Zápis z 30. zasedání výboru infrastruktury ZHMP, ze dne 15.2. 2006

 

Přítomni: RNDr. Lubomír Habrnál    Omluveni: Bc. Pavel Klega   

    Jan Lukavský       Pavel Hurda

    Ing. Viktor Pázler    Ing. Petr Horák

    Ing. Miroslav Froněk    Ing. Josef Mach

       Mgr. Olga Sedláčková, MBA    Martin Langmajer

    Mgr. Jan Choděra

    Mgr. Jitka Kluzová

 

Hosté: Ing. Irena Ondráčková  -  zástupkyně ředitele MHMP

    Ing. Jitka Cvetlerová  -  OUP MHMP

    Ing. Jaroslav Šolc  -  INF MHMP

 

Ověřovatelem zápisu byl zvolen Mgr. Jan  Choděra

 

Program:

1. Návrhy změn územního plánu

2. Realizace informační strategie HMP „Cesta k e-Praze“

3. Různé

 

Ad 1.

 

Ing. Jitka Cvetlerová přednesla informace o dvou návrzích územních změn.

 

- První návrh, Z 0261/00, se týkal lokace v k.ú. Holešovice, prostor bývalého „Stalinova pomníku“. V této lokalitě by mělo vzniknout kulturně-zábavní zařízení. Sice v podzemí, ale projeví se i na povrchu. Tím nastává nutnost změny územního plánu s důrazem na co největší zachování zeleně. Členové výboru k tomuto návrhu neměli žádné dotazy.

 

Hlasování Výboru infrastruktury o návrhu změny ÚPn HMP č. Z 0261/00

 

pro

zdržel se

proti

6

0

0

-    návrh byl přijat

 

 

-    Druhý návrh, Z 01524/00, výstavba objektu administrativního charakteru v k.ú. Strašnice (na Hagiboru). Tento objekt by měl sloužit rádiu Svobodná Evropa.

 

Předseda výboru RNDr. Lubomír Habrnál poznamenal, že Výbor infrastruktury by měl tuto změnu posuzovat z hlediska infrastrukturního, nikoliv bezpečnostního. 

 

Hlasování Výboru infrastruktury o návrhu změny ÚPn HMP č. Z 01524/00

 

pro

zdržel se

proti

5

1

0

-    návrh nebyl přijat

 

Ad 2.

 

Bod o informační politice hl. m. Prahy přednesl ing. Jaroslav Šolc.

 

V současnosti je značně investováno do rozvoje výpočetního střediska a informační infrastruktury pražského magistrátu. Jedním z největších projektů je např. internetový portál hl. m. Prahy nebo dodavatel na systém správy a evidence nemovitého majetku HMP. Odbor informatiky také připravuje outsourcingové činnosti pro některé služby. Praha spolupracuje na vývoji informační strategie i s ostatními městy v rámci konference Telecities.

 

Informace, které ing. Šolc prezentoval jsou také uveřejněny na webových stránkách „www.praha-mesto.cz“ v kolonce „město-informační společnost“

V rámci prezentace ing. Šolc představil např. provoz celoměstské sítě MePNet (Metropolitan Prague Network), resp. síť MagNet, které propojují úřady a organizace města z hlediska veřejné správy, dále projekt WebGIS Praha, který shromažďuje a zpracovává  veškerá digitální údaje a databáze o Praze a přípravu projektů v rámci 4. výzvy JPD 2 – např. INTERNET pro Pražany (zde je ovšem problém dopadu jen na vybrané části Prahy).

 

Dotazy/odpovědi:

Jan Lukavský se zeptal, jak je Praha připravena na jednotnou datovou strukturu o infrastrukturním majetku a na rozvoj digitálních map HMP, včetně personálního zajištění?

 

Ing. Jaroslav Šolc: Data jsou vytvářena a zpracovávána v Institutu městské informatiky (IMIP). Digitální mapy vznikají spoluprací IMIPu s Útvarem rozvoje města.

 

Otázka RNDr. Lubomíra Habrnála k dotacím ministerstva informatiky. Praha požádala ministerstvo o dotaci na projekty v oblasti informatiky. Jak se bude řešit financování předpokládaných investice, jestliže se tyto peníze nezískají?

 

Ing. Jaroslav Šolc: Tato žádost se týká hlavně projektů bezdrátového internetu v Praze. Odbor informatiky připravuje koncepční materiál, který by prošel jednáním RHMP. Broadbandový projekt bude pravděpodobně financován z rezerv rozpočtu města.

 

Dále zajímal RNDr. Habrnála způsob rozšíření informačních služeb: Jak zavedeme informační strategii a „e-Goverment“ do všech, tj. i malých, úřadů nebo domácností?

 

Ing. Jaroslav Šolc: Nelze postupovat formou direktivního zákona, zkusíme tzv. federativní uspořádání. To znamená, že pilotní projekty budou začínat s dobrovolníky. Uvádění standartů už bude nutno kodifikovat, nicméně po širokém konsensu.

 

Mgr. Olga Sedláčková k této věci dodala, že nejdůležitější je, aby veřejná sféra vytvářela kvalitní obsah počítačových služeb. Pak bude důvod pro veřejnost, aby se o toto zajímala a zabývala.

Dotace od Ministerstva informatiky je hlavně pro rozvoj informační infrastruktury, ale Praha je zasíťovaná dostatečně, proto není obdržení dotace pravděpodobné.

 

RNDr. Habrnál ještě připomenul absenci spolupráce s ministerstvem informatiky. K přenosu dat v Praze můžou být využity i stávající inženýrské sítě, ale chybí koncepce společného postupu hlavního města a ministerstva informatiky.

 

Doplnění Mgr. Sedláčkové: I starší informační páteřní síť je pořád schopná přenášet vysoký objem dat, pokud se zlepší koncová zařízení.

 

Jan Lukavský na závěr druhého bodu přednesl žádost k jednotné pražské databázi: Jaká data mají instituce a úřady, v kterých je zastoupeno hlavní město a jak je můžeme využívat? Tyto data by měly být shromážděny v jednotné databázi. Jak budeme tyto data využívat a pracovat s nimi, např. v krizových situací? A tyto data musí být nabídnuty i městským částem.

 

Výbor infrastruktury byl seznámen s informační strategií hlavního města Prahy.

 

 

Ad 3.

 

Výbor infrastruktury ukládá předsedovi výboru projednání na příslušné úrovni setrvání paní Mgr. Jitky Kluzové na postu tajemnice výboru a odborné pracovnice odpadového hospodářství MHMP.

 

Hlasování Výboru infrastruktury

 

pro

zdržel se

proti

6

0

0

-    návrh byl přijat

 

 

 

 

Jednání Výboru infrastruktury bylo ukončeno.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RNDr. Lubomír Habrnál    Mgr. Jan Choděra

předseda Výboru infrastruktury    ověřovatel zápisu

 

 

22. února 2006
22. února 2006