Z TK k vyklizení statku Ladronka

Tiskové konference Magistrátu hl. m. Prahy k dnešnímu vyklizení objektu Ladronka, v Praze 6, který byl obydlen squattery, se zúčastnili radní Filip Dvořák, Rudolf Blažek a místostarosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.
Radní Dvořák zveřejnil prohlášení, které jsme už uvedli ráno: „Hlavní město Praha jako vlastník objektu Ladronka v období zejména posledního půl roku obdrželo velké množství upozornění a podnětů občanů jako jednotlivců, ale i ve formě petice, dále jsme obdrželi i podnět od městské části Praha 6 a jedním z významných bodů byl dokonce i velmi vážný dotaz na senátora za Prahu 6 Jana Rumla v této věci. Na základě těchto podnětů, které bych definoval ve svém souboru jako jeden veliký otazník, kdy se nás občané ptají, jak že se oni mají chovat k jejich majetku a jak se oni mají chovat vůči veřejnosti, když hlavní město Praha jako vlastník objektu Ladronka se nechová tak, jak chce po nich… A nečinně přihlíží k tomu, že jejich práva jsou, podle jejich názoru, zjevně krácena a jejich okolí zjevně zatěžováno hlukem a událostmi, které je obtěžují... Na základě těchto podnětů jsme se rozhodli k tomu, že požádáme osoby, které se v tomto objektu nacházejí, aby jej opustily, aby se tu již dále tyto věci neděly…. Rozhodli jsme se, že tak učiníme dnes v sedm hodin ráno, protože je to taková šikovná doba, že většina lidí už je vzhůru, takže se s nimi dá mluvit, a ještě není tak pozdě, aby se rozcházeli za svým… Když jsme zaklepali na bránu objektu, připomínám na naši bránu našeho objektu, tak jsme navázali komunikaci s někým za tou bránou. Bylo nám řečeno, ať počkáme a ukážeme plnou moc, což jsme udělali…A že otevřou. Poté ale zjevně nastalo přisunování nějakých předmětů z druhé strany k vratům, proto jsem se rozhodl tyto dveře otevřít a vnikli jsme do objektu, kde jsme našli skupinu pěti osob. Tato skupina byla vyzvána k tomu, aby, pokud zde má nějaké věci, si je sbalila a objekt opustila. V ten samý okamžik mi pracovník společnosti, která spravuje pro město veřejné osvětlení, oznámil, že zjistil načerno připojený odběr elektrické energie k rozvodu veřejného osvětlení, což zjevně není běžnou praktikou. Proto jsem se obrátil na přítomné strážníky městské policie a požádal jsem je o předvedení osob, které se nalézají v objektu, na nejbližší služebnu Policie ČR k podání vysvětlení… Protože zjevně načerno připojený odběr elektrické energie k síti veřejného osvětlení je trestným činem krádeže. Následně byli jednotlivci vyzváni, aby si sbalili své věci, aby nemohlo dojít k poškození osobních věcí a cenností a aby mohli být předvedeni na policejní služebnu. Pokud vím, tak byli vyslechnuti nebo jsou vyslýcháni k podání vysvětlení. Já jsem se také zúčastnil jednoho z výslechů a to, co jsem vám teď řekl, jsem potvrdil do protokolu. Mě osobně tato situace velmi mrzí, myslel jsem si, že se to obejde bez nějakých excesů, ale jak dobře víte, tak v tuto chvíli se ještě tři osoby dobrovolně nacházejí na střeše objektu. Požádal jsem je, aby jak si tam samy vylezly, tak aby také slezly, není jim nijak bráněno v pohybu a mohou opustit objekt.“
Radní Rudolf Blažek doplnil, že na žádost magistrátu je k dispozici vozidlo hasičského záchranného sboru kvůli osobám, které se uchýlily na střechu objektu. Původně byly čtyři, jedna z nich už střechu dobrovolně opustila. „Hasičská plošina v pravidelných, zhruba hodinových intervalech vyjíždí k objektu, její posádku tvoří jeden městský strážník a jeden hasič a vyzývají osoby na střeše, aby slezly. Pokud by nebyly schopny se samy ze střechy dostat, bude plošina vyzdvižena, aby se bezpečně dostaly dolů,“ řekl radní Blažek.
„Poté, co se objekt vyklidí, přijdou dělníci a začnou zajišťovací stavební práce,“ odpověděl na dotaz, co se bude nyní v objektu Ladronky dít, radní Dvořák. Jak dodal, střešní krytina není v nejlepším stavu, takže do objektu zatéká, dále je narušeno nosné zdivo, které je třeba zabezpečit … ale stavebně technický stav tohoto objektu není to, co bychom tady měli posuzovat,“ konstatoval a uzavřel tím diskusi na toto téma. Jak uvedl, město se pro vyklizení Ladronky rozhodlo proto, že jde o jeho majetek, že je užívám neoprávněně a navíc způsobem, proti kterému okolní obyvatelé protestují. To potvrdil i místostarosta Prahy 6, podle něhož se situace v místě postupně vyostřila.
Na otázku, jak je zajištěno ubytování pro ty, kteří Ladronku musí opustit, radní Filip Dvořák odpověděl: „Toto ubytování je zajištěno v Praze 5 v Kořenského ulici č. 4 a je v ubytovně zaplaceno dopředu do 15. listopadu pro všechny, kdo přijdou, že jsou z Ladronky. Jde o devět osob, jejichž totožnost je známá, není tedy možné, aby se tam přihlásil kdokoli.“
Žádost jednoho ze zástupců squatterů, aby bylo zveřejněno jméno toho, kdo zorganizoval petici zmíněnou jako jeden z hlavních důvodů rozhodnutí o vyklizení Ladronky a kdo ji podepsal, radní Filip Dvořák odmítl s tím, že by byl nerad, aby se vůči těmto lidem postupovalo stejně, jako se stalo německým reportérům v případě havárie letadla Condord. „Od toho tady nejsme. Petice je k dispozici, pokud by někdo nevěřil, máme tady vlastní kontrolní orgán – kontrolní komisi – tomuto orgánu rád všechno předložím.“ Na otázku, kdo o zákroku rozhodl, Dvořák přímo odpověděl „já“ jménem města.
Jak dále dodal, na projektu na rekonstrukci Ladronky na zdravotnické zařízení firma SANTÉ, s níž má město předběžnou smlouvu, připravuje a má termín získat stavební povolení do poloviny příštího roku. Samotná rekonstrukce by potom měla proběhnou za zhruba 2,5 roku. Tato otázka ale podle něho s vyklizením objektu přímo nesouvisí.
Jak na závěr řekl radní Blažek, poté kdy bude objekt vyklizen, převezme jeho ostrahu městská policie.
9. listopadu 2000
9. listopadu 2000