V Den vzácných onemocnění se rozsvítí i Petřínská rozhledna

Logo Dne vzácných onemocnění
Autor : www.rarediseaseday.org

Poslední únorový den je od roku 2008 na celém světě připomínán jako Den vzácných onemocnění. Za vzácné se označuje takové onemocnění, které se vyskytuje v méně než pěti případech z 10 tisíc obyvatel. Smyslem Dne je ukázat široké veřejnosti i těm, kdo se podílejí na rozhodování o otázkách zdravotní a sociální péče, co vzácná onemocnění jsou a co znamenají pro život pacientů.

  • 1 minuta čtení

Akci koordinuje na mezinárodní úrovni evropská asociace EURORDIS. V jednotlivých zemích se na ní podílejí pacientská sdružení i jejich národní asociace, u nás je to Česká asociace pro vzácná onemocnění. Posláním těchto organizací je zlepšovat kvalitu života lidí se vzácným onemocněním a zároveň zvyšovat povědomí veřejnosti o těchto onemocněních. Lidé se vzácným onemocněním a jejich rodiny čelí mnoha obtížím, nepochopení, izolací či dokonce odmítáním ostatní společností. Den vzácných onemocnění připomíná osudy těch, jimž do života vstoupilo vzácné onemocnění, i ty, kdo o ně pečují, jejich rodiny, lékaře, sestry, terapeuty i všechny další, kteří jim pomáhají zvládat život s nemoci.

Symbolicky se k připomínce tohoto dne rozsvěcejí stovky budov po celém světě, památky, veřejné instituce i jiné významné stavby. V barvách Dne vzácných onemocnění se loni rozsvítilo mezi jinými římské Koloseum, nejvyšší budova světa Burj Khalifa ve Spojených arabských emirátech nebo Empire State Building v USA.

Letos se k této akci připojují také budovy v Praze. Zeleně, růžově a modře se rozsvítí Petřínská rozhledna, Tančící dům, budova fakulty elektrotechniky Českého vysokého učení technického u Vítězného náměstí a budova ministerstva zdravotnictví.

 

26. února 2021
26. února 2021