Rozpočet projektu

Obsahem článku je členění rozpočtu projektu OPPA a také pravidla dodržování schváleného rozpočtu.

NÍŽE UVEDENÉ POSTUPY MOHOU BÝT JEŠTĚ UPRAVENY. JEJICH KONEČNÁ VERZE BUDE K DISPOZICI V PROJEKTOVÉ PŘÍRUČCE OPPA, JEŽ BUDE ZVEŘEJNĚNA NEJPOZDĚJI KE DNI VYHLÁŠENÍ PRVNÍ VÝZVY K PŘEDKLÁDÁNÍ PROJEKTOVÝCH ŽÁDOSTÍ.

Rozpočet projektu
Sestavení rozpočtu
Změny rozpočtu, dodržování rozpočtu

 

Rozpočet projektu je tvořen předpokládanými způsobilými náklady projektu. Způsobilé náklady projektu se dělí na přímé a nepřímé.

Přímé náklady jsou zpravidla náklady, které přímo souvisejí s konkrétní aktivitou realizovanou pro cílovou skupinu. Tyto náklady jsou prokazované přímo, tj. pomocí účetních dokladů resp. záznamů, mzdových dokladů atd.

Nepřímé náklady jsou zejména náklady spojené s administrací projektu (přesnější definice viz níže). Kromě administrace sem mohou být zařazeny také výdaje, které souvisí s prací s cílovou skupinou, nicméně jsou vykonávány v rámci běžných činností organizace příjemce / partnera a nelze je proto jednoznačně přiřadit k aktivitám projektu, protože pouze určitý podíl patří do projektu (výpočet tohoto podílu by vždy byl pouze teoretický). Nepřímé náklady se neprokazují, jejich se odvozuje od přímých nákladů.

 

Rozpočet projektu

A) Přímé náklady

1. Osobní náklady

  • Pracovní smlouvy
  • Dohody o pracovní činnosti
  • Dohody o provedení práce
  • Autorské honoráře

2. Cestovní náhrady

  • Zahraniční cestovné pro místní personál
  • Cestovné pro zahraniční personál

3. Zařízení a vybavení

  • Neodpisovaný hmotný majetek
  • Neodpisovaný nehmotný majetek
  • Odpisovaný nehmotný majetek
  • Výukový a výrobní materiál∕pomůcky

4. Přímá podpora

  • Mzdové příspěvky cílové skupině
  • Jízdné, ubytování, stravné, vstupné

5. Služby

6. Křížové financování

  • Odpisovaný hmotný majetek
  • Odepisované technické zhodnocení budov
  • Neodpisovaný nábytek

B) Nepřímé náklady

 

Sestavení rozpočtu

Rozpočet vychází primárně z vyčíslení předpokládaných přímých nákladů projektu podle jednotlivých kategorií přímých nákladů.

Rozpočet kapitoly 3 Zařízení a vybavení nesmí překročit 30 % celkového rozpočtu přímých nákladů projektu. Rozpočet kapitoly 6 Křížové financování nesmí překročit 45 % celkového rozpočtu přímých nákladů projektu. Tyto limity musí být dodrženy i při provádění případných podstatných a nepodstatných změn rozpočtu.

Členění rozpočtu přímých nákladů uvedené výše je minimálním členěním sloužícím jako vodítko pro sestavení rozpočtu přímých nákladů. Rozpočet projektu musí být rozepsán do jednotlivých položek příp. podpoložek příslušných kapitol natolik podrobně, aby z něho bylo zřejmé, jaké přímé náklady jsou v projektu plánovány. Projekt, jehož rozpočet přímých nákladů nebude dostatečně podrobný, ztratí v bodovém ohodnocení v rámci expertního posouzení a riskuje, že nebude z prostředků OPPA podpořen.

Výše podílu nepřímých nákladů na celkových způsobilých přímých nákladech je stanovena hlavním městem Prahou v rámci každé výzvy k předkládání projektových žádostí. Při stanovení závazného se procenta vychází z vymezení nepřímých nákladů, z aktuálních cen na trhu a ze zkušeností s již realizovanými projekty podpořenými z Evropského sociálního fondu. Obvyklá povolená výše nepřímých nákladů na celkových způsobilých přímých nákladech je 14 – 20 %. Procento se může lišit pro různě nákladné projekty; projekty s menším rozpočtem mají zpravidla vyšší procento pro nepřímé náklady.

Podíl nepřímých nákladů na přímých nákladech projektu nesmí nikdy překročit 20 %. Projekt s rozpočtem, který nerespektuje limit maximálně 20 % nepřímých nákladů, nebude moci být podpořen, resp. bude podpořen pouze za splnění podmínky úpravy rozpočtu.

 

Změny rozpočtu, dodržování rozpočtu

V průběhu realizace projektu mohou být prováděny změny rozpočtu projektu. Tyto změny nesmí narušit charakter a hlavní záměr projektu a musí být pro projekt nezbytné a efektivní. Podle velikosti částky, kterou chce příjemce použít jinak, než bylo plánováno ve schváleném rozpočtu, rozlišujeme nepodstatné a podstatné změny rozpočtu. Každá, i nepodstatná změna rozpočtu musí být řádně zdůvodněna. V rámci změn rozpočtu je při dodržení pravidel pro změny rozpočtu možné vytvořit nebo zrušit položku rozpočtu projektu.

 

Nepodstatné změny rozpočtu

Nepodstatné změny vzhledem ke svému objemu či charakteru nevyžadují, aby je před jejich uskutečněním schválil poskytovatel podpory. Nepodstatnými změnami se rozumí:

  • přesuny uvnitř kapitol rozpočtu – tyto změny mohou být prováděny bez omezení, ale vždy s ohledem na ceny a mzdy v místě, čase a odvětví obvyklé;
  • přesuny mezi kapitolami rozpočtu do výše 20 % celkových přímých způsobilých nákladů projektu (počítáno vždy kumulovaně od podpisu grantové smlouvy či dodatku ke smlouvě, jímž se změnil rozpočet projektu).

 

Podstatné změny rozpočtu

Pro provedení podstatné změny rozpočtu je nutný předchozí souhlas hlavního města Prahy. Změna musí být zachycena v dodatku grantové smlouvy. Podstatnou změnou rozpočtu se rozumí přesun mezi kapitolami rozpočtu přesahující kumulovaně 20 % přímých způsobilých nákladů projektu. V případě, že došlo k úpravě rozpočtu projektu prostřednictvím dodatku ke grantové smlouvě, je pro výpočet limitu pro přesun mezi kapitolami relevantní nově schválený rozpočet stanovený aktuálně platným dodatkem.

Při provádění změn rozpočtu (podstatných i nepodstatných) musí být dodrženy následující podmínky:

podíl nepřímých nákladů vzhledem k přímým nákladům projektu stanovený ve smlouvě je konstantní, resp. může být měněn jen na základě poměřování skutečných výdajů na režii a podpory poskytnuté na nepřímé náklady. Toto poměřování se provádí jednou ročně vždy na základě roční závěrky příjemce. V případě, že podpora poskytnutá formou nepřímých výdajů byla vyšší než částka skutečně vynaložených výdajů vyplývající z účetní závěrky, musí dojít k úpravě podílu režijních výdajů na projektu;

  • přesuny mezi přímými a nepřímými náklady projektu nejsou přípustné;
  • rozpočet projektu nemůže být po jeho schválení navýšen;
  • rozpočet kapitoly 3 Zařízení a vybavení nesmí překročit 30 % celkového rozpočtu přímých nákladů projektu;
  • rozpočet kapitoly 6 Křížové financování nesmí překročit 45 % celkového rozpočtu přímých nákladů projektu.

 

Dodržování rozpočtu

Čerpání prostředků v rámci jednotlivých položek schváleného rozpočtu nemůže být vyšší než rozpočet položky. V případě, že by hrozilo překročení rozpočtované částky u některé položky, musí být provedena rozpočtová změna (přesuny mezi položkami) tak, aby čerpání položky nepřevýšilo částku, která na ní je v rozpočtu vyhrazena. Celkové překročení rozpočtu také není možné.

11. prosince 2007
11. prosince 2007