S nově schválenými pravidly pronájmů poskytneme lidem dosud největší jistotu bydlení
Podle radního hlavního města Prahy Radka Lacka, pomoc při zajištění odpovídajícího bydlení musí být vždy adresná a sociálně citlivá. Na tomto základě stojí i nově upravená a mnohem citlivější pravidla pronájmu a prodlužování doby nájmu, než tomu bylo v minulosti.
Zásadní změna „Pravidel“ spočívá zejména v tom, že smlouvy o nájmu bytů budou uzavírány „jednotně“ pro všechny schválené žadatele, resp. nájemce bytů v domech hlavního města Prahy nesvěřených městským částem – a to na dva roky s tím, že pokračuje-li nájemce v užívání bytu po dobu alespoň tří měsíců po dni, kdy měl nájem bytu skončit a hlavní město Praha ho v této době nevyzve, aby byt opustil, platí, že je nájem znovu ujednán na tutéž dobu, na jakou byl ujednán dříve tj. na další dva roky (tuto prolongaci umožňuje § 2285 občanského zákoníku).
„S novými pravidly pronájmů poskytneme lidem dosud největší jistotu bydlení. Zohlednili jsme totiž všechny zkušenosti v této oblasti, abychom lidem mohli při řešení jejich tíživé životné situaci nabídnout dostatečnou podporu. V tomto směru jsme jim maximálně vyšli vstříc mj. i v délce nájmu. Konkrétně u bytů jsme nájem prodloužili na dva roky s možností tzv. prolongace na další dvouleté období v případě, že nájemci budou pronajatý byt užívat řádně a v souladu se zákonem. Upravili jsme tedy pravidla tak, aby pomoc odpovídala skutečné potřebě občanů, a ti se v krátkodobém časovém horizontu už nemuseli bát, že přijdou o střechu nad hlavou. To je velmi výrazný rozdíl třeba ve srovnání se soukromou nájemní sférou. Maximální transparentnost nových pravidel se navíc stává i regulérním protikorupčním opatřením,“ zdůraznil radní Radek Lacko.
Prioritní skupiny osob, na něž se bytová politika města zejména zaměřuje, jsou senioři, osoby se zdravotním postižením, osoby v sociální tísni a vybrané profese s tím, že způsob podpory je specifický pro každou skupinu osob.