Výnosy z nájmů se investují, článek radního hl.m.Prahy Pavla Klegy uvřejněný v Listech hl.m.Prahy 7.února 2005.

Srovnáme-li současnou tvář centra Prahy s její podobou před deseti či patnácti lety, nelze než konstatovat, že z hlediska staveb a rekonstrukcí budov došlo ke značnému zlepšení.

Výnosy z nájmů se investují    
Listy hlavního města Prahy | 7.2.2005 | rubrika: Pražské zpravodajství - Život v metropoli, Ekologie | strana: 5 | autor: PAVEL KLEGA, radní hlavního města Prahy (cer)

Srovnáme-li současnou tvář centra Prahy s její podobou před deseti či patnácti lety, nelze než konstatovat, že z hlediska staveb a rekonstrukcí budov došlo ke značnému zlepšení.
Řada objektů je dnes opravena a zanedbaných budov v centru města ubývá. Na druhé straně existují i domy, které přestože se nalézají na atraktivních místech, jsou opuštěné a chátrají. Zeptali jsme se proto radního Pavla Klegy, který má na starosti majetek města, jakou roli v podobném vývoji hraje město a co mohou dělat jeho zástupci pro to, aby bylo zrekonstruováno co nejvíce objektů.
Naše filozofie v přístupu k majetku a k penězům, které se získají jeho pronájmem, je velmi transparentní a jasná. Drtivá většina peněz, které město utrží z pronájmu nebytových prostor či pozemků, se investuje zpět do oprav a rekonstrukcí. A rozhodně zde nejde o malé částky, jelikož například za loňský rok byl výnos z nebytových prostor 490 milionů korun. Tato filozofie se týká jak budov s nebytovými prostorami, tak domů bytových. U těch je ale samozřejmě financování mnohem náročnější z důvodů regulovaného nájemného.

* Přesto ale zůstávají i v centru budovy, které chátrají...

To ale nejsou v žádném případě objekty, které by patřily Praze. Pokud se dnes podíváte na majetkové rozložení v centru města, zjistíte, že Praha vedle výrazných objektů, jako jsou Palác Adria, Platýz či obchodní dům Teta, vlastní jen desítky objektů. Ostatní jsou buď ve správě městských částí, státních organizací, anebo v majetku firem a jednotlivců. A těm pražští úředníci nemohou přikázat, aby investovali peníze do rekonstrukcí. Jediné, co můžeme dělat - a to děláme -, je jít příkladem.

* Jakým způsobem město určuje ceny za pronájem?

Pochopitelně se řídíme tržním nájemným, které se odvíjí od atraktivnosti dané lokality. Jiný nájem platí firma například na Staroměstském náměstí a jiný na Smíchově. V tomto ohledu se město neliší od kteréhokoli jiného svéprávného majitele, ale je na rozdíl od něho vázáno povinností výběrových řízení a schvalováním pronájmů radou města. Výjimkou jsou jen případy, kdy se město rozhodne v některých případech slevit z nájmu například pro smysluplné nadace, kulturní centra či sociální instituce. Tyto výjimky však podléhají řádné kontrole a vždy dbáme na to, aby byly kompenzovány tržními cenami od ryze komerčních subjektů.

ZNÁMÁ pasáž Černá růže dostala novou tvář.

8. února 2005
8. února 2005