Z doků centra a rezidence

Ekonom - 13.3.2003
Autor: MILAN SYRUČEK, Cannes
Na veletrhu nemovitostí v Cannes nejvíc zaujaly projekty velkých měst.

Paříž na Dunaji? Právě tohoto příkladu se dovolával architekt Dominique Perrault, když na světovém veletrhu nemovitostí MIPIM, který se konal minulý týden ve francouzském letovisku Cannes, představoval nové vídeňské centrum - Donau City. Nebylo jistě náhodou, že po boku představitelů Vídně seděl zástupce brněnského primátora Richard Svoboda. Rakušané by totiž rádi stmelili Vídeňský region, a to z pohraničních oblastí čtyř států: kromě sebe také České republiky, Slovenska a Maďarska.
Obdobný euroregion, jaký byl vytvořen třeba mezi francouzským Lille a Bruselem, přesto nejspíš nevznikne.
Tvůrci přiznávají, že tak daleko jejich společné záměry dosud nesahají. Podmínky jsou prý zatím natolik rozdílné, že plné ekonomické propojení, provázané propojením různých úrovní vzdělávání, kultury a dopravní sítě, je zatím jen hudbou dosti daleké budoucnosti.
Zamýšlený region nyní vstupuje do počáteční fáze integrace.
S velkou pompou lákaly investory další světové metropole. Londýnský primátor představoval u obrovské makety ostrovní metropole plány přestavby bývalých doků, na jejichž místě by měly vzniknout přepychové rezidence a obchodně kulturní centrum.
Paříž zase tradičně nabízela levý břeh Seiny a další rozšíření čtvrti La Défense, která ve druhé polovině minulého století znamenala architektonickou a technickou revoluci, pokud šlo o nové pojetí skutečně moderní přestavby velkoměsta.
Velkolepost projektů mnoha sídel od Paříže po New York či Tokio nebo Manilu provázela ruku v ruce nápaditost a originalita jednotlivých dílčích projektů. Zajímavou stavební akci, která se odehraje přímo v hostitelském městě Cannes, představila trojice starosta, architekt a ředitel nemocničního komplexu. Ze staré nemocnice v historickém jádru totiž vznikne za čtyři roky supermoderní zdravotní zařízení. Jeden z typických detailů: nemocnice pro šest set ležících pacientů bude mít podzemní garáže se sedmi sty místy, park, terasu, zvláštní vjezdy pro sanitky.
"Praha je jedním z dvaceti nejatraktivnějších měst Evropy, účast zde je naprosto nezbytná," konstatoval v Cannes pražský primátor Pavel Bém.
I přesto, že tu nabízíme některé sporné investice? Například projektanti BB Centra na Pankráci argumentují tím, že tu bude jezdit trasa metra D. Ta je však zatím v nedohlednu. Sportovní areál Sazky ve Vysočanech je rovněž provázen mnoha otazníky.
"Trasa metra D určitě bude," oponuje primátor. "Jenom se posunuje termín, protože náhrada škod v samotném metru si vyžádala na sedm miliard korun. A pokud jde o území bývalého ČKD, nejde jen o stavbu sportovního areálu. Chceme tu vytvořit atraktivní sportovní a kulturní centrum, které přitáhne statisíce návštěvníků. Jde o mnohamiliardovou investici, která se netýká jen sportovní haly, ale dalších komplexů. Nemůžeme však převzít za Sazku finanční závazky."
Není zvykem uzavírat přímo na MIPIM kontrakty, přestože všichni zde hovoří o největším světovém veletrhu nemovitostí. Kontrakty však jsou výsledkem až dalších jednání. To však neznamená, že vystavovatelé neusilují o konkrétní zájem investorů. Například Ostrava, která tu vystavuje posedmé, už zlákala na jednu ze svých lokalit TESCO. Teď se snaží uplatnit historický průmyslový objekt Karolinu. Městu však zbývá dořešit dekontaminaci pozemků a vlastnické otázky.
Nejlepší práce byly náležitě oceněny. Porota vybírá v každé kategorii tři kandidáty, o jejich konečném umístění pak rozhodují v anketě sami účastníci. Jde o kancelářská a obchodní centra (berlínský Bogen a portugalské Almada Forum), obytné rezidence (pařížský zámek Bílé královny), hotelové a turistické komplexy (Sofitel v Chicagu) či renovované kancelářské budovy (amsterodamský World Trade Center. Na základě vlastního rozhodnutí uděluje sama porota nejvyšší cenu. Letos ji získal přestavěný objekt bývalé turínské továrny Fiat včetně zkušební dráhy.
Kam směřujeme? Hovořil jsem o tom s Janem Kaslem, který letos porotě předsedal. I on hlasoval pro Turín, protože se mu líbil citlivý přístup architekta, který dokázal spojit historické jádro s požadavky moderní doby. Postavil areál, v němž jsou i školy, galerie, konferenční sály, kde mj. probíhalo jednání G-8 a summitu Evropské unie.
Jaká je tedy vlastně převažující tendence při rozvoji měst? Líbilo by se vám, kdyby v Evropě bylo dvacet takových pařížských La Défense?
"To byl architektonický směr, který vznikl na přelomu šedesátých let a měl své oprávnění. Teď se všichni snaží o komplexní řešení, o spojení bydlení s prací, volným časem a také dopravní dostupností. Samozřejmě je nutné využít i moderní materiály. Ovšem právě komplex Fiatu je názorným příkladem, jak lze zachovat historické jádro, které nám má stále co sdělit. Komplexní přístup představuje BB centrum na Pankráci, stejně jako barrandovské sídliště, bude-li ještě vybaveno kulturním a obchodním centrem."
13. března 2003
13. března 2003