Zápis z 9. jednání Komise Rady HMP pro implementaci Integrovaného programu snižování emisí a zlepšení kvality ovzduší na území hl.m. Prahy, ze dne 21.9. 2009

 

Datum jednání:  21.9.2009

 

Přítomni (dle prezenční listiny): Tylová, Štěpánek, Brechler, Nechvátal, Prokeš, Punčochář, Rychlíková, Janota

Omluveni: Kružíková

 

 Program:

 

1. Aktualizace (2009) Integrovaného programu snižování emisí a zlepšení kvality ovzduší (prezentace Mgr. Karel)

2.  Pozitivní vlivy stromových porostů pro zlepšování parametrů kvality ovzduší

 

 


Jednání zahájil v zastoupení předsedkyně tajemník Janota. Přivítal přítomné členy Komise a krátce uvedl návrh programu jednání. Program byl schválen bez připomínek.

 

Ad 1.

Mgr. Karel jako odpovědný řešitel zpracovatele seznámil členy komise s konkrétními cíli aktualizace Integrovaného krajského programu pro snižování emisí a zlepšení kvality ovzduší a na základě analýzy zhodnotil stav znečištění ovzduší v Praze od roku 2006 .

Struktura aktualizace integrovaného programu je závazně dána zákonem, přílohou 3 zákona o ochraně ovzduší  a části programového dodatku MŽP. Cílem programu je, tam kde jsou překračovány imisní limity, dosáhnout jejich plnění, tam kde jsou hodnoty znečištění podlimitní, zajistit udržení tohoto stavu. V Praze jsou překročeny limity u oxidu dusičitého, suspendovaných látek frakce PM10 a u arzenu. Situace se za poslední tři roky zlepšuje. Denní limit pro PM10 je překračován  hlavně v okolí zatížených komunikací (např. Legerova).

U arzenu na jedné monitorovací stanici a to Praha – Řeporyje dochází v posledních letech k nárůstu koncentrací. Příčina tohoto jevu není jasná, jeden z názorů je, že k navýšení koncentrací dochází zejména vlivem složení paliva (uhlí) používaného k otopu v nedaleké škole. V rámci přípravy programu bude prověřena tato teorie z hlediska historie spalování uhlí v místní škole.

Problém překračování emisního stropu u amoniaku v Praze je spíše virtuální, protože u Prahy byl nasazen strop velmi nízko a to v době, kdy nebyly vyhodnoceny emise amoniaku z dopravy. Po začlenění dopravy do bilancí je strop, překračován o cca 100 %, avšak jedná se v absolutních číslech o velmi malé hodnoty.

Prioritními skupinami zdrojů znečišťování ovzduší pro oxidy dusíku je doprava a sekundární prašnost.

V návrhové části je uvedeno 28 opatření a v rámci nich 110 jednotlivých úkolů (zejména doprava, zástavba, omezování prašnosti), většina opatření je převzata z platného znění programu.

Nová opatření: zavedení mýtného systému (problém v legislativě), rozvoj energetické infrastruktury, ekologizace energetických zdrojů (omezování pevných paliv), zavedení nízkoemisních zón (administrativní opatření), aplikace preventivních správních nástrojů (územní rozhodování).

Po prezentaci a následné diskusi se komise rozhodla přijmout usnesení k vypracovanému návrhu novelizace programu.

 

Návrh usnesení:

Komise Rady HMP pro implementaci Integrovaného krajského programu snižování emisí a zlepšení kvality ovzduší na území hl. m. Prahy projednala předložený návrh novelizace tohoto programu. Komise schvaluje tento návrh v předloženém znění a doporučuje ho předložit k dalším fázím projednávání.

 

Výsledky hlasování:

Přítomno:  7 z 9

Pro: 7

Proti: 0

Zdrželo se: 0

 

Usnesení bylo schváleno.

 

Ad 2.

Předsedkyně komise Tylová poukázala na problém časté likvidace vzrostlé zeleně na území hl. m. Prahy, která je kompenzována náhradní výsadbou zakrslých kultivarů, které však nemohou nahradit funkci vzrostlých stromů. Navrhla k této věci přijmout usnesení s doporučením likvidovat vzrostlou zdravou zeleň pouze z vážných důvodů. V rámci navazující diskuse byl formulován návrh usnesení.

 

Návrh usnesení:

Komise Rady HMP pro implementaci Integrovaného krajského programu snižování emisí a zlepšení kvality ovzduší na území hl.m. Prahy nedoporučuje nahrazovat stávající zdravou vzrostlou zeleň na území hl.m. Prahy novou výsadbou vzrůstově limitovaných kultivarů, které ji nemohou v pozitivních vlivech na ovzduší, jako je sorpce znečišťujících látek a prachu, respirační funkce a vytváření mikroklimatu nahradit. V případě nutného kácení je třeba nahrazovat kácenou zeleň takovým způsobem, aby byly přinejmenším zachovány výše uvedené funkční parametry.

 

Výsledky hlasování:

Přítomno:  6 z 9

Pro: 6

Proti: 0

Zdrželo se: 0

 

Usnesení bylo schváleno.

 

 

Zapsali: K. Mändlová, Ing. J. Janota

 

3. září 2010
3. září 2010