U AUGIÁŠE BYL POŘÁDEK

Euro - 10.2.2003
Podtitulek: PRAŽSKÝ MAGISTRÁT. Většina zakázek byla přidělována v rozporu se zákonem
Autor: Hana Boříková, Filip Poštulka
Když někdejší ředitel pražského magistrátu Zdeněk Zajíček zadal poradenské společnosti Value Added (VA) úkol, aby provedla audit veřejných zakázek, které zadal Odbor městského investora (OMI), nemohl tušit, že výsledky předčí jeho nejčernější představy. Závěrečná zpráva auditorů odhalila chyby ve všech stupních procesu zadávání veřejných zakázek.
Chyby, chyby, chyby. Půlroční prošetřování více než 130 případů ukázalo, že OMI přidělil většinu zakázek v rozporu se zákonem. Zpráva auditora poukazuje na běžné smluvní zvýhodňování některých stavebních firem, odpouštění pokut za špatně odvedenou práci, zvyšování rozsahu i ceny zakázky i neoprávněné vyplácení milionových záloh. Odbor neoprávněně - od roku 1998 do roku 2002 - vyplatil na zálohách přes 326 milionů korun. Mezi další provinění odboru řadí zpráva nedostatky při přípravě i posuzování nabídek, způsoby stanovení nejvýhodnější nabídky, nedostatečné zdůvodnění výběru konkrétní firmy či dodatečné navýšení její ceny. Podmínky tendrů často ani nesouhlasily s podmínkami ve smlouvách.
Ping-pong v Křeslicích.
Mezi prvními si na "nestandardní praktiky postěžoval starosta vilové pražské části Křeslice Antonín Zápotocký (KDU-ČSL). V obci měla jedna z ulic projít rekonstrukcí. Zápotockému se ale firma, kterou magistrát zvolil, nezamlouvala, protože o ní nezískal dobré reference, a proti výběru se ohradil. Pražští radní mu ale vzápětí neumožnili, aby se ve věci dále angažoval. Starosta si však pořídil projektovou dokumentaci a na jejím základě vyhlásil poptávkové řízení. Jaký byl jeho údiv, když od mimopražských firem přišly nabídky, které byly nejen o třetinu levnější, ale obsahovaly i výrazně kratší dobu prací. Magistrát neposlušnému starostovi poslal na úřad kontrolu a deset milionů na investici Křeslicím vzal. Po dalším půlroce zadávala radnice veřejnou zakázku znovu. Zápotocký okolnosti výběru pro týdeník EURO popisuje: "Tehdejší šéf OMI Josef Macko mi dal vybrat z 25 pingpongových míčků s čísly a já vylosoval deset firem, které byly následně osloveny.
Zápotocký roznětkou.
Starosta se vzápětí obrátil na zastupitele Martina Bursíka (KDU-ČSL). Ten požádal OMI o seznam zakázek a po odboru chtěl i metodiku jejich zadávání. "Vypátrali jsme, že nic takového neexistuje a že zakázky nejsou zveřejňovány na centrální adrese, řekl týdeníku EURO Bursík. Na základě toho Bursík marně požadoval odvolání šéfa OMI. Bývalý šéf jmenovaného odboru Macko se odpovědnosti brání. "Vinu necítím, šlo o formální nedostatky, a ne o hrubé porušení zákona, uvedl pro týdeník EURO. Ve věci Křeslic se angažoval i bývalý primátor Jan Kasl (ODS, nyní Evropští demokraté). "Případ jsem nechal prošetřit soudním znalcem, který vydal dobrozdání, že zakázku šlo pořídit o osm milionů levněji," řekl Kasl.
Pouze začátek? Předvolební primátorovo odstoupení s poukazem na korupční prostředí na radnici vyprovokovalo "antikorupční program" tehdejší městské rady. S neblahým dědictvím minulosti, jehož "cenu" audit odhalil, se již ale bude muset poprat nový primátor Pavel Bém (ODS) se svými zastupiteli. Bém společně s náměstkem Janem Bürgermeistrem (ODS) uvažuje o tom, že by se mohly prošetřit i případy, které auditem neprošly. To by se mohlo týkat například staveb tunelu Mrázovka či Strahovského tunelu. Nikdo z radních se zatím nevyjádřil k tomu, zda se nová iniciativa dotkne i zakázek Technické správy komunikací či Dopravního podniku.
Hana Boříková (hana.borikova@euro.cz), Filip Poštulka (filip.postulka@euro.cz)

Částky, které OMI vynaložil na investiční výstavbu*
1998 4,2
1999 4,9
2000 4,4
2001 6,1
2002 4,8
* v miliardách korun
Zdroj: OMI
11. února 2003
11. února 2003