S rekonstrukcí musí souhlasit majitel - Lidové noviny - 10. 6. 2003

Je k přestavbě bytu nebo rekonstrukci domu zapotřebí stavební povolení? Jak nejlépe postupovat, aby vše bylo vyřízeno co nejdříve? Na tyto a mnoho dalších otázek vám dnes přinášíme odpověď.

"S manželem jsme se rozhodli, že si dáme zasklít lodžii, abychom náš byt trochu odhlučnili," vypráví Blanka Svitáčková, která bydlí na pražském sídlišti Řepy. "Na stavebním úřadě nám nejdříve řekli, že k tomu není stavební povolení vůbec zapotřebí. Pak nám ale volali, že je změna a povolení mít musíme," říká Svitáčková.

Zjistit, na co je a na co není třeba stavební povolení, může občas připomínat detektivní pátrání. Stavební zákon totiž přesné nestanoví, na jaké práce se vztahuje jen ohlašovací povinnost a na jaké potřebujete povolení. Informaci by vám měl sdělit váš příslušný stavební úřad. Obecně platí, že stavební povolení je potřeba tehdy, když se mění dispozice bytu nebo se zasahuje do nosné konstrukce celého domu. Na úřadech však často narazíte na pomalé úředníky, kteří navíc nevědí, kdo má o vašem povolení rozhodnout. To se ale nyní pokusil vyřešit například Magistrát hlavního města Prahy.

"Do minulého týdne byly kompetence v udělování stavebního povolení rozděleny mezi magistrát a stavební úřady jednotlivých městských částí. Záleželo na typu stavby," říká zástupce ředitele magistrátu Martin Trnka. Pokud se vydal pro povolení stavebník, který si s sebou přinesl plány na složitější stavbu, úřady si vyřízeni žádosti mezi sebou přehazovaly jako horký brambor. "Nyní už veškerá stavební povolení vyřizují jen stavební úřady 22 pražských správních obvodů," říká Trnka. Ty by tedy už neměly odkazovat stavebníky na magistrát s tím, že o podobné věci nemohou rozhodnout. To je zatím jediná změna, která ulehčí vydávání stavebního povolení.

Náležitosti, které budete k vyřízení žádosti potřebovat, zůstávají stejné. U přestavby mezi ně patří především projekt a doklad o vlastnictví bytu. U výstavby domu je to potom vedle projektové dokumentace také vyjádření jednotlivých správců sítí, dalších institucí, jako je odbor památkové péče nebo odbor dopravy, snímek katastrální mapy pozemku, výpis z katastru nemovitostí a mnoho dalších dokumentů. Komplikované, zdlouhavé, náročné... přesto počet lidí, kteří si chtějí pořídit nové bydlení nebo přestavět to staré, stále narůstá. "V současné době zaznamenáváme ze strany klientů skutečně enormní zájem," říká tisková mluvčí Českomoravské stavební spořitelny Pavla Paseková.

Co potřebujete k přestavbě bytu a kolik zaplatíte

* Doklad o vlastnictví bytu: získáte na počkání na katastrálním úřadě, zaplatíte 100 korun za kolek

* Souhlas majitele nemovitosti (v případě, že byt není ve vašem vlastnictví)

* Projektovou dokumentaci (v případě, že na úpravy v bytě potřebujete stavební povolení)

* Za vyřízení stavebního povolení zaplatíte poplatek 500 korun

 

Co potřebujete k vyřízení povolení ke stavbě domu

* Dokumenty nezbytné k vyřízení stavebního povolení:

* Výpis z katastru nemovitostí. Vydává ho na počkání katastrální úřad. Stojí 100 Kč.

* Snímek katastrální mapy pozemku. Vydává ho také katastrální úřad. Stojí 50 Kč.

* Výpisy z katastru nemovitostí všech pozemků, které budou stavbou dotčeny.

* Stavíte-li na cizím pozemku, potřebujete také souhlas jeho vlastníka se stavbou.

* Ke stavbě se musí vyjádřit i různé instituce. Stavební úřad vždy sdělí, které vyjádření bude potřeba.

* Místo výpisu všech pozemků vám katastrální úřad může vytisknout adresy všech majitelů sousedních pozemku. Na jeden dokument o rozměru A 4 se vejde přibližně 5 adres, a stojí 50 Kč. Tento seznam je nutné předat stavebnímu úřadu, který všechny majitele sousedních pozemků obešle. Ti se potom musí ke stavbě vašeho domu vyjádřit.

 

Dokumenty požadovaně ve většině případů:

* Vodovody a kanalizace

* Plynárenská společnost

* Energetické rozvodné závody

* Český Telecom

* Kabelové společnosti, pokud mají své sítě vedeny přes stavební parcelu

* Telekomunikační společnosti

10. června 2003
10. června 2003