Studium řemesla a specializovaných profesní nebylo po revoluci u studentů příliš oblíbené

TV Metropol | 13.9.2011 | 20:00 | Pořad: Zprávy

Zdeněk REJŠEK, moderátor
--------------------
Studium řemesla a specializovaných profesní nebylo po revoluci u studentů příliš oblíbené. To zapříčinilo, že některá řemesla v České republice téměř vymizela. Aby se tato situace změnila, spustil magistrát projekt Řemeslo žije. Jeho prezentací a ukázku některých řemesel, bylo dnes možné shlédnout v Praze na Pankráci.

redaktor
--------------------
Odedávna se říká, že řemeslo má zlaté dno. Přestože toto pořekadlo platí i dnes, zájemců o studium na odborných učilištích bylo v uplynulých letech čím dál tím méně. Hlavní město Praha proto ve spolupráci se školami spustilo projekt Řemeslo žije, který má přilákat do škol nové studenty.

Antonín WEINERT, náměstek primátora hl. m. Prahy
--------------------
Tento projekt, projekt Řemeslo žije běží zhruba dva roky a cílem toho projektu je získat pro technické obory co nejvíce žáků do odborných učilišť a do středních škol. My chceme, aby firmy přišly, s žáky pracovaly už třeba na odborných učilištích a potom je zaměstnaly a vybraly si ty nejlepší.

redaktor
--------------------
Díky podobným akcím jako je právě projekt Řemeslo žije, se některé téměř zaniklé obory podařilo opět oživit a třídy se pomalu začínají plnit učni a budoucími mistry.

Antonín WEINERT, náměstek primátora hl. m. Prahy
--------------------
Skutečným cílem je zvýšit počet žáků v těchto učňovských a řemeslných oborech. Nám se to podařilo třeba v oboru kominík, kde jsme před dvěma lety neměli téměř žádného zájemce a dnes ta třída je úplně plná. V tomto školním roce 2011/12 na všechny střední školy šlo zhruba o tisíc žáků méně, z toho na učňovské obory jen asi 200, to je docela dobrý výsledek. Nevím, jestli je důsledek kampaně nebo toho, že si skutečně lidi uvědomují, že živit se rukama je určitě záruka větší budoucnosti než studovat, já nevím, třeba obchodní akademii nebo veřejnosprávní správu.

redaktor
--------------------
Tento trend potvrzuje i ředitel Střední technické školy Zelený pruh Drahoslav Matonoha.

Drahoslav MATONOHA, ředitel SŠT Zelený pruh
--------------------
Během posledních tří let se nám podařilo znovu prostě naplnit obor tesař, znovu naplnit obor zedník a od letošního prvního září jsme po patnácti letech opět otevřeli obor strojník stavebního mechanismu, byť je nedostatek pracovních příležitostí, tak řemeslník vždycky najde nějaké uplatnění, ať už je to u soukromého investora na drobných opravách a nebo jako subdodavatel větší firmy nebo i jako živnostník, který je schopen realizovat menší zakázky zcela sám.

redaktor
--------------------
Hlavním cílem projektu Řemeslo žije je navrátit společenskou prestiž řemeslníkům a ukázat, že učňovské obory nejsou jen pro ty, kterým to ve škole příliš nešlo, ale že i v dnešní době může být řemeslo prestižní povoláním, kterým se dá dobře uživit.

 

13. září 2011
13. září 2011