Vyhláška č. 7/1990 Sb. NVP

Popis Vyhláška o jednotné identifikaci a označování bytů a některých nebytových prostor na území hlavního města Prahy
Číslo 7/1990
Sbírka 3/1990
Datum vydání 31.10.1990
Datum účinnosti 01.11.1990
Datum zrušení 01.07.1999
Důvod zrušení vydání vyhlášky č. 14/1999 Sb. hl. m. Prahy, kterou se zrušují některé vyhlášky Národního výboru hlavního města Prahy
Plné znění
Plenární zasedání Národního výboru hl.m.Prahy se usneslo dne 31. 10. 1990 vydat podle ust. § 24a zákona o národních výborech (úplné znění vyhlášeno pod č. 140/1988 Sb.) toto obecně závazné nařízení:

Čl.1

Působnost vyhlášky

1. Tato vyhláška upravuje práva a povinnosti při identifikaci a označování bytů 1) a nebytových prostor užívaných k trvalému bydlení 2) na území hl.m.Prahy (dále pro potřeby této vyhlášky označovaných souhrnně jen "byty").

2. Tato vyhláška dále upravuje práva a povinnosti vlastníků (správců) budov, ve kterých se nacházejí byty ve smyslu ust. odst. 1 čl. 1 této vyhlášky a dále investorů (stavebníků), stavebních úřadů, správce Městského informačního systému 3) a odborů bytového hospodářství ONV (MNV) při identifikaci bytů.

Čl.2

Způsob identifikace bytů

1. Identifikace bytů spočívá v číslování arabskými čísly a dodatkovými písmeny velké abecedy ve vazbě na identifikaci budov číslem popisným a názvem a číslem příslušného katastrálního území.

2. Číslování se provádí vytvářením jediné číselné řady v rámci jednoho čísla popisného. Číselná řada nemusí být souvislá.

3. Administrativně rozdělený byt 4) se označuje jedním číslem. Jeho jednotlivé části se identifikují dodatkovým písmenem (např. 6A, 6B).

4. Při nové identifikaci bytů se číslování provádí podle místních podmínek v rámci jednoho čísla popisného postupně po objektech, v rámci objektu po schodištích, na schodištích pak po jednotlivých podlažích, a to vždy zdola nahoru od nejnižšího podlaží a zleva doprava z pohledu vstupu na podlaží.

Čl.3

Odpovědnost za identifikaci bytů

1. Identifikace bytů nově uváděných do užívání 5) určuje příslušný stavební úřad při rozhodování o kolaudaci stavby.

2. U všech ostatních bytů ve smyslu čl. 1 odst. 1 této vyhlášky je povinen zajistit jejich identifikaci vlastník (správce) budovy.

3. Změny identifikace administrativně rozdělených a slučovaných bytů provádí příslušný odbor bytového hospodářství NV.

4. Údaje o identifikaci bytů (název a číslo katastrálního území 6), číslo popisné a orientační budovy, čtvrť a název ulice, čísla nově identifikovaných bytů, kolaudovaný stav prostor) je vlastník (správce) budovy (odst. 2 tohoto čl.), příslušný odbor bytového hospodářství NV (odst. 3 tohoto čl.), nebo stavební úřad (odst. 1 tohoto čl.) povinen předat správci Městského informačního systému 7). Pokud identifikaci provádí vlastník (správce) budovy, je povinen údaje o identifikaci bytů předat též místně příslušnému stavebnímu úřadu.

5. Stavební úřad je povinen předat i údaje o identifikaci bytů (odst. 1 tohoto čl.), které nadále na základě jeho rozhodnutí nebudou sloužit k bydlení nebo zaniknou na základě rozhodnutí o odstranění stavby 8). Stejnou povinnost má i vlastník (správce) budovy v případě ukončení užívání nebytových prostor dříve užívaných k trvalému bydlení.

Čl.4

Způsob označení bytů

1. Na vstupních dveřích musí být každý byt označen zřetelným trvalým a dobře viditelným způsobem identifikačním číslem ve smyslu ust. čl. 2, odst. 1 této vyhlášky.

2. Za provedení označení a jeho údržbu odpovídá vlastník (správce) budovy.

3. U objektů uvedených v čl. 3 odst. 1 této vyhlášky má povinnost označit byty podle čl. 4 odst. 1 této vyhlášky investor (stavebník) v souladu s rozhodnutím stavebního úřadu o kolaudaci.

4. Ustanovení předchozích odstavců tohoto čl. se nevztahují na byty v rodinných domcích 9).

Čl.5

Ustanovení společná, přechodná a závěrečná

1. Vlastníci (správci) budov a příslušné orgány národních výborů jsou povinni užívat identifikace bytů stanovené touto vyhláškou při vzájemném styku s uživateli bytů a s NV.

2. Povinnost stavebních úřadů podle ust. čl. 3 odst. 1 této vyhlášky nastává dnem 1. 1. 1991.

3. Povinnost dle čl. 3 odst. 2 této vyhlášky spolu s povinností označení dle čl. 4 odst. 1 této vyhlášky musí vlastník (správce) budovy splnit do 30. 11. 1990.

4. Povinnost označení podle čl. 4 odst. 1 této vyhlášky má vlastník (správce) budovy - s výjimkou dle předchozího odstavce - do 30 dnů ode dne nové identifikace bytů.

5. Identifikaci bytů podle čl. 3 odst. 4 a 5 této vyhlášky je vlastník (správce) budovy, odbor bytového hospodářství příslušného národního výboru a stavební úřad povinen předat do 30 dnů ode dne určené identifikace.

Čl.6

Zavinění porušení povinností stanovených touto vyhláškou se posuzuje jako přestupek podle obecných předpisů 10).

Čl.7

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. 11. 1990.


Primátor hlavního města Prahy
Jaroslav Kořán v. r.

Tajemník Národního výboru hlavního města Prahy
JUDr. David Uhlíř v. r.

1) ust. § 62 zákona č. 41/1964 Sb., o hospodaření byty
2) nebytovými prostorami užívanými k trvalému bydlení se rozumí prostory, kde s využitím ust. § 155 zákona č. 40/1964 Sb., (občanský zákoník) byla uzavřena smlouva mezi vlastníkem (správcem) budovy a uživatelem těchto prostor o jejich užívání k bydlení 3) RIS, příspěvková organizace NV hl. m. Prahy
4) byt rozdělený na více samostatných bytů administrativním aktem národního výboru (nikoli byt stavebně rozdělený)
5) ust. § 76 odst. 2 zákona č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) 6) Číselník prostorových jednotek FSÚ 7) RIS, příspěvková organizace NV hl. m. Prahy 8) ust. § 88 zákona č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon)
9) ust. § 60 zákona č. 41/1964 Sb., o hospodaření s byty
10) zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích

Rušící vyhlášky / nařízení

14/1999 Vyhláška č. 14/1999 Sb. hl. m. Prahy