Stanovisko Ing. Marie Kousalíkové, náměstkyně primátora hl. m. Prahy k nepřijatelnému výroku předsedy ČSSD Jiřího Paroubka o Jedličkově ústavu

  • 2 minuty čtení

 

Věta nejvyššího představitele jedné z hlavních politických sil v České republice na adresu předsedy ODS: „Já si myslím, že on tam nevypadá, jako kdyby utekl z Jedličkova ústavu. Nebo myslíte, že ano?," v přímém přenosu televizního pořadu, se stala velmi neslušnou urážkou části obyvatel naší společnosti. Jako zřizovatel příspěvkové organizace Jedličkův ústav a Mateřská škola a Základní škola a Střední škola (jak zní správný plný název) se musíme jménem hl. m. Prahy i jako jeho představitelé důrazně ohradit proti podobným urážkám a neomalenostem.

Po dvaceti letech nových přístupů, kdy naše společnost usiluje o zásadní a přirozené včlenění hendikepovaných občanů do běžného života, kdy se zbouraly bariéry pomyslné i faktické, je takový výrok reprezentanta velké politické strany více než zarážející a smutný. O to smutnější, že Jiří Paroubek dlouhá léta působil jako zastupitel hlavního města Prahy a náměstek primátora a s touto problematikou přicházel do styku.

Zaměstnanci i obyvatelé Jedličkova ústavu a žáci jeho školy i přes svá omezení nejsou „jinou a zvláštní“ kategorií občanů. Jen jim jejich omezení nedovoluje prožívat a účastnit se plně toho, co je umožněno lidem bez hendikepu. Přesto tráví soukromý, školní i profesní život stejně plnohodnotně, jako kdokoliv jiný.

Hlavní město Praha nabízí od roku 1991, kdy se stala oficiálním zřizovatelem Jedličkova ústavu, ročně finanční a organizační pomoc (spolu s dlouhou řadou sponzorů a dobrovolníků) stovkám (letos asi dvě stě) dětí od mateřské školy po školu střední. Jedličkův ústav je současně domovem desítek mladých lidí, kteří se i se svým postižením co nejlépe připravují na samostatný život a povolání. Není to uzavřený areál za vysokým plotem a zamřížovanými okny, jak si možná stále někteří lidé myslí. Je to prostor, kam mají lidé přístup, existuje tu i kavárna. Mnoho mladých lidí, kteří zde prožili část života, úspěšně vystudovalo vysoké školy a jsou z nich vynikající odborníci.

Proto jsou pro nás podobná přirovnání politických reprezentantů (jakékoli strany) zcela nepřijatelná. Svědčí to o stereotypech, které si někteří lidé v sobě stále nesou a šíří je dále. Reakce mnoha občanů Prahy, odborníků i politiků nás však přesvědčily, že jim podobné postoje a výroky jsou zcela cizí.

 

 

V Praze 29. 8. 2009

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.


3. září 2009
3. září 2009