Vlakem po stavbách Nového spojení

Dnes měli Pražané výjimečnou příležitost, a to projet se speciálně vypraveným vlakem po stavbách Nového spojení. Hlavní město Praha reprezentoval náměstek primátora Jan Bürgermeister v doprovodu investora, stavebních dodavatelů a zástupců dalších organizací podílejících se na výstavbě. Jízda vlakem vybavená v souvislosti s Týdnem mobility oslavila Den pražské železnice.

  • 4 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva

Výstavba

 Vlakem po stavbách Nového spojení

Dnes měli Pražané výjimečnou příležitost, a to projet se speciálně vypraveným vlakem po stavbách Nového spojení. Hlavní město Praha reprezentoval náměstek primátora Jan Bürgermeister v doprovodu investora, stavebních dodavatelů  a zástupců dalších organizací podílejících se na výstavbě. Jízda vlakem vybavená v souvislosti s Týdnem mobility oslavila Den pražské železnice.

Stavba s názvem Nové spojení Praha hl. n., Masarykovo n. - Libeň, Vysočany, Holešovice je součástí závazné části územního plánu hlavního města Prahy schváleného v září 1999 Zastupitelstvem hl. m. Prahy. Stavba je touto vyhláškou zapsána jako stavba veřejně prospěšná. Nachází se na území pražských obvodů: Praha 2, 3, 8 a 9; je umístěna na pozemcích státu či města, které jsou v územním plánu pro železnici určeny.

Výstavba Nového spojení předpokládá vybudování dvou dvoukolejných tratí mezi Balabenkou (směr Holešovice a Vysočany) a Libní a žst. Praha hlavní nádraží, zachování dvoukolejného spojení mezi žst. Praha-Libeň a Masarykovým nádražím a zrušení dnešních nevyhovujících spojení po Vítkovské trati a Hrabovské spojce. Tratě Nového spojení jsou vedeny ve výsledné variantě ve dvou tunelových troubách horou Vítkov, čímž bude podstatně omezen negativní vliv železniční dopravy na obyvatelstvo v oblasti Karlína a Žižkova. Celá stavba je konstruována na rychlost 80 km/h.

Zásadním problémem ve stávajícím provozu je rychlost, které je možno na tratích dosáhnout,  na některých místech se pohybuje jen kolem 10 km/hod. Také mezi Vysočany a Masarykovým nádražím není dodnes přímé spojení. Nové spojení zvýší propustnost a rychlost mezi stanicemi Praha hl. n. – Masarykovo nádraží – Libeň – Vysočany – Holešovice. Dále umožní, aby mohly všechny dálkové vlaky dojíždět na hlavní nádraží, zajistí přímé spojení tratí Vysočany – Masarykovo nádraží.

Hlavní město Praha si nechalo zpracovat dopravně-urbanistickou studii, která ověřuje rozvojové možnosti potenciálu kolem Masarykova nádraží v souvislosti s přemístěním provozu Masarykova nádraží do prostoru hlavního nádraží. Návrh doporučuje funkční využití území pro smíšené plochy městského charakteru a usiluje o přípravu podmínek pro uplatnění funkce bydlení.

 „Optimální varianta přemisťuje provoz Masarykova nádraží do prostoru –2 úrovně hlavního nádraží a pro nové městotvorné funkční využití uvolňuje 13,1 hektarů z dnešních ploch,“ cituje ze závěrů studie Jan Bürgermeister, náměstek primátora. A dále komentuje: „Je to sice z navrhovaných variant pro investora  ta nejnáročnější, toho si je vedení města vědomo. Ale z pohledu budoucího rozvoje města a jeho koncepce není čas ani finanční prostředky k prosazování mezivariant. Je nutné řešit věci velkoryse tak, aby  území města mělo pro svůj další rozvoj perspektivu. Proto chci prosazovat  skutečně koncepční variantu, která propojí celou příměstskou železniční dopravu a umožní z ní udělat integrální součást pražské hromadné dopravy.“

 Rozsah stavby Nového spojení

Kromě zmíněných dvou tunelů pod Vítkovem je za technicky významné objekty možno považovat estakádu mezi Bulharem a Vítkovem, která překlene Husitskou a Trocnovskou ulici, mimoúrovňové křížení tratí v prostoru Sluncová a silniční estakádu , souběžnou s tramvajovým mostem v prostoru Krejcárku, která umožní odstranit dnešní poslední existující úrovňový přejezd přes trať Praha – Lysá n.L/Neratovice v centrální oblasti města. Tento přejezd je důvodem pro neustále se tvořící kolony aut v ulicích Novovysočanská a Pod plynojemem a zapříčiňuje jejich častou neprůjezdnost.

Stavba Nového spojení se nebude pohledově uplatňovat z turisticky frekventovaných míst (Hradčany, Letná apod.). Přestože  stavba je navrhována tak, aby její provádění zasahovalo co nejméně do života města a jeho obyvatel, nelze zcela vyloučit jistá dopravní omezení, zvýšení hlučnosti v bezprostředním okolí stavby a narušení části výhradně nekvalitní náletové zeleně v průběhu výstavby. Po ukončení stavebních prací dojde k obnovení stávající zeleně a jejímu doplnění novou kvalitní výsadbou. Součástí stavby je i vybudování odpočinkové zóny na uvolněných prostorách, navazujících na zeleň dnešního Vítkova, případně na novou funkci tohoto prostoru.

V Praze dne 16. září  2005

____________________________________________________________________

Ing. Jan Bürgermeister – náměstek primátora hlavního města Prahy

do funkce zvolen 28. 11. 2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 1, do jehož   kompetence patří oblast územního rozvoje, bytové politiky, ochrany památek, spolupráce s vládními organizacemi v oblasti výstavby, reforma veřejné správy se zaměřením na rozdělení působnosti mezi hl. m. Prahou a městskými částmi

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tiskovou zprávu naleznete na webových stránkách Magistrátu hl. m. Prahy.

Za správnost: Hana Stará / tel. 236 00 29 72, pramen: www.novespojeni.cz

 

Jiří Wolf
Tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

Tel.: 737 208 979, 236 002 348
Fax: 236 007 092

E-mail: jiri.wolf@cityofprague.cz

Oddělení Public Relations OPR MHMP

Tel.: 236 002 355, 236 003 189
Fax: 236 007 093

E-mail: tisk@cityofprague.cz

Magistrát hl. města Prahy, Mariánské nám. 2/2, 110 01  Praha 1

16. září 2005
16. září 2005