V Praze se zkouší nový způsob srovnávání zručnosti žáků učebních oborů

3. května 2011
3. května 2011

V tomto týdnu je na vybraných třech středních školách v Praze ověřován nový způsob hodnocení dovednostních soutěží žáků tzv. učebních oborů (oborů vzdělání s výučním listem). Podle něho nebudou soutěžící ve finálovém kole porovnávat své dovednosti tak jako dosud se svými vrstevníky, ale se špičkovým odborníkem, tzv. vyzývatelem, nominovaným profesním společenstvem, hospodářskou komorou nebo podnikem. Soutěž nese název Sollertia (z latiny, sollers =  zručný). Pokud se tento nový způsob osvědčí, budou podle něho organizovány další soutěže v rámci projektu ŘEMESLO ŽIJE!, případně bude implementován do již existujících soutěží.

  • 3 minuty čtení

Pilotní ověření principu a pravidel nové soutěže proběhne

  • dne 3/5 od 7:30 na Střední škole automobilní a informatiky, na pracovišti Dobronická 7 (vchod přes autosalon z Mílové ulice) pro obor Automechanik
  • dne 5/5 od 7.00 na Střední škole technické, Zelený pruh 50 pro obor Truhlář a
  • dne 5/5 od 8:00 na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti, Ke stadionu 623 pro obor Kuchař.

Slavnostní vyhlášení všech tří pilotních běhů se uskuteční 23. 5. 2011 od 9:00 do 10:30 hodin v Rezidenci primátora hlavního města Prahy. Vítězové finálových kol obdrží čestný titul SOLLERS – nejlepší učeň hlavního města Prahy v roce 2011 a originál umělecké kovářské plastiky.

Záštitu nad pilotními běhy převzal náměstek primátora pro oblast školství, sportu a památkové péče Antonín Weinert, který řekl: „Nelze příliš očekávat, že by se žáci střední školy nominovanému fachmanovi mohli zcela vyrovnat nebo ho dokonce překonat. Ale to ani není smyslem. Chceme spíše ukázat, že v rámci vybraných oborů produkují naše školy kvalitní absolventy, kteří se po odborné stránce mohou s těmito fachmany již ve třetím ročníku vůbec srovnávat a kteří se po nezbytné adaptaci v podniku mohou bez problémů stát plnohodnotnými pracovníky“.

Projekt ŘEMESLO ŽIJE! je Magistrátem hlavního města Prahy a Hospodářskou komorou hlavního města Prahy realizován od roku 2008 a jeho původním cílem byla záchrana učňovského školství a řemesel v Praze, které byly ohroženy zejména demografickou krizí. Hlavní město Praha přistoupilo k této skutečnosti jiným způsobem než ostatní kraje. Namísto vyplácení náborových stipendií apod. zvolilo cestu zkvalitňování výuky pomocí rozsáhlejší spolupráce mezi podniky a školami, a tím i pomocí zvýšení perspektivnosti a atraktivnosti řemeslných oborů pro žáky základních škol a jejich rodiče.

Princip Sollertiae je prvním krokem v rozšiřování přímé účasti podniků jako budoucích zaměstnavatelů na obsahu výuky a na hodnocení jeho výsledků, a to zejména v praktickém vyučování. Obecně je ze strany podniků konstatováno, že úroveň získaných dovedností má u absolventů učebních oborů klesající úroveň, což zvyšuje neúměrně náklady na jejich adaptaci v provozních podmínkách. Hodnocení prospěchu je totiž založeno na klasifikaci průměrného žáka, a tak zde může skutečně chybět objektivnější hledisko. Proto by bylo velmi prospěšné, pokud by měřítkem profesní připravenosti mohlo být také přímé porovnání se standardem obvyklým v provozní praxi.

V rámci projektu ŘEMESLO ŽIJE! budou následovat další aktivity na podporu přímého vlivu podniků na výuku odborného výcviku a dalších profilových předmětů (např. alternativní použití vícestranné analýzy při hodnocení žáků i škol, umožnění přímé vazby vybraných nejlepších žáků při uzavírání pracovních poměrů s nejlepšími zaměstnavateli apod.). Snahou projektu je mj. zmírnit důsledky necitlivého oddělení dřívějších učilišť od podniků, a to při respektování současné školské legislativy.

 

 

V Praze 3. 5. 2011

 


Ing. Antonín Weinert, CSc. – náměstek primátora hl. m. Prahy

Do funkce zvolen 30. 11. 2010. Působnost v oblasti školství, sportu a památkové péče.