Upoutávka na pořad Studio STOP

ČRo 6 | 8.3.2012 | 18:10 | Pořad: Názory a argumenty | Téma: Bohuslav Svoboda

Jan FINGERLAND, moderátor
--------------------
Klasickou postavou klasických kovbojek byl muž odnikud. Tedy osoba, která vstoupila do děje a zcela změnila pravidla hry. Pražský primátor Bohuslav Svoboda sice není odnikud, protože byl české veřejnosti znám i dříve, ale poté, co se stal primátorem, stačil zrežírovat nové aranžmá na radnici a zvítězit i v boji o vedení vlivné pražské ODS. Jaké jsou jeho vize budoucnosti hlavního města a co udělá proto, aby očistil magistrát od nálepky bašty korupce a rejdiště mocných kmotrů. Na to se primátora Bohuslava Svobody otázali kolegové Jana Šmídová a Petr Holub.

Petr HOLUB, redaktor
--------------------
Vaše snaha o očistu magistrátu se právě týká těch velkých zakázek a logicky se dostala do centra zájmů médií. Například se právě pořád píše, že hospodaření magistrátu je stále pod silným vlivem takzvaných kmotrů. Ti se prý pořád brousí zuby na veřejné zakázky. A například měli ukusovat z peněz dopravních podniků. To je ta známá historie o přesunutí části peněz z lístků u dopravních podniků na Panenské ostrovy. Jsou tyto spekulace médií opodstatněné a pokud ano, co s tím děláte?

Bohuslav SVOBODA, primátor hlavního města Prahy /ODS/
--------------------
Ona ta vaše otázka je vlastně otázka na dvě různé věci. Ta jedna část té otázky je na to, co tady bylo, kdy se nám to podaří zlikvidovat, zrušit. A ta druhá otázka je na to, co děláme my. Já musím naprosto zásadně protestovat, když by někdo říkal, že nějaký vliv kmotrovský nebo mafiánský na současné zakázky nějaký je. My, jak víte, jsme ty zakázky naprosto otevřeli, existuje ten rodný list zakázek, všechny jsou vyvěšené. Vlastně dáváme je na vědomí ještě předtím, než je vypíšeme jako úvahu o tom, že takovouto zakázku bychom chtěli. Všechny údaje, podmínky toho výběrového řízení zveřejňujeme. Zveřejňujeme i to, jak to výběrové řízení dopadlo. A v tom dalším bude následovat zveřejňování toho, jak ta realizace pokračuje a dokonce až něco dostavíme, co bylo takto vysoutěženo, tak budeme informovat o tom, jestli ten výsledný efekt je takový, jaký se předpokládalo. U těch jednoduchých věcí nebo u komodit, které jsou jasně definovatelné, jsme zavedli elektronické výběrové řízení, což je samozřejmě zase oblast, která se v této fázi nedá nijak ovlivnit. A vůbec jako první jsme zavedli rozklikávací rozpočet. Čili o každé naší koruně se můžete na našich elektronických portálech dočíst. A můžete si to rozklikat, jestli v odboru investičním, která koruna zmizela kde. Čili to je odpověď na otázku, jestli má dneska možnost někdo do toho vstupovat. Nic není stoprocentní. Proti každému systému obrany nachází ta druhá strana protikroky, ale v tuto chvíli jsme přesvědčen, že jsme využili všech známých mechanismů, které minimalizují možnost jiných vlivů do výběrových řízení. A ta druhá otázka, která souvisí s tím, co tady bylo nebo je, to jsou věci, které se prostě vynořují. Ano. Tak, jak jsem řekl a budu to opakovaně citovat a někdy se bojím otevřít noviny, co se zase dozvím, co se objevilo, tak samozřejmě objevují se věci, které ukazují, že něco probíhá podivně, něco, že mizí na nějakých ostrovech nebo v horách, já nevím, že to jsou všechno věci, které pochopitelně musí být řešeny. V případě, že se to potvrdí, tak jsou to věci pro orgány činné v trestním řízení, ale celá naše snaha zase je vedena hlavně k tomu, aby se to nemohlo opakovat. Protože těžko vrátíte něco, co už se stalo. Nikdy vám nikdo nevrátí peníze, které jste někam vyplatil za nějakou stavbu. To neznám někoho, kdo by něco takového dokázal, soudně vymoci, ale my prostě v tuto chvíli i v tom dopravním podniku chceme nastavit to, že všechny ty zakázky, které on vypisuje, a nejsou malé, budou zase probíhat v tom otevřeném výběrovém řízení. Proto také tam dochází k nastavení toho krizového managementu a proto jsme se tou problematikou dopravního podniku začali zabývat. I když je to jakoby nepřímo, protože dopravní podnik je samostatná organizace, i když je námi stoprocentně vlastněn jako akciovka.

Jana ŠMÍDOVÁ, redaktorka
--------------------
Tak vy tvrdíte, že kmotři už neoperují. Tak podle vašich zkušeností před vašim příchodem na radnici to bylo jejich rejdiště, magistrát, jak tvrdí média. Byly tam vlivy? A jak si takového kmotra představit. Jména, ta samozřejmě bychom mohli tady zveřejňovat, ale to je všeobecně známo.

Bohuslav SVOBODA, primátor hlavního města Prahy /ODS/
--------------------
Jak si ho představit. Já to řeknu trošičku jinak. To, co my jsme schopni zjistit, že najdeme, že některá ta výběrová řízení měla omezující ustanovení nebo ustanovení, které jakoby nasměrovávalo to výběrové řízení někomu. To dovedeme říct, ale nedovedeme říct, jestli a kdo to tam záměrně dal. Dokonce ani nedovedeme říct, kdo z toho měl prospěch, jestli ho někdo měl. Jenom prostě víme, že takto se výběrová řízení dělat nemohou. Dneska ta skupina těch lidí, co se tím u nás zabývá, říká, že když je to účelově vypsané, že  to poznají na první pohled, protože vždycky to jsou nějaké omezující podmínky, které determinují, jak my říkáme, a bude mít patnáct aut a z toho tři bílé, šest červených a jedno žluté. A majitel firmy se jmenuje křestním jménem Jan, to je tak nejlepší výběrové řízení, které si lze představit.

Jan FINGERLAND, moderátor
--------------------
Říká primátor Bohuslav Svoboda v rozhovoru, který připravili kolegové Jana Šmídová a Petr Holub. Celý rozhovor si můžete poslechnout v rámci Studia STOP, které vysíláme ve dvacet dva hodin a deset minut.

 

8. března 2012
8. března 2012