Zápis č.11 z jednání výboru ZHMP pro výchovu a vzdělávání

ze dne 8.12.2003

 

Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy

 

Z á p i s  č.  11

z jednání výboru konaného dne  8. prosince  2003

 

 

Místo:   Magistrát hl.m. Prahy, zasedací místnost č. 430,  Mariánské nám. 2, Praha 1

 

Přítomni: Ing. Marie Kousalíková,  Mgr. Bohumil Černý,  RNDr. Igor Němec,

  pí Markéta Reedová, RNDr. Miroslav Prokeš,  p.Jan Slezák,  p. Jan Štrof, 

   Mgr. Ivan Martínek

Omluveni:  p. Ondřej Gál, Ing. Jana Vohralíková

Hosté: Ing. Irena Ondráčková, zástupkyně ředitele MHMP; 

  z odboru školství MHMP:  Ing. Dáša Hostašová, ředitelka odboru; Ing. Miloš Kaucký,  PhDr. Zdeňka Klesnilová, Ing. František Kunc;

  z odboru fondů Evropské unie MHMP:  JUDr. Marie Widemannová, ředitelka odboru;

  Bc. Zbyněk Prokop, Mgr. Lenka Pachlová;   

 

Jednání řídila  Ing. Marie Kousalíková, předsedkyně výboru.

Jednání bylo zahájeno v 15.10 hod. a ukončeno v 16.15  hod.

Ověřovatel zápisu:  Jan Slezák.

 

Program a obsah jednání:

  V úvodu byl schválen program  podle pozvánky.

 

  1.  Kontrola zápisu  z minulého jednání výboru

  Zápis z  10. jednání výboru  dne 10.11.2003 byl schválen bez připomínek.

 

2.  Jednotný programový dokument pro Cíl 3 regionu NUTS 2 – hl.m. Praha (dále jen „JPD 3“)

 

  Ředitelka odboru fondů Evropské unie MHMP (dále jen „odbor FEU“) JUDr. Widemannová informovala přítomné o vzniku tohoto nového odboru, jeho struktuře a roli v rámci JPD 3 v souvislosti s čerpáním finančních prostředků z Evropských strukturálních fondů, především z Evropského sociálního fondu (dále jen „ESF“). Současně představila vedoucího oddělení pro implementaci JPD 3 Bc. Zbyňka Prokopa a Mgr. Lenku Pachlovou z téhož oddělení. Bc. Prokop pak komentoval Předkládací zprávu  k  postupu implementace JPD 3, kterou obdrželi všichni členové výboru e-mailem. Shrnul dosavadní postup a seznámil s harmonogramem dalšího postupu HMP od roku 2004. Informoval o schválení pěti priorit v rámci JPD 3 po negociacích EU; byly schváleny priority: Aktivní politika zaměstnanosti,  Sociální integrace,  Rozvoj celoživotního učení,  Adaptibilita a podnikání a Technická pomoc. Podrobněji se zmínil o prioritě 3. Rozvoj celoživotního učení a jejích dvou opatřeních: 3.1. Rozvoj počátečního vzdělávání jako základu celoživotního učení  a z hlediska potřeb trhu práce a ekonomiky znalostí , 3.2. Rozvoj dalšího vzdělávání. Jak vyplývá z Finanční tabulky pro období 2004 – 2006, která je uvedena v závěru předkládací zprávy, je pro  prioritu 3. určen největší objem finančních prostředků – více než 34 mil. EUR; z této částky se počítá 50 % krytí z ESF a 50 % z národních veřejných prostředků (stát  cca 40 % + region hl.m. Praha  cca 10 %).  Nyní probíhá první sběr projektů. 

  V rozpočtu HMP na rok 2004 je odborem FEU zatím pro podporu  a finanční spoluúčast HMP navrhována částka 150 mil. Kč. Před schvalováním rozpočtu HMP proto zástupci odboru FEU informují o této problematice  ve výborech ZHMP. Další informace budou následovat průběžně v roce 2004.

 

Závěr:  výbor  b e r e  n a  v ě d o m í  předkládací  zprávu odboru fondů Evropské unie MHMP 

  k postupu implementace „Jednotného programového  dokumentu pro Cíl 3 regionu

  NUTS 2 – hl. m. Praha.

Schváleno jako bod  usnesení  všemi 6 přítomnými členy, tj. nadpoloviční většinou všech členů.  

3. Plán činnosti výboru na I. pololetí 2004

 

  Návrh plánu činnosti výboru na I. pololetí 2004 byl zaslán všem členům spolu s pozvánkou. K návrhu nebyly připomínky.

Závěr:  výbor  s c h v a l u j e  plán činnosti na I. pololetí 2004 uvedený v Příloze č.1 usnesení.  Schváleno jako bod  usnesení  všemi 6 přítomnými členy, tj. nadpoloviční většinou všech členů.  

 

4. Návrh rozpočtu kapitoly 04 – Školství, mládež a samospráva na rok 2004

 

  K návrhu  rozpočtu kapitoly 04 na rok 2004, který obdrželi členové výboru předem včetně komentáře,  hovořil radní Slezák a  doplnili jej Ing. Hostašová a Ing Kunc z odboru školství MHMP. 

Rada hl.m. Prahy svým usnesením č. 1861 ze dne 28.11.2004 souhlasila s návrhem rozpočtu v této kapitole a dne 18.12.2003 bude návrh rozpočtu předložen ZHMP. 

  Celkové výdaje v návrhu rozpočtu kapitoly 04 představují 7 179 407 tis. Kč včetně přesunů z roku 2003, z toho běžné výdaje tvoří 6 808 009 tis. Kč, tj. 94,8 % rozpočtovaných zdrojů, kapitálové výdaje 371 398 tis. Kč, tj. 5,2 %  těchto zdrojů.

 

  Běžné výdaje jsou členěny na oblast samosprávy a státní správy.  Hl.m. Praha zajišťuje u všech škol  a školských zařízení zřizovaných hl.m. Prahou a městskými částmi hl.m. Prahy přímé neinvestiční výdaje, tj. prostředky na platy, ostatní osobní náklady, zákonné odvody a ostatní přímé neinvestiční výdaje určené na učebnice a učební pomůcky, vzdělávání pedagogických pracovníků apod. V pražském regionálním školství je třeba zajistit prostředky na platy pro cca 22 600 pracovníků (přepočtený stav).

V oblasti  samosprávy jsou navrhovány běžné výdaje rozpočtu roku 2004 v celkovém objemu 851 928 tis. Kč, z toho největší položku činí finanční prostředky na provoz škol a školských zařízení ve výši 546 534,1 tis. Kč.  V oblasti státní správy jsou navrhovány běžné výdaje pro předškolní zařízení, školy a školská zařízení kraje Hlavní město Praha v celkové výši 5 956 081 tis. Kč – jedná se o přímé neinvestiční výdaje ze státní dotace MŠMT ČR.

  Kapitálové výdaje jsou plánovány v celkové výši 371 398 tis. Kč, z toho pro školy a školská zařízení zřizované městskými částmi hl.m. Prahy 102 600 tis. Kč.

 

  Radní Slezák dále informoval, že je plánována také rezerva  na nárůst platů pro pražské učitele i rezerva pro městské části. Celkově konstatoval,  že by mělo být  pražské regionální školství  v návrhu rozpočtu hl.m. Prahy na rok 2004 solidně zajištěno. Na závěr  seznámil členy výboru rovněž s novým způsobem rozpisu rozpočtu na školství v hl.m. Praze v  oblasti běžných výdajů, který souvisí s převodem některých kompetencí z krajských úřadů na zřizovatele mateřských škol, základních škol a školských zařízení podle novely zákona č.564/1990 Sb., o státní správě a samosprávě ve školství a následné úpravy Statutu hl.m. Prahy. Od roku 2004 odbor školství MHMP bude provádět rozpis podle normativů na správní obvody Praha 1 – 22, obvody pak rozpis na MŠ, ZŠ a školská zařízení prostřednictvím rozpočtů  městských částí, které mají toto školství ve své  působnosti.

Závěr:  výbor

s o u h l a s í  s předloženým návrhem rozpočtu kapitoly 04 Školství, mládež a samospráva na rok 2004  a  d o p o r u č u j e  radnímu Slezákovi, aby návrh předložil Zastupitelstvu hl.m. Prahy.

Schváleno jako bod  usnesení  všemi 6 přítomnými členy, tj. nadpoloviční většinou všech členů.  

 

 

5. Výroční zpráva o školství na území hl.m. Prahy za školní rok 2002/2003

 

  Výroční zprávu obdrželi všichni členové výboru e-mailem 1.12.2003. Jedná se o materiál, který je ve formě informace pravidelně jednou ročně předkládán Radě hl.m. Prahy a  Zastupitelstvu hl.m. Prahy. Předsedkyně výboru konstatovala, že i když zpráva byla členům zaslána s týdenním předstihem, jedná se o značně rozsáhlý materiál a je třeba ještě dát čas na případné připomínky.

Závěr:  výbor  b e r e  n a  v ě d o m í  Výroční zprávu o školství na území hl.m. Prahy za školní rok 2002/2003 s tím, že pokud budou připomínky, vrátí se výbor k projednání tohoto materiálu na svém příštím zasedání.

6. Výše příspěvku rodičů v mateřských školách, školních družinách a školních klubech

 

  Členové výboru předem obdrželi  stanoviska jednotlivých  městských částí hl.m. Prahy ke dvěma navrhovaným variantám nové výše příspěvků:

Varianta I:  „Jednotná výše příspěvku za dítě v mateřské škole (bez ohledu, zda se jedná o celodenní, polodenní nebo nepravidelnou docházku) ve výši 400,- Kč měsíčně. Za žáka ve školní družině a školním klubu příspěvek ve výši 200,- Kč měsíčně.“ 

Varianta II:  „Výše příspěvku za dítě v mateřské škole přihlášené k celodenní docházce nebo nepravidelné celodenní docházce činí měsíčně 600,- Kč. Výše příspěvku za dítě v mateřské škole přihlášené k polodenní docházce nebo nepravidelné polodenní docházce činí měsíčně 400,- Kč.

Za žáka ve školní družině a školním klubu příspěvek ve výši 200,- Kč měsíčně.“

 

  Následovala diskuse,  která navazovala na minulá  jednání výboru k této otázce. Znovu byly zvažovány dopady zvýšení příspěvků jak z pohledu plátců, tj. rodičů, tak z pohledu zřizovatelů – městských částí hl.m. Prahy. Dr. Prokeš odmítl podpořit některou z navržených variant  z důvodu, že nebyl zpracován jím požadovaný rozbor finančních nákladů městských částí na dítě v mateřské škole a jejich vývoj. Většina přítomných se však shodla na tom, že finanční analýza nákladů městských částí  není v daném případě pro rozhodování výboru nezbytná. Na závěr diskuse proběhlo hlasování, na jehož základě byla doporučena výše příspěvků uvedená ve Variantě I. Pro tuto variantu hlasovalo pět přítomných členů, proti jeden člen (Dr. Prokeš), nikdo se hlasování nezdržel.

 

Závěr:  výbor  n a v r h u j e , aby byla v hl.m. Praze od roku 2004 stanovena jednotná výše příspěvku za dítě v mateřské škole (bez ohledu, zda se jedná o celodenní, polodenní nebo nepravidelnou docházku) ve výši 400,- Kč měsíčně, za žáka ve školní družině a školním klubu příspěvek ve výši 200,- Kč měsíčně.

Schváleno jako bod  usnesení  5  členy výboru, tj. nadpoloviční většinou všech členů.

 

 

7. Fond rozvoje škol v HMP

 

  Radní Slezák navázal na svoji úvodní informaci na minulém jednání výboru a komentoval návrh Statutu Fondu rozvoje školství kraje Hlavní město Praha (dále jen „Fond“) zpracovaný odborem školství MHMP, který byl členům výboru zaslán předem k prostudování. Zřízení Fondu umožňuje § 5 zákona č.250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, v platném znění. Účelem zřízení fondu je shromažďovat a rozdělovat prostředky na financování jednak údržby a oprav, jednak investic do nemovitého a movitého majetku kraje ve správě jím zřízených příspěvkových organizací – škol, předškolních a školských zařízení (dále jen „škol“), respektive těmto organizacím poskytnout příspěvek na odpisy. V případech hodných zvláštního zřetele příspěvek na zajištění základního provozu (např. na obnovu movitého majetku po živelných pohromách, vybavení nových kapacit atd.).

  Zdrojem fondu by byly mimo jiné finanční prostředky získané prodejem nemovitého a movitého majetku kraje Hlavní město Praha ve správě škol, procento ročních odpisů nemovitého majetku kraje ve správě škol, finanční prostředky získané pronájmem nemovitého majetku kraje, který je určen pro školské potřeby (uvolněné školské budovy),  finanční dary pro kraj na podporu rozvoje školství a další zdroje. Návrh statutu Fondu obsahuje i ustanovení o rozhodování o jeho použití ze strany Rady hl.m. Prahy a ZHMP a postup předkládání a posuzování příslušných žádostí škol.

 

Závěr:  výbor  s o u h l a s í  se  zřízením Fondu rozvoje školství kraje Hlavní město Praha.

Schváleno jako bod  usnesení  všemi 6 přítomnými členy, tj. nadpoloviční většinou všech členů.  

 

 

 

8.  Schola Pragensis 2003

 

  O průběhu a finančním vypořádání akcí  Schola Pragensis 2003 s podtitulem „festival pražského středního školství“, který proběhl ve dnech 11. – 13. listopadu .2003  v Kongresovém centru Praha, podal informaci Ing. Kaucký z odboru školství MHMP. K informaci zaslané e-mailem obdrželi členové výboru při vlastním projednávání ještě podrobný rozpis finančních nákladů akce. Rozpočet na celou akci byl dodržen, nedošlo k překročení plánované částky 3 mil. Kč. Akce byla podle ohlasů škol i veřejnosti hodnocena jako celkově úspěšná, ze strany škol je zájem v ní pokračovat. Radní Slezák a Ing Hostašová doplnili, že vyhovuje i listopadový termín konání, žáci i rodiče se v této době rozhodují o výběru střední školy. Pro větší přístupnost veřejnosti by se však v příštím roce měl termín konání akce  rozšířit i na  sobotu a bylo by třeba také zvětšin prostor pro nabídku středních odborných škol a středních odborných učilišť (např. na úkor gymnázií, která mají objektivně menší možnost prezentace).  Rovněž bude třeba promyslet obsah a formu pódiových vystoupení, aby více doplňovala vlastní prezentaci škol. 

Závěr:  výbor  b e r e  n a  v ě d o m í  informaci o akcích Schola Pragensis 2003.

 

 

9.  Různé

 

9.1. Na  výzvu  předsedkyně  výboru  Ing. Kousalíkové  z  minulého  jednání podal Ing. Kunc

  z odboru školství MHMP informaci o využití finančních prostředků na mzdy, které nebyly vyplaceny stávkujícím učitelům v září tohoto roku. Vysvětlil, že se ve většině škol nejednalo o ušetřené prostředky, protože hodiny za nepřítomné učitele musely být odučeny a využití těchto prostředků se  proto nechalo na rozhodnutí ředitelů škol. Ředitelka odboru Ing. Hostašová doplnila, že ani MŠMT, které přiděluje prostředky na mzdy, nepožadovalo vrácení peněz a ponechalo je  krajům. 

 

9.2.  Na příští jednání výboru bude zařazen bod vztahující se ke zřízení Rady školy Gymnázia Ch.Dopplera, Praha 5, Zborovská 45. Předběžný zájem o členství v radě projevil p. Gál.

   

 

Příští  jednání  výboru se bude konat v pondělí  19. ledna  2004  od  15. 00  hod. v zasedací místnosti MHMP  č. 430,  IV. patro,  Mariánské nám. 2,  Praha l.

 

V Praze dne  11. 12. 2003

Zapsala: Mgr. Marta Šmahová, OMT MHMP

 

 

 

  ……………………………………        ……………………………………

  Mgr. Ivan  M a r t í n e k      Ing. Marie  K o u s a l í k o v á

  tajemník výboru        předsedkyně výboru

………………………………….

  Jan  S l e z á k 

      ověřovatel zápisu

 

 

 

 

Přílohy:  1. usnesení výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP ze dne 8. 12.  2003

  2. prezenční listina

 

Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy

 

 

Usnesení

zasedání výboru dne  8. 12.  2003

 

 

 

Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy

 

  I.  b e r e  n a  v ě d o m í 

  předkládací  zprávu odboru fondů Evropské unie MHMP k postupu implementace

  „Jednotného programového  dokumentu pro Cíl 3 regionu NUTS 2 – hl. m. Praha“;

 

II.   s c h v a l u j e 

  plán činnosti Výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP na I. pololetí 2004 uvedený

  v Příloze č.1 tohoto usnesení;

 

III.  s o u h l a s í 

   s předloženým návrhem rozpočtu kapitoly 04 Školství, mládež a samospráva  na rok 2004 

  a  d o p o r u č u j e  radnímu Slezákovi, aby návrh předložil Zastupitelstvu hl.m. Prahy. 

 

 

  IV.  n a v r h u j e ,

  aby byla v hl.m. Praze od roku 2004 stanovena jednotná výše příspěvku za dítě v mateřské

  škole (bez ohledu, zda se jedná o celodenní, polodenní nebo nepravidelnou docházku) ve výši

  400,- Kč měsíčně, za žáka ve školní družině a školním klubu příspěvek ve výši 200,- Kč

  měsíčně.

 

 V.  s o u h l a s í 

  se  zřízením Fondu rozvoje školství kraje Hlavní město Praha.

 

 

 

 

 

         ……………………………………

       Ing. Marie  K o u s a l í k o v á

          předsedkyně výboru

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příloha č. 1

k usnesení Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hl.m. Prahy ze dne 8.12.2003

 

 

Plán činnosti  Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hl.m. Prahy

na I. pololetí 2004

 

 

19. ledna.  1)  Žádost o zástupce do Rady školy Gymnázia Ch. Dopplera, Zborovská 45, 

   Praha 5

2)  Záměry v oblasti grantů prevence sociálně-patologických jevů pro rok 2004

3)  Informace o výsledcích periodického hodnocení práce ředitelů škol a školských zařízení zřizovaných hl.m. Prahou

 

16. února  1)  Optimalizační záměry v pražském školství  v letech  2004 - 2005

2)  Žádost o zástupce do Rady školy Konzervatoře Jaroslava Ježka,

  Roškotova 6, Praha 4

 

15. března  1)  Granty na podporu vzdělávání pro rok 2004 - výsledky

   2)  Informace o grantech pro oblast prevence sociálně-patologických jevů 

  3)  Granty pro oblast volného času dětí a mládeže pro rok 2004 - výsledky

 

 

19. dubna  1)  Informace o I. rozpočtovém řízení na rok 2004 se školami a školskými

  zařízeními  zřizovanými hl.m. Prahou 

2)  Informace o vyhlášce o příspěvku na neinvestiční náklady v mateřských

  školách, školních družinách a školních klubech   

 

 

17. května  1)  Vyhodnocení grantů pro volný čas dětí a mládeže za rok 2003

a příprava grantů na rok 2005

2)  Vyhodnocení grantů na podporu vzdělávání pro rok 2003 a příprava grantů na rok 2005

3)  Schola Pragensis 2004 -  ideový záměr

 

 

14. června  1)  Výsledky hospodaření škol a školských zařízení za rok 2003

  2)  Přidělování bytů učitelům

 

 

 

Termíny jednání:  vždy v pondělí v uvedené dny od 15. 00 hod.

Místo jednání:  19.1. 2004  zasedací místnost č. 430,  od února 2004  zelený salonek

 

 

 

  Ing. Marie Kousalíková, v.r.

   předsedkyně výboru

 

 

5. ledna 2004
5. ledna 2004