Schválena nová koncepce speciálního školství

Zastupitelstvo hlavního města přijalo na svém včerejším zasedání návrh koncepce pražského speciálního školství. Předkladatelkou tohoto dokumentu byla náměstkyně primátora hl. m. Prahy Marie Kousalíková, do jejíž působnosti oblast speciálního školství, mimo další, spadá. Cílem materiálu je řešení zajištění péče o děti a žáky se speciálními vzdělávacími potřebami na území hl. m. Prahy v období od roku 2008 do roku 2012.

  • 4 minuty čtení

 

Zastupitelstvo hlavního města přijalo na svém včerejším zasedání návrh koncepce pražského speciálního školství. Předkladatelkou tohoto dokumentu byla náměstkyně primátora hl. m. Prahy Marie Kousalíková, do jejíž působnosti oblast speciálního školství, mimo další, spadá. Cílem materiálu je řešení zajištění péče o děti a žáky se speciálními vzdělávacími potřebami na území hl. m. Prahy v období od roku 2008 do roku 2012.

 

„Pražské speciální školství představuje vysoce funkční segment vzdělávací soustavy hlavního města Prahy. Práci speciálních škol a školských zařízení vhodně a účelně

doplňují nabídky běžných mateřských, základních a středních škol při péči o integrované žáky s různými typy zdravotního postižení. Systém pracuje kompatibilně ve spolupráci s poradenskými zařízeními a umožňuje tak pružnou reakci na potřeby škol, učitelů, rodičů i dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami,“ vysvětlila současnou situaci speciálního školství v Praze náměstkyně primátora Marie Kousalíková.

Výhodou systému je koncentrace služeb na území hl. m. Prahy, snadná dostupnost a dobrá zastupitelnost. Velké množství odborných pracovníků zajišťuje poskytování špičkové péče o děti se speciálními vzdělávacími potřebami na světové úrovni, často v prestižních školách a školských zařízeních.

 

Nová koncepce speciálního školství předpokládá v období 2008 – 2012 naplnění následujících cílů:

  • rozvoj podpory dětí a žáků vzdělávajících se v integračním proudu
  • zachování dostatečných kapacit ve speciálních školách pro děti a žáky, kteří nemohou být vzděláváni v podmínkách integrace
  • pokračovat v procesu rozšiřování možností výchovy a vzdělávání pro děti a žáky se specifickými poruchami chování
  • podporovat rozvoj integrovaného poradenského systému na území hl. m. Prahy
  • zvyšovat kompetence učitelů v pedagogicko-psychologické práci.

Prioritní oblastí, která musí být v následujícím období bezodkladně řešena, je oblast vzdělávání žáků s poruchami chování. Významným důvodem pro to je stále se zvyšující počet žáků se specifickými poruchami chování. „V pražských základních školách běžného typu bylo v roce 2006/2007 celkem 154 žáků, v roce 2007/2008 již 173 žáků s nějakým typem poruchy chování. Stejně tak vysoký je i počet klientů Středisek výchovné péče, kteří jsou klienty těchto zařízení na základě diagnostikované specifické poruchy chování. Ve školním roce 2006/2007 to bylo celkem 522 žáků se školními problémy a dalších 67 žáků s prekriminálními a kriminálními problémy. V zařízeních pro výkon ústavní a ochranné výchovy bylo ve stejném období umístěno celkem 39 klientů s výraznou poruchou chování. Stávající Základní škola a Střední škola pro žáky se specifickými poruchami chování v Praze 5 Na Zlíchově, je každoročně naplněna,“ upozornila na trend zvyšujícího se počtu dětí se specifickými poruchami chování náměstkyně primátora Marie Kousalíková.

Další prioritou v oblasti speciálního školství je podpora poradenských služeb a rozvoj integrovaného poradenského systému. Systém poskytování poradenských služeb je vnitřně neprovázaný, nutná je potřeba koordinovat a usměrňovat poskytování poradenských služeb působících v hlavním městě Praze. 

V oblasti integrace a inkluze žáků se speciálními vzdělávacími potřebami do běžných škol je významným problémem zajištění asistentů pedagoga, ale též jejich kvalifikace a finanční ohodnocení práce.

„Krajský úřad schvaluje žádost o zřízení funkce asistenta v případě jednoznačného doporučení školského poradenského zařízení. Na jednu stranu je tak podpořena možnost vysoce kvalitní péče o tyto děti a žáky, na druhou stranu je financování této služby v kontextu úrovně financování školství ze státního rozpočtu velmi nákladné. Pokud by mělo financování asistentů pedagoga zůstat nadále součástí agregovaných normativů pro děti a žáky příslušných věkových skupin, zvyšováním mzdových nákladů na asistenty by nadále docházelo ke snižování objemu finančních prostředků na platy pracovníků ve školství,“ řekla náměstkyně Kousalíková.

V současné době byly vytvořeny odborem školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu hl. m. Prahy projekty, jejichž  obsah odpovídá prioritám této koncepce i nástrojům v ní jmenovaných. Projekty jsou součástí programu plnění Dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy na území hl. m. Prahy, který byl schválen Radou i Zastupitelstvem hl. m. Prahy. Tato nová koncepce plnohodnotně zabezpečí vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami na území hl. m.  Prahy v souladu s platnou školskou legislativou.

„V souladu s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením bude hlavní město Praha i nadále podporovat s ohledem na ekonomickou situaci ve školství účinné zapojení osob se zdravotním postižením do společnosti na rovnoprávném základě s ostatními,“ dodala na závěr náměstkyně Kousalíková.  

 

 

V Praze 31.10.2008

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30.11.2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.


 

 

31. října 2008
31. října 2008