Stav ovzduší v Praze

Televize Nova - 6.4.2003 Relace: Televizní noviny
Autor: Gabriela Lafendi
Moderátor (Pavla Charvátová, Pavel Zuna):
Dnes začneme o tom, co se týká více než 1,5 milionu lidí, kteří žijí v hlavním městě Praze. Tady se totiž dýchá nejhůř z celé republiky. To říká nová vědecká studie o ovzduší. Odborníci varují, že situace je kritická a srovnávají ji dokonce s hodnotami před rokem 89. Za uplynulých 10 let se sice ze vzduchu podařilo odstranit jedovaté oxidy síry, velmi rychle je ale vystřídaly jedovaté výfukové plyny a prach.

Jsem na pražském náměstí I. P. Pavlova. Právě tady podle odborníků lidé dýchají nejjedovatější vzduch z celé Prahy. Tento záběr jsme natočili před 3 týdny. Celá Praha je zahalena do husté mlhy. Je to smog. Kvůli jedovatým zplodinám není vidět na krok. Toto je stejná situace z předloňska. V Praze jezdí oproti 90. létům dvakrát více aut. Vše co jde z jejich výfuků, lidé dýchají.

Neuvedena:
Slzí mi oči, špatně se mi dýchá, mám neustále rýmu a bolí mě na průduškách.
Neuvedena:
Moje vnoučata jsou daleko nemocnější, než bývaly moje děti.

Přitom podle oficiálních údajů se stav našeho životního prostředí podařilo na několika místech podařilo zlepšit. Do řek v okolí Chomutova se vrátili pstruzi, jinde už uvidíte raky, lososy nebo bobry, podařilo se znovu zalesnit některé hory.

Jaroslav Santroch, Český hydrometeorologický ústav:
V současnosti se situace s oxidem siřičitým výrazně zlepšila, nemáme problémy, ale zase se zhoršila situace v souvislosti se zvýšením autodopravy.

Právě kvůli dobrým zprávám o přírodě je informace o kritické situaci o stavu ovzduší v Praze alarmující. Lidé už tak mají sníženou imunitu. Když pak takový organismus dlouhodobě dýchá jedy, může to začít třeba alergií, později hrozí riziko vzniku nádorů. Nejohroženější jsou těhotné ženy.

Helena Kazmarová, Státní zdravotní ústav:
Řada těch látek, který jsou ve výfukových plynech obsaženy, můžou způsobit ještě ovlivnění vývoje plodu, menší porodní hmotnost dětí.

Právě to jsou důvody, proč pražský magistrát bere věc vážně. Radní dokonce uvažují, že v centru zavedou např. mýtné.
Miloš Gregar, radní pro životní prostředí:
Já si dokážu představit, že v Praze bude třeba uzavřená nějaká oblast nebo resp. vymezená nějaká oblast a při vjezdu do ní, že ta bude zpoplatněna.

Situace v Praze není vážná jen proto, že ve městě a okolí žije každý 8. občan naší republiky, ale také proto, že podobnou situaci zažívají další města, např. Ostrava.
7. dubna 2003
7. dubna 2003