Zápis z 2.jednání komise Rady HMP pro implementaci Integrovaného programu snižování emisí a zlepšení kvality ovzduší, ze dne 20.6. 2007

 

Datum jednání: 20. června 2007

Přítomni: viz prezenční listina v příloze

 

1.    Jednání zahájila předsedkyně komise Tylová. Krátce uvedla body programu jednání, které byli hlasováním schváleny a přivítala jak přítomné členy Komise tak hosty jednání. Pan tajemník výboru seznámil členy s tím, že podle dohody z posledního jednání Komise byla zřízena účelová webová stránka přístupná pouze pro vybrané osoby, kde budou uveřejňovány pracovní materiály komise. Paní předsedkyně Tylová požádala o doplnění informací zaslaných v dokumentu hodnocení efektivnosti jednotlivých opatření Programu. Jedná se konkrétně o opatření „Výstavba kapacitní komunikační sítě“, které bylo vyhodnoceno jako nejefektivnější (relativně 100 % efektivity). Upřesnění se týká informace k hodnotě 100% efektivity pro výstavbu komunikací. Podle vyjádření paní Tylové významně ovlivňují tuto hodnotu nastavené parametry, které jsou v tomto případě vysoké. V tomto případě by paní Tylová uvítala také ráda správní úvahu, kterou dospěl pořizovatel k těmto parametrům.  Zástupce ATEM přislíbil na příští jednání dodání této zprávy všem členům komise.

2.    Předsedkyně Tylová dále požádala zástupce zpracovatele Programu - firmy ATEM o informace k postupu prací na rozpracování jednotlivých opatření. Zástupce firmy ATEM seznámil přítomné s probíhajícími kroky realizace programu a strukturou opatření. Hlavní opatření v oblasti dopravy jsou rozdělené do tří základních skupin materiálů.

·    Regulačního typu – parkovací politika, parametry komunikací atd.

·    Parametry vozidel

·    Vymezení pravomocí – určuje odpovědnost v konkrétních jednáních, směřuje odpovědnost za konkrétní práce na jednotlivé odbory, vymezuje postupy jednání

Z těchto opatření již vyplývá celkem 60 úkolů, z nichž 10 je územně plánovacích.

Harmonogram přípravy Územního plánu byl schválen na posledním zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy.

 

3.    Předsedkyně Tylová zahájila diskusi ke způsobu uplatnění požadavku na zpracování SEA-HIA k Akčnímu programu, který schválila komise na minulém jednání. Radní Štěpánek upřednostňuje pokračování programu ve stávající formě z důvodu neúměrného prodloužení schvalovacího řízení v případě schvalování SEA zvlášť u jednotlivých opatření. To by při standardní délce schvalovacího procesu znamenalo neschválení celého programu ani v průběhu tohoto volebního období. Členové komise se dohodli, že zpracování vlivu na žp i zdraví lidí pro jednotlivá opatření, proběhne průběžně při rozpracování těchto opatření tak, aby se nezpomalila jejich příprava. Výsledky tohoto hodnocení budou využity pro výběr  opatření tak, aby byla prioritně realizována opatření s největším kladným vlivem na ŽP i zdraví lidí.

4.    Dalším bodem jednání byla žádost pana Jana Cífky, zástupce občanského sdružení Životní prostředí – Střešovice – Ořechovka, o prezentaci problematiky umístění výduchů plánovaného městského okruhu. Materiály byly předem rozeslány členům komise. Pan Cífka seznámil členy s problematickými body projektu. K těmto předložil odbornou studii vypracovanou na zakázku občanského sdružení, která zpochybňuje emisní hodnoty a údaje kalkulované v původním územním rozhodnutí v Rozptylové studii. V územním řízení je vydáno rozhodnutí celkem na tři stavby těchto výduchů. Občanské sdružení usiluje o změnu územního rozhodnutí. V něm preferuje jiné umístění výduchu. Navrhuje např. umístění v parku v okolí vozovny Střešovice. Dále byly členy komise kriticky hodnoceny vstupní parametry i zpracování rozptylové studie a členové vyslovili názor, že studie, by měla být verifikována.

 

 

5.       Na závěr jednání bylo naformulováno toto usnesení Komise:

 Členové komise jsou seznámeni s problematikou výduchů plánovaného městského okruhu Malovanka – Špejchar. Množství a typ emitovaných látek považují za významný zdroj znečistění ovzduší v lokalitě, který povede k výraznému zhoršení stavu ovzduší. Očekává se překračování přípustných imisních hodnot některých chemických látek jako je například prach a oxidy dusíku. Komise navrhuje verifikaci a ověření údajů použitých v rozptylové studii a zpracování případného alternativního řešení, které budou předloženy do příštího zasedání Komise. Komise ukládá předsedkyni Tylové obrátit na ředitele odboru ovzduší MŽP, aby nechal verifikovat rozptylovou studii.

 

Proběhlo hlasování o navrženém usnesení s výsledkem:

pro 4

proti 0

zdržel se 1.

    Usnesení bylo schváleno.

 

 

  1. Předsedkyně Tylová upozornila, že, v návrzích na změny územním plánu  07, které byly zastupitelům předloženy ke schválení, ve kterých je řada návrhů, která mění využití území ze zeleně na jiné, nejčastěji obytné či průmyslové. Tyto návrhy jednoznačně povedou ke zhoršení kvality ovzduší úbytkem zeleně, nárůstem emisí z dopravy a dalších činností. Magistrát na jedné straně v rámci Akčního programu vynakládá nemalé prostředky na opatření ke snížení znečištění ovzduší, mezi jinými i na novou výsadbu zeleně a na straně druhé zastupitelé odsouhlasí změny s opačným účinkem. Členové komise vyslovili názor, že se jedná o nepřijatelný postup.

 

7.    Na závěr jednání bylo naformulováno toto usnesení Komise:

 

Ke každému návrhu na  změnu územního plánu, která převádí jakoukoli formu zeleně na jinou formu využití, by měla být zpracováno zhodnocení vlivu změny na kvalitu ovzduší. Předsedkyně Tylová požádá dopisem Ing. Cvetlerovou  ředitelku  odboru územního plánu o zpracování  tohoto hodnocení.

 

Proběhlo hlasování o navrženém usnesení s výsledkem:

pro 4

proti 0

zdržel se 1.

    Usnesení bylo schváleno.

 

 

 Další schůzka komise byla stanovena na středu 12.9.2007 od 17 hodin.

 

 

Zapsal:  Mgr. Pavel Mojžíš

Schválila: Ing. Eva Tylová – předsedkyně komise

Příloha: prezenční listina

15. srpna 2007
15. srpna 2007