Usnou jako Růženky?

Mladá fronta Dnes - 28.2.2001
Z městských zastupitelů se přes noc stali i zastupite lé krajští, a jako takoví by podle představ šéfa magistrátu měli zasedat v lepších podmínkách. A na měkkém. Tvrdé lavice, do nichž usedají jedenkrát za měsíc, nejsou zřejmě pro jejich krajské zadky už dost důstojným místem.
Budiž však řečeno, že v lavicích se během jednání moc poslanců zrovna nezdržuje. Častěji se oddávají diskusím v bufetu, odděleném od sálu jen lítačkami. K hlasování si na zvukový povel většinou jen odskakují.
Za této situace se vrážení peněz do poslaneckých lavic jeví jako plýtvání a obavy o zadnice poslanců jako přemrštěné. Pokud však míní magistrát zasedací sál přestavět tak, aby bufet nebyl součástí jednací síně, dalo by se o pohodlnějším sezení uvažovat. Je však otázkou, zda bude takové pohodlí našim zástupcům a potažmo Pražanům ku prospěchu. Je totiž reálné nebezpečí, že jakmile si udělají v polstrovaných křesílkách větší pohodlíčko, budou klimbat. A Šípkové Růženky hlavní město nepotřebuje.

JANA ŠPRUNKOVÁ

Redakce IN, Schreib
Mít názor na všechno asi patří k novinářské profesi, čtenáři takovéto věci čtou rádi a autor se při jejich napsání nepřetrhne...Takže to berme tak, jak to je...je to prostě názor a v novinách nezůstalo bílé místo.
Z věcného hlediska lze dodat, že rekonstrukce velkého zasedacího sálu není přímo spojena se vznikem pražského regionu a proto ani s tím, že se ze zastupitelů města stali nyní i zastupitelé kraje. Investice je naopak v plánu už několik let, protože je potřeba vybavit zasedací sál i novou technikou, lépe vyřešit celý prostor pro veřejnost, protože zasedání zastupitelstva jsou veřejná a mimo jiné je asi rozumné oddělit i prostory pro občerstvení od samotné "zasedačky". Výměna vlastních lavic pro poslance je tak jen jednou z částí plánovaných změn, a i když je to věc názoru, asi "to není od věci", protože současné lavice tak nejvíce připomínají staré školní "škamny" - se sklopným sedátkem, malým prostorem a rovnými zády. Sedět v nich řadu hodin, když zasedání zastupitelstva trvá od devíti ráno do sedmi večer, tak není žádný požitek. Mimochodem, sedí v nich i lidé, kteří se na zasedání zastupitelstva přijdou podívat. Diskuse na téma - zda v nich zastupitelé skutečně sedí - je také věčná a týká se stejně tak zastupitelstva jako parlamentu a jiných zastupitelských sborů. V principu jde o to, že značná část práce zastupitelů probíhá i ve výborech, komisích a klubech, takže mnoho věcí je projednaných předem a poslanci předem vědí, jak budou hlasovat. A nemá smysl se tvářit jako by zastupitelstvo Prahy fungovalo jinak než třeba parlament v tom, že řada vystoupení poslanců je určena spíše pro přitomné novináře, než aby přinášela něco nového k samotnému projednávanámu problému...Takže si ostatní poslanci zatím řeší jiné věci v zákulisí. Pro veřejnost to nevypadá hezky, ale takto prostě fungují všechny zastupitelské sbory, a je proto rozumnější přizpůsobit provozní prostory praxi, než se pokoušet změnit nezměnitelné.
Se vznikem regionu práce zastupitelům ještě trochu přibude, a protože i Praha má na vznik regionu dostat nějaké peníze od státu, není důvod, proč konečně nevyřešit velký zasedací sál. I když jak už bylo řečeno, udělat by se to muselo stejně.
28. února 2001
28. února 2001