Stále více Pražanů se potýká s dluhy

Ekonomická krize, změna zaměstnání nebo zdravotní problémy způsobují Pražanům komplikace při splácení nejrůznějších půjček a dluhů. Lidé se kvůli tomu dostávají do nelehkých životních situací a pro řadu z nich se stává tato situace neřešitelnou. Stále více se proto obracejí na nejrůznější poradny, kde hledají pomoc.

  • 3 minuty čtení

   

Ekonomická krize, změna zaměstnání nebo zdravotní problémy způsobují Pražanům komplikace při splácení nejrůznějších půjček a dluhů. Lidé se kvůli tomu dostávají do nelehkých životních situací a pro řadu z nich se stává tato situace neřešitelnou. Stále více se proto obracejí na nejrůznější poradny, kde hledají pomoc.

 

 „Předlužováním Pražanů se zabýváme společně s Asociací občanských poraden přibližně tři roky. V porovnání s minulým rokem sledujeme, že za první pololetí letošního roku vzrostl zájem lidí o tento druh poradenství téměř o čtyřicet procent,“ popisoval radní hlavního města Prahy pro sociálno oblast Jiří Janeček.

Na pražské občanské poradny se obrací stále více zadlužených lidí, kteří nejčastěji řeší vypořádání společného jmění manželů a problematiku dluhů vzniklých za doby trvání manželství, dále s problematiku návrhů na povolení oddlužení nebo řešení exekucí. „Právě exekuce se pro řadu z nich stávají noční můrou. Také jejich počet se enormně zvýšil oproti loňskému roku, kdy se na poradny s tímto problémem obrátilo 275 lidí. V prvním pololetí to bylo už dvě stě dvacet případů,“ poznamenal radní Janeček.

To potvrzují i odborníci některých pražských poraden. „Lidé často řeší svoji neschopnost splácet dluhy až v případě soudu či dokonce exekuce. Za celý loňský rok k nám přišlo 96 klientů s problémy souvisejícími s právy a povinnostmi dlužníků, letos v 1. pololetí to bylo už 90 klientů. Za půl roku jsme v této kategorii dotazů zaznamenali 120 % nárůst. Byli bychom ovšem raději, kdyby lidé přicházeli do poradny hned, když začínají mít problémy se splácením. Naše pomoc by tak mohla být účinnější,“ zhodnotila činnost vedoucí poradny v Praze 3 Lena Tomšů.

Asociace občanských poraden (AOP) se na území Prahy výrazně zabývá dluhovým poradenstvím od roku 2007. Občanské poradny AOP poskytují bezplatné odborné poradenství v rámci projektu Dluhové poradenství. Asociace k této problematice pořádá pravidelné semináře, kde odborníky i širokou veřejnost seznamuje nejen s problematikou předlužování lidí v hlavním městě, ale i s možnosti vhodných řešení. Pod záštitou Magistrátu hl. m. Prahy a ve spolupráci s ČSOB a Poštovní spořitelnou je další z těchto seminářů pořádán 1. října 2009 v budově Magistrátu hl. m. Prahy.

Cílem akce je seznámit širší odbornou veřejnost s dosavadními zkušenostmi občanských poraden v dluhové problematice a nastínit specifika Prahy v oblasti finančních nesnází občanů. V 11:00 začne tisková konference za účasti člena Rady hl. m. Prahy Jiřího Janečka, na kterou od 12:30 naváže vlastní seminář k problematice zadlužení.

„Našim primárním cílem je, aby občané začali o svých penězích přemýšlet a aby se seznámili se všemi možnostmi, jak s nimi hospodařit. Do projektu „Dluhové poradenství“ jsme se zapojili právě proto, abychom pomohli lidem, kteří se do finanční tísně už dostali a těm ostatním poradili, jak se problémům ubránit,“ vysvětlil Martin Kovář, ředitel rozvoje péče o klienta a ombudsman Poštovní spořitelny.

Projekt „Dluhové poradenství“ je realizován sítí poraden sdružených v AOP od roku 2007 za laskavé podpory ČSOB a Poštovní spořitelny, Magistrátu hl. m. Prahy, Nadačního fondu občanského poradenství ČR. V Praze projekt realizují občanské poradny v Praze 1, Praze 3 a na Praze 12.

   

 

V Praze 1. 10. 2009

 


Jiří Janeček – radní hl. m. Prahy pro oblast sociální a bytové politiky

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti záměrů, správy a údržby bytového fondu ve vlastnictví hl m. Prahy, činnost a rozvoj sítě sociálních zařízení hl. m. Prahy. Oblast národnostních menšin.


 

 

1. října 2009
1. října 2009