Zápis z 3. zasedání výboru životního prostředí ZHMP, ze dne 10.3. 2005

 

 

Přítomni: pánové Horák, Laudát, Habrnál, Mihaliček, Vlasák, Šulc, paní Vaculová a Dobiášová

Nepřítomni: pan Novotný (omluven), Gál (omluven), Gregar (omluven), Kovářík, Prokeš (omluven), paní Samková (omluvena - nemoc)

Hosté:  Ing. Trnka – ředitel MHMP

 

PROGRAM: Projednávání změny Organizačního řádu Magistrátu hlavního města Prahy
 –  zabezpečení agend v životním prostředí

(Podklad pro jednání - usnesení Rady hlavního města Prahy číslo 0252 ze dne 1.3.2005)

 

 

Výbor zahájil a řídil Ing. Horák. Zápis ověří pan Mihaliček. K zápisu z 2. zasedání VŽP 2005 nejsou výhrady.

 

V úvodu jednání byl všem přítomným rozdán materiál „Problematika pražské veřejné zeleně dříve a dnes“. Předseda Horák zdůraznil, že toto zasedání výboru má převážně informativní charakter a požádal ředitele MHMP ing.Trnku o úvodní seznámení se schválenou reorganizací MHMP a to zejména s oblastí, která spadá do kompetence VŽP (odbory městské zeleně, životního prostředí a infrastruktury města).

Ing. Trnka v krátkosti uvedl obecné důvody, které vedly k reorganizaci (ukončení reformy veřejné správy, úspory ve výdajích, výsledky personálního auditu) a s jednotlivými způsoby jejich řešení (rezervy v podobě neobsazených míst, slučování odborů, přesun zaměstnanců do příspěvkových organizací). Poté přešel k tématům jednání výboru.

1.    Odbor městské zeleně bude zrušen k 1.7.2005. Část činností, která je správou zeleně by měla přejít do přísp.org. Lesy hl.m. Prahy. Tato organizace již velkou část těchto činností vykonává a metodicky je řízena OMZ. Ředitel Trnka zdůraznil, že si uvědomuje složitý charakter těchto změn a potřebu času na další přípravu - z toho důvodu bude vše probíhat až během poslední etapy reorganizace. Dále informoval výbor, že byl v rámci usnesení rady HMP pověřen předložit radě návrh zřizovací listiny přísp.org. Lesy hl.m. Prahy v souvislosti s přechodem činností z odboru městské zeleně (tato listina by měla být předložena zastupitelstvu HMPM 1.6.2005). Mělo by dojít k posílení příspěvkové organizace Lesy hl.m. Prahy v oblasti rozhodování a správy majetku (správa majetku je zatím předmětem diskuse s radním Gregarem). Názor ředitele Trnky je ten, že by tento typ majetku měl být vložen přímo do zřizovací listiny Lesů hl.m. Prahy tak, aby tato organizace přímo zodpovídala za jeho správu, nikoli aby došlo k jakémusi rozdělení, kdy Lesy hl.m. Prahy tuto správu pouze vykonávají. Tento stav nepokládá za ideální. Ing. Trnka připomenul, že když vznikal odbor městské zeleně před lety, nebyl považován za definitivní stav, ale pouze za přechodné období, než vznikne organizace, která bude mít vložen tento majetek a bude ho zároveň spravovat. Organizaci si představuje obdobně jako TSK.

2.    Odbor ochrany životního prostředí bude také zrušen. Nový odbor ochrany prostředí soustředí všechny činnosti OŽP a samosprávnou část z OMZ, kromě správy zeleně. V rámci toho vzniknou v novém odboru ochrany prostředí 3 nová samosprávná oddělení, která by měla sloužit pro servis pro volené orgány: odd. komunální hygieny, odd. městských organizací, odd. informací o životním prostředí

V rámci těchto oddělení by měly být prováděny veškeré činnosti sloužící voleným orgánům v rámci posuzování životního prostředí. Metodické vedení městských organizací (např. zoo, botanická zahrada, lesy hl.m. Prahy) bude spadat pod oddělení městských organizací. V oddělení informací o životním prostředí se budou soustřeďovat veškeré informace o životním prostředí – to co jisté míry v tuto chvíli chybí. Na základě dotazu ředitelky OMZ co se týká údajů o počtu oddělení (rozpor s oficiální verzí usnesení, která uvádí čtyři nová oddělení kromě těch, která jsou již na OŽP), ředitel doplnil, že oddělení jsou skutečně čtyři a nikoliv tři jak uvedl.

3.    Zatím není dost údajů, aby mohla být provedena reorganizace odboru infastruktury města, řed. Trnka byl z toho důvodu pověřen usnesením rady prověřit efektivitu a činnost tohoto odboru a navrhnout případnou optimalizaci odboru. Termín splnění úkolu k 1.1. 2006.

 

Po úvodním slovu ředitele magistrátu se rozběhla diskuse. Byl vznesen dotaz, zda se projednávala také možnost vzniku samostatné příspěvkové organizace. Ing. Trnka odpověděl, že v rámci přípravy materiálu se nikdy nic takového nediskutovalo, v průběhu jednání nikdo nevznesl žádný protinávrh. Ostatní varianty se už v tuto chvíli nepřipouští.

Dalším tématem jednání byl personální audit. Ing. Laudát připomenul, že auditor přicházející z venku, se zpočátku spíš učí jak město funguje a dotázal se, zda byly v souvislosti s reorganizací vytvořeny organizační struktury, schémata a zda se personální audit také zamýšlel nad možností, zredukovat některé vyhlášky, které generují počty úřednických míst. V delimitaci na městské části Ing. Laudát řešení nevidí – Praha už je natolik rozkouskovaná jako celek, že každý další je spíše problémem. Ve větším celku se dají dělat větší pohyby a větší efektivnější operace. Dále otevřel téma příspěvkové organizace versus akciové společnosti. Zdůraznil, že příspěvkové organizace nemají budoucnost (varovný příklad – Technická správa komunikací ).

Na dotazy ohledně personálního auditu reagoval řed. Trnka vysvětlením, že ani on nepovažuje rozsah auditu za veliký – audit byl určen časovým limitem a byl zaměřen převážně na získání těch nejzákladnějších informací. Dále informoval výbor, že byl Radou HMP pověřen také prověřením statutu hl.m.Prahy, což se dotkne i oblasti životního prostředí (např. otázky, co lze či nelze svěřit městským částem aj.), také mu bylo Radou uloženo, aby zajistil systém soustavného zvyšování kvality a efektivnosti činností vykonávaných magistrátem. Je tedy potřeba zavést systém, který bude dlouhodobě vyhodnocovat způsob práce úřadu. Případné nedostatky tak bude možné řešit postupně, nikoli takto zásadně a jednorázově.

Ředitel Ing. Trnka prohlásil, že si není jist, zda příspěvková organizace je poslední krok. Je zde snaha posunout se směrem k akciové společnosti, ovšem v danou chvíli nebyl prostor tento posun projednat a prosadit.

V souvislosti s dalším dotazem vzneseným RNDr. Habrnálem, řeď. Trnka potvrdil, že na místo ředitele nového odboru ochrany prostředí bude vypsáno výběrové řízení. Dále všem sdělil, že z obou odborů (včetně lidí, kteří odejdou do Lesů hl.m. Prahy) by mělo odejít 10, max. 15 lidí.

Dále se diskuse dotkla Institutu městské informatiky – IMIP, který bude zrušen a jeho činnosti budou převedeny do útvaru rozvoje hl.m. Prahy, cílem soustředit všechny údaje o hlavním městě Praze na jednom pracovišti, tak aby pracoviště zajištující rozvoj města zároveň disponovalo všemi údaji a podklady, které se města týkají.

Předseda Horák upozornil, že je zapotřebí zkoordinovat celou oblast péče o zeleň tak, aby reorganizace naopak nevedla k nárůstů úředníků mimo magistrát (snaha radnic vzít veškeré pozemky pod svou správu) a dále zdůraznil, že chybí jakýkoli náznak provázanosti mezi městskými částmi a nově vznikajícími strukturami. Připomenul, že odbor městské zeleně se snažil komunikovat s radnicemi a rozpracovávat určitou vizi, nedovede si příliš představit spolupráci s příspěvkovými organizacemi (např. TSK – spolupráce s Prahou 5 téměř nulová).

Ing. Horák dodal, že zatím není úplně jasné, co jednotlivé struktury budou dělat a vznesl návrh, aby byla vytvořena pracovní skupina, která se tímto bude zabývat. Zdůraznil, že zeleň je občany vnímána jako jedna a to jako městská.

Pan Mihaliček se dotázal, zda byla vytvořena nějaká finanční prognóza řešící otázku, zda nehrozí, že nadcházející stav bude pro město výrazně dražší, než ten současný. Řed. Trnka oponoval, že snížení počtu zaměstnanců nemůže vést ke zvýšení nákladů, s ničím takovým magistrát nepočítá.

Předseda Horák zdůraznil, že je vše třeba opět projednat v rámci pracovní skupiny, v tuto chvíli víme pouze o záměru a zatím si nikdo nedovede přesně představit, jak to bude. Připomenul problém státní správy a samosprávy v jednom odboru (odbor bude sám sobě vydávat stanovisko státní správy k sobě připraveným akcím, problémy s odvolacími řízeními různých nevládních organizací – důvody proč byly před lety vytvořeny dva odbory). Řed. Trnka odpověděl, že jeho snahou je, aby záležitosti směřující za hlavní město Prahu vůči úřadu, byly směrovány mimo úřad do eventuelní příspěvkové organizace.

Na závěr Ing. Vaculová připomněla navýšení majetku hl.m. Prahy ve správě OMZ MHMP v průběhu posledních 4 let díky vodním tokům a majetku po SVZ, který odbor v rámci inventur uvedl do pořádku – pokud majetek přejde na příspěvkovou organizaci, narostou výrazně výdaje města na odpisy , částka v řádech milionů (otázka daní, kdy obec, na rozdíl od PO není plátcem DPH) tak bude příjmem státu.

 

Závěr: Výbor vyslechl informaci o radou schválených organizačních změnách MHMP a o možném vývoji těchto změn. Vzhledem k tomu, že je zřejmé, že konkrétní zajištění agend v oblasti ŽP a městské zeleně není známo, výbor žádá, aby byl informován o dalším vývoji a dopracování celé reorganizace.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ing. Petr Horák

předseda výboru ŽP ZHMP

 

 

 

 

Ing. Kateřina Vaculová

tajemnice výboru ŽP ZHMP

 

 

 

 

 

Jan Mihaliček

člen výboru ŽP ZHMP

18. března 2005
18. března 2005