V žebříčku 75 nejvýznamnějších světových měst dominuje Evropa

Podle studie společnosti MasterCard patří Londýn, Paříž, Frankfurt a Amsterodam mezi deset nejdůležitějších center globální ekonomiky. Praha se v žebříčku MasterCard Worldwide Centers of Commerce umístila na 49. místě a v celkovém hodnocení tak předstihla evropské metropole jako Moskva, Budapešť, Atény či Varšava. Na globální projekt naváže společnost MasterCard i v České republice. Připravovaná studie MasterCard česká centra rozvoje bude definovat strategické postavení jednotlivých krajů a měst v české ekonomice s důrazem se na jejich příležitosti i slabé stránky.

  • 8 minut čtení

 

Podle studie společnosti MasterCard patří Londýn, Paříž, Frankfurt a Amsterodam mezi deset nejdůležitějších center globální ekonomiky. Praha se   v žebříčku MasterCard Worldwide Centers of Commerce umístila na 49. místě a v celkovém hodnocení tak předstihla evropské metropole jako Moskva, Budapešť, Atény či Varšava. Na globální projekt naváže společnost MasterCard i v České republice. Připravovaná studie MasterCard česká centra rozvoje bude definovat strategické postavení jednotlivých krajů a měst v české ekonomice s důrazem se na jejich příležitosti i slabé stránky.

 

Londýn se i nadále řadí k městům, která mají největší vliv na světovou ekonomiku. Z 25 nejdůležitějších světových center obchodu se 40 % nachází v Evropě. Vyplývá to ze studie společnosti MasterCard zpracované pro rok 2008 - MasterCard Worldwide Centres of Commerce Index. Na seznamu 75 měst, jimž se studie věnuje, je 28 evropských velkoměst, což je nejvíce ze všech regionů.

Projekt MasterCard Worldwide Centres of Commerce  zpracovávají pro společnost MasterCard přední světoví ekonomové z celého světa. Cílem studie je vyhodnotit postavení nejvýznamnějších měst podle toho, jak přispívají k rozvoji světové ekonomiky. Z letošních výsledků vyplývá,  že 10 z 25 nejvýznamnějších metropolí světa se nachází v Evropě. Jedná se o tato města: Londýn (1.), Paříž (7.), Frankfurt (8.), Amsterodam (10.), Madrid (11.), Kodaň (14.), Curych (15.), Stockholm (16.), Miláno (20.) a Berlín (23.).

Studie též poukázala na významné rozdíly ve výkonnosti západoevropských a východoevropských měst; z východní Evropy je v Indexu zastoupeno jen šest měst. V regionu střední a východní Evropy se nejlépe umístila Praha (na 49. místě).

Dle podrobnějšího číselného hodnocení si Praha nejlépe stojí u indikátoru ekonomické stability a u indikátoru měřícího kvalitu života – u obou hledisek dostala Praha více než 80 bodů ze 100. V celkovém žebříčku 75 světových měst se Praha umístila na 49. místě a její vliv na světovou ekonomiku je větší, než například vliv Moskvy, Varšavy, Budapešti či Ria de Janeira.

„Podpora podnikání v Praze je téměř na stejné úrovni jako je tomu v Curychu či Ženevě a Praha poskytuje srovnatelnou kvalitu života jako například Hongkong či Atény. To jsou skvělá fakta, a konstatování, že vliv Prahy na světovou ekonomiku je větší, než například vliv Moskvy, Varšavy či Ria de Janeira, samozřejmě potěší. Je skvělé, že Praha ve srovnání s ostatními zeměmi regionu střední a východní Evropy dopadla v průzkumu nejlépe, i když samozřejmě, jsme realisté a nebudeme na základě toho přehlížet vývojový potenciál řádově větších metropolí. Nicméně z průzkumu vyplývá, že v této chvíli máme určitý náskok a je na nás udělat vše pro to, abychom si dobrou pozici zachovali. V tom nám takovéto studie pomáhají a  jsem si jist, že velmi přínosná bude také připravovaná studie MasterCard česká centra rozvoje, která se zaměří na  strategické postavení jednotlivých krajů a měst v české ekonomice,“ řekl primátor hl. m. Prahy Pavel Bém

Globální studie nás inspirovala k vytvoření obdobného projektu v národním měřítku. Společně s Vysokou školou ekonomickou v Praze realizujeme studii MasterCard česká centra rozvoje, jejímž hlavním cílem je definovat rozdíly mezi českými městy a regiony. Výsledky projektu budou představovat nezávislý zdroj informací nejen pro zástupce municipalit, ale především pro tuzemské i zahraniční investory, podnikatele, developery či obchodníky,“ uvedl Ján Čarný, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku, Slovensko a Ukrajinu. „Výsledky projektu MasterCard česká centra rozvoje včetně detailních SWOT analýz jednotlivých měst a krajů budou zveřejněny ve 2. polovině tohoto roku,“ dodal Ján Čarný. 

 „Trvale silné postavení západoevropských center obchodu ukazuje na význam historických hledisek stejně jako demokracie a stability. Neméně zajímavá je výkonnost východoevropských velkoměst, která dokazuje, že globální systém neztrácí dynamiku a že nově vznikající trhy podporují změnu hospodářského prostředí,“ uvedl profesor Peter J. Taylor, ředitel výzkumného střediska Globalization and World Cities (GaWC) Research Network na Loughborough University ve Velké Británii.

 „Schopnost pochopit dynamiku globálních velkoměst a využívat podmínky lokálních trhů se stala významným faktorem při určování konkurenčních výhod firem. Ve společnosti MasterCard myslíme globálně a jednáme lokálně. Věříme, že poznatky, které získáváme prostřednictvím Indexu MasterCard Worldwide Centres of Commerce, v tomto smyslu napomohou i ostatním organizacím,“ prohlásil Javier Perez, prezident společnosti MasterCard Europe.

V rámci studie Worldwide Centres of Commerce Index pro rok 2008 bylo provedeno ohodnocení 75 velkoměst v sedmi kategoriích (právní a politický systém, ekonomická stabilita, podpora podnikání, finanční toky, business centra, centra znalostí a kvalita života). Tyto dimenze jsou dále rozděleny do 43 hlavních a 74 pomocných ukazatelů, na jejichž základě každé velkoměsto získává hodnocení, jež určuje jeho pořadí a hodnotu Indexu. Výzkumný program vytvořila světově uznávaná komise (Knowledge Panel) složená z odborníků na ekonomii, sociologii a další disciplíny se zaměřením na život města, vedená Dr. Michaelem Goldbergem, ředitelem programu MasterCard Worldwide Centres of Commerce. Úplné znění zprávy je k dispozici na adrese: www.mastercardworldwide.com/insights.

 

Nejvýznamnější zjištění

 

Evropa

Londýn si udržuje postavení nejvýznamnějšího centra obchodu. Silná a zajištěná ekonomika, aktivní finanční trhy a právní a politický rámec, které podporují vysokou úroveň zahraničního obchodu, Londýnu opět zajistily nejvyšší místo v Indexu center obchodu na rok 2008. Toto velkoměsto významným způsobem překonává své rivaly ve většině kategorií, jen místní kvalita života nabízí největší prostor ke zlepšení ve srovnání s ostatními významnými velkoměsty.

Madrid je i nadále vedoucím finančním centrem a postoupil mezi pět nejvýznamnějších měst v Evropě. Madrid je na vzestupu jakožto klíčové evropské město, které postoupilo ze 16. místa v roce 2007 na 11. místo v globálním měřítku a z 6. na 5. místo v Evropě. Stabilní HDP, kterého Madrid dosahuje, směnné kurzy a silný trh dluhopisů ve spojení s vysokou životní úrovní posunuly toto velkoměsto do společnosti takových nejvýznamnějších evropských měst, jakými jsou Londýn, Paříž, Frankfurt a Amsterodam.

Amsterodam se stává významným evropským městem. Jako historicky nové finanční centrum, kde byla vynalezena koncepce vlastnictví akcií, postoupil Amsterodam na čtvrté místo mezi evropskými městy, která se v globálním měřítku umístila v první desítce. Amsterodam se pyšní jednou z nejstabilnějších ekonomik na světě, vysokou životní úrovní a silným právním a politickým rámcem a jeho vzestup ilustruje trvalý význam Evropy jako dominantního celosvětového hráče.

Frankfurt poklesl o jedno místo, což dokládá změny v oblasti finančních služeb ve východní Evropě. Umístění Frankfurtu v první desítce sice odráží historii bankovnictví v Evropě za posledních dvě stě let, ale jeho ústup ze 7. místa v roce 2007 na 8. místo v roce 2008 vyjadřuje osamostatňování finančních služeb ve východní Evropě, pro niž býval Frankfurt „exilovým bankéřem“.

Paříž postoupila před Frankfurt na 7. místo. Silné postavení Paříže v oblasti vyššího vzdělávání, její ekonomická stabilita a vytváření znalostí, stejně jako její postavení křižovatky mezinárodních i vnitrostátních leteckých linek, umožnily tomuto velkoměstu předhonit v Indexu pro rok 2008 Frankfurt a odsunout jej oproti roku 2007 na 8. místo.

Nejvíce si skóre v rámci Indexu vylepšila Moskva. Její postup odráží zlepšující se ekonomickou situaci města a jeho úlohu jako zdroje klíčových komodit ve východní Evropě. Jako město s největším meziročním nárůstem ve srovnání s Londýnem Moskva dokazuje zvyšující se úlohu východní Evropy v rámci celosvětové ekonomiky.

 

Asie

Mezi 25 nejvýznamnějších center obchodu se zařadilo osm asijských měst. Tokio, Singapur, Soul, Sydney, Hongkong, Ósaka, Tajpej a Šanghaj patří mezi 25 nejvýznamnějších center obchodu, což potvrzuje prominentní úlohu Asie v rámci celosvětové ekonomiky.

Šanghaj poskočila o osm míst a zajistila si místo mezi nejvýznamnějšími světovými velkoměsty. Šanghaj patří k nejlidnatějším a nejrychleji rostoucím městům na světě a mezi vedoucí pětadvacítku postoupila z 32. místa v roce 2007. Na základě ekonomické stability, právního a politického rámce, zvyšující se kvality života a rozvíjející se čínské ekonomiky ilustruje skok Šanghaje její význam jako globálního růstového centra pro čínskou i pro asijskou ekonomiku.

 

Latinská Amerika

Latinská Amerika se čím dál více globalizuje a je stále více konkurenceschopná. Mezi 75 nejvýznamnějšími centry obchodu na světě se umístilo sedm latinskoamerických měst, jimž vévodí Santiago díky významnému obchodnímu prostředí a stabilnímu právnímu i ekonomickému systému v celém regionu. Dobře si vede i Sao Paulo, které se umístilo v první světové dvacítce co do objemu obchodování na finančních trzích.

Bogotá bojuje o postavení jednoho z pěti nejrychleji se rozvíjejících velkoměst světa. Stabilní ekonomika a zvyšující se kvalita života způsobuje, že se Bogotá stala jedním z měst, ke kterým se obracejí zraky celé Latinské Ameriky.

 

Střední východ

Díky výhodnému obchodnímu prostředí se vedoucí silou na Středním východě stala Dubaj. Jako letecká a nákladní křižovatka regionu poskytuje Dubaj flexibilní obchodní prostředí, díky němuž se toto město stalo žádoucím místem pro globální podnikání na Středním východě.

 

Severní Amerika

New York a Chicago si udržují regionální převahu. New York a Chicago jako jediná dvě severoamerická velkoměsta, která se umístila mezi deseti nejvýznamnějšími světovými městy, těží ze svých silných finančních trhů a výhodného obchodního prostředí v USA.

Vancouver je nejobyvatelnějším městem světa. Vedle Vancouveru se mezi 20 měst s nejvyšší kvalitou života dostala i další dvě kanadská města, Toronto a Montreal. Hodnotí se tím jejich osobní svoboda, klima, podmínky pro trávení volného času a další faktory související s kvalitou života.

Los Angeles vypadlo z první desítky. Pád Los Angeles z 10. místa v roce 2007 na 17. místo v roce 2008 je částečně způsoben okolnostmi, které se týkají snadnosti podnikání v této metropoli, i současným stavem americké ekonomiky. I tak se ale toto město v severoamerickém regionu umístilo na 4. místě za New Yorkem, Chicagem a Torontem.

 

 

V Praze 13.6.2008

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně  zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.


 

13. června 2008
13. června 2008