Zápis z 7. zasedání Komise Rady HMP pro implementaci Integrovaného programu snižování emisí a zlepšení kvality ovzduší, ze dne 23.4. 2008

Datum jednání: 23.4. 2008

 

Přítomni (dle prezenční listiny ):

Členové komise: Brechler, Nechvátal, Prokeš, Punčochář, Rychlíková, Janota

Omluveni: Tylová, Štěpánek, Kružíková

Hosté: Ing. Pořízek, Ing. Zápařka (oba Satra, spol. s r.o.), RNDr. Maňák (EKOAIR – Služby čistotě ovzduší), Ing. arch. Winkler (OOP MHMP)

 

Program:

 

1.  Informace projektanta tunelů k problematice větrání tunelů a novým trendům v přístupu k této problematice.

       

2.  Informace a projednání výsledků kontrolní rozptylové studie k výduchu Octárna v rámci výstavby Městského okruhu, část Malovanka - Pelc-Tyrolka.

 


 

Jednání zahájil v zastoupení předsedkyně komise Punčochář. Krátce přivítal přítomné členy Komise a zástupce odborných firem, kteří byli pozváni na prezentaci aktuálních aspektů větrání automobilních tunelů z hlediska projekce a hodnocení jejich vlivů na kvalitu venkovního ovzduší. Uvedl návrh změny pořadí projednávaných bodů programu oproti ohlášenému programu zasedání. Tento návrh byl hlasováním schválen.

Ad 1.

Zástupce firmy SATRA Ing. Pořízek prezentoval členům komise problematiku větrání silničních tunelů a nové trendy v řešení této problematiky. Mimo jiné uvedl, že dříve navrhované vysokokapacitní větrací systémy u většiny tunelů nejsou v běžném provozu využívané natolik, jak se původně očekávalo. Provozování těchto systémů významným způsobem zvyšuje provozní náklady a nepřináší očekávaný efekt. Jako příklad byl uveden tunel „Mrázovka“, kde se v současné době nucené větrání po většinu roku neuvádí do provozu. Dalším příkladem v této věci je tunel v Madridu, kde při denním objemu dopravy 100 000 vozů v jednom směru není spouštěn větrací systém. Dochází k samovolnému provětrávání a koncentrace imisí jsou relativně nízké. Ve světě je trendem regulace větrání dle kvality venkovního ovzduší.

Pro navrhovatele dopravních staveb jsou závazné imisní limity. Optimální systém vidí projektanti v dohodě s provozovatelem o spouštění větracích systémů v případě určitých specifikovaných koncentrací v portálu tunelu.

Ad 2.

Dr. Jan Maňák provedl prezentaci výsledků jím vypracované kontrolní „Rozptylové studie pro výduch Octárna“.

Vstupní parametry rozptylové studie byly zadány na základě posouzení expertní skupiny, která byla navržena Komisí tak, aby byly zastoupeny názory všech zainteresovaných stran, a stanovila podmínky pro nové vypracování RS.

Varianty řešené v nové kontrolní RS jsou zpracovány v těchto třech zadáních:

I.  Stav znečištění ovzduší v okolí plánovaného objektu v případě, že tunely Blanka nebudou v provozu.

II.  Stav znečištění ovzduší v okolí plánovaného objektu v případě, že tunely Blanka budou v úplném provozu a bude fungovat výduchový objekt Octárna v původní poloze a původní výšce.

III. Stav znečištění ovzduší v okolí plánovaného objektu v případě, že tunely Blanka budou v úplném provozu a bude fungovat výduchový objekt Octárna variantně ve dvou nových polohách a dále varianta v původní poloze avšak v rozdílných výškách samotného objektu.

Dr. Maňák postupně seznámil přítomné členy se všemi závěry nové rozsáhlé studie. Výsledkem provedených výpočtů je zjištění, že pokud budou tunely Blanka v roce 2012 v provozu, pak oproti stavu bez tunelů v témže roce poklesne znečištění ovzduší všemi sledovanými znečišťujícími látkami zejména podél ulic Patočkova a M. Horákové, ale rovněž podél ulic Keplerova a Jelení a v oblasti Ořechovky.

K přednesené informaci proběhla poměrně rozsáhlá diskuse, při níž byly podrobněji vysvětleny výsledky a další aspekty týkající se zejména vlivu výduchu na okolní obydlené oblasti.

Po diskusi poděkoval předsedající Punčochář všem přítomným za aktivní účast.

Další termín jednání komise nebyl přesně stanoven, bude dojednán následně a sdělen členům Komise do poloviny června 2008.

 

 

Zapsali:  Mgr. Pavel Mojžíš, Ing. Josef Janota

6. ledna 2010
6. ledna 2010