kasl:
Tak já věřím, že to ten ruch nepocítí vůbec, protože ta prvá etapa, která bude doufám se realizovat příští rok mezi začátkem března a létem, tak ta proběhne aniž by to nějak omezilo pohyb na mostě. Ty další etapy, o nichž zatím není rozhodnuto, které zatím nemají projektovou dokumentaci a o jejich rozsahu a ceně se zatím můžeme jen dohadovat, by měly být prováděny jednoznačně za provozu tak, že by byly určité lávky přes tyto kladební pole, kde by se pracovalo. Naopak by to měla být atrakce podívat se, co to tam vlastně v tom mostě je, co to tam děje, ale věřím, že neovlivní turistický ruch a musím vás opravit v jednom. Praha nemá žádné výnosy z turistického ruchu a Praha nemá žádný výnos z Karlova mostu. Bohužel všechny peníze jdou do daní, které vybírá stát a stát je přerozděluje zpátky na hlavu, takže z tohoto pohledu Praha je okrádána o miliardy ročně.

Moderátor (Neuveden):
Pane primátore, poslední otázka. Necháte se inspirovat Karlem IV. a použijete vajíčka při té rekonstrukci?

Jan Kasl:
Tak technologie bych nechal odborníkům, stavebním odborníkům a památkářům.

Moderátor (Neuveden):
Tak dobře, patří na pánev ta vajíčka asi spíše. Děkujeme za odpovědi, přejeme krásné ráno a úspěšný den. Na slyšenou.

Jan Kasl:
Na shledanou.
25. července 2001
25. července 2001