Tramvajáci kritizují sliby radnice – Právo - 22.8.2003

Odborová Federace řidičů tramvají se dopisem obrátila na pražského radního pro dopravu Radovana Šteinera (ODS). Vyčítá mu, že radnice neplní rok starý slib o ustavení komise, která by řešila konkrétní otázky preference hromadné dopravy.

Podle šéfa federace Antonína Duba dal slib o zřízení komise dokonce primátor Pavel Bém (ODS) před televizními kamerami a skutečnost je zhola jiná. "Ptáme se proto, pane radní, jestliže je možné bezdůvodně ze dne na den zaměnit bezproblémově fungující cyklus na světelně řízené křižovatce za zcela neefektivní cyklus, který nedokáže řádně využít jednotlivé fáze k uvolnění nekolizních směrů, proč k nápravě dochází nejdříve po několika měsících, často i rocích nebo nikdy?" napsal Šteinerovi odborář Dub "Federace řidičů tramvají dohodu uzavřenou v dopravním podniku před televizními kamerami porušila. V tu chvíli se necítíme být dohodnutým vázáni," odpověděl Právu Šteiner s tím, že pokračuje soud mezi oběma subjekty.

Spory uvnitř DP

Spory uvnitř dopravního podniku však podle řidičů tramvají nejsou ku prospěchu každodennímu provozu. Za příklad Dub dává křižovatky Újezd či Koh-i-noor, kde se po rekonstrukci změnil rytmus semaforů v neprospěch tramvají. Její řidič je tak nucen zbytečně dlouho stát na křižovatce, přičemž ve své kabině může mít až 60 stupňů Celsia. Přitom by se při vhodném rytmu křižovatek mohla zvýšit jejich propustnost až na dvojnásobek, a to bez dopadu na ostatní dopravu. Dub tedy Šteinera požádal o schůzku v té věci. "Ve věcné rovině se stavím za preferenci městské hromadné dopravy, jenže se soudíme a tím se vše komplikuje," reagoval Šteiner s tím, že příslušná komise existuje u dopravního podniku a komunikuje s magistrátem. "S městskou komisí se ale rozhodně počítá," dodal radní.

Je nutná koordinace všech složek

Podle odborářů by se však členství v komisi nemělo omezovat jen na dopravní podnik. "Jejím účelem by měla být efektivní koordinace všech zainteresovaných složek - řidičů, dopravního podniku, odboru dopravy magistrátu, Eltoda, Technické správy komunikací, Policie ČR a dalších - tak, aby se nedostatky křižovatek včas pojmenovaly, navrhlo se řešení a především se určila odpovědná složka či složky za řešení dané křižovatky," shrnul v dopise Dub beze slova o vzájemných sporech. Vedení dopravního podniku v únoru podalo žalobu na nezákonnost lednové - nakonec ani ne jednodenní - stávky Federace řidičů tramvají a prvoinstanční soud mu dal za pravdu. Federace se však s poukazem na tvrdý zásah policie a bezpečnostních agentur odvolala, a tak stále není o ničem jasno. "Pokud soud pravomocně nezákonnost stávky potvrdí, budeme požadovat po Federaci řidičů tramvají náhradu škod," dodal Šteiner. Řidiči tramvají - při vyčerpání všech možností soudit se se zaměstnavatelem jim hrozí, že budou muset uhradit až sedm miliónů korun za ztráty dopravního podniku při stávce - tedy zřejmě nemohou počítat s tím, že některé semafory vbrzku přestanou zdržovat jejich stroje a prodlužovat dobu jízdy. Leda, že by to napadlo příslušnou komisi dopravního podniku.

Autor: Petr Janiš

22. srpna 2003
22. srpna 2003