Zápis z jednání komise Rady HMP pro památkovou péči na území HMP, ze dne 1.12.2003

 

 

Hlavní město Praha

 

 

 

 

Z Á P I S

 

ze čtvrtého jednání

komise Rady HMP pro památkovou péči

na území hlavního města Prahy

 

 

 

 

 

 

 

dne 1. prosince 2003

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Přítomni: Mgr. Bohumil Černý, Ing. Jan Bürgermeiester, prof. ing. arch. Petr Urlich, ing. arch. Jan Sedlák, Jan Kněžínek, doc. ing. arch. Jakub Cigler, PhDr. Michael Zachař, ing. arch. Igor Filipovič, Pavel Jerie, prof. PhDr. Mojmír Horyna, ing. arch. Martin Němec, PhDr. Zdeněk Dragoun,  ing. arch. Jiří Musálek (tajemník komise).

 

 

Omluveni: RNDr. Igor Němec, PhDr. Jan Vojta,

 

Nepřítomni: RNDr. Ivana Bursíková,

 

Hosté: Ing. František Stádník, Doc. Václav Ledvinka.

 

 

Program:

 

1.  Problematika veřejných prostranství v Pražské památkové rezervaci,

 

2.  Restrukturalizace MHMP-OPP,

 

3.  Pozvání komisařů UNESCO na pracovní setkání k problematice památkové péče v Pražské památkové rezervaci.

 

4.  Různé – organizační záležitosti, diskuse, apod.

 

 

 

 

 

 

Program jednání byl v tomto znění jednomyslně schválen přítomnými členy komise. Jednání řídil Mgr. Bohumil Černý, předseda komise. Dále členové komise odsouhlasili jednomyslně znění zápisu z 3. zasedání komise ze dne 6. 10. 2003.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Problematika veřejných prostranství v Pražské památkové rezervaci.

 

Mgr. B. Černý, předseda komise, v úvodu jednání požádal Doc. V. Ledvinku o odborný referát o historických tradicích využívání pražských veřejných prostranství.

 

Doc. V. Ledvinka přednesl svůj příspěvek. Přednesené teze o historické tradici využívání pražských veřejných prostranství jsou přílohou č. 1 tohoto zápisu.

 

Ing. arch. J. Sedlák upozornil, že veřejná prostranství, jak vyplývá z analýzy a popisů (Specifické členění památkově chráněných území – základ analyticko-regulativního plánu, zpracované pro MHMP-OPP v letech 2002 – 2003), jsou nyní využívána jinak než typologicky a historicky. Diskuse v těchto jednáních by měly dospět k jednoznačnému pohledu na funkční využívání pražských veřejných prostranství.

 

Doc. ing. arch. J. Cigler doporučil, aby komisi RHMP pro památkovou péči (na jejím příštím jednání) byla prezentována studie řešení nám. J. Palacha ing. arch. Králíčka.

 

Komise tento návrh přijala a zařadila na program dalšího jednání.

 

Prof. Horyna upozornil na otázky, které souvisejí s pořádáním trhů, zejména na Staroměstském náměstí. Zastává názor, že vánoční trhy na Staroměstské náměstí patří, mají svou atmosféru a nejsou z tohoto hlediska předimenzované. Bohužel ale doprovodné akce, jako například produkce odehrávající se v podvečerních hodinách na pódiu, jsou především z hlediska míry hlučnosti a obsahu projevu velmi nešťastné, a  často působí až nesnesitelným dojmem.

 

Komise doporučuje stanovit přesná pravidla a připravit omezení či regulativy (kultura slova, míra hlučnosti produkcí), aby k podobným situacím v budoucnosti již nedocházelo.

 

Mgr. Černý, předseda komise, informoval na základě jakých kritérií například komise pro koordinaci aktivit na veřejných prostranství na území PPR povolovala trhy na Staroměstském náměstí. Komisi byl předložen pouze jeden půdorysný plánek o velikosti papíru A4 a slovní zdůvodnění žadatele p. Šmerdy o pronájem náměstí. Pouze na základě této skutečnosti komise rozhodovala.

 

Komise doporučuje připravit odborné doporučení, ve kterém budou jasně definované požadavky pro vzhled veřejných prostranství při pronájmech a záborech z hlediska památkové péče.

 

Odborné doporučení by pak mělo sloužit komisi pro koordinaci aktivit na veřejných prostranství na území PPR jako jeden z odborných podkladů pro její rozhodovací činnost.

 

Komise se dále věnovala problematice veřejných prostranství v souvislosti s nabídkami zboží v historickém centru, které v současné době již přerostly únosnou mez a negativně ovlivňují vzhled města, kdy dochází k nejrůznějším negativním zásahům do vzhledu města (nevhodné reklamy, výkladce, výstrče, nápisy, neony, osvětlení apod.) Nabídka ve vnitřní Praze je tak zoufale monotónní. Výklady nabízeného zboží působí často až primitivním dojmem a jsou entropií v rámci města.

 

Na počátku 90. let nebyla regulace podnikání dostatečná. Podniká-li se ve veřejném prostoru a ve vztahu k veřejnosti, mělo by se podnikat dle určitých pravidel, v návaznosti na kontinuitu prodejního místa, založení prodeje konkrétního zboží na tradici. Hlavním cílem je tedy co nejdříve stanovit přesná pravidla.

 

Doporučení:

 

Komise vznesla požadavek na nutnost vytvoření určitého názoru, který by obyvatele města vzali za svůj.

 

Restrikce se musejí určovat na základě legislativních možností.

 

Měly by být stanoveny priority pro město z hlediska památkové péče, určena vize a vytvořen nový pohled na město. Jestliže bychom byli schopni angažovat veřejnost, byl by to optimální cíl.

 

Komise vznesla požadavek po kvalitě, pestrosti a přirozenosti života v centrální oblasti Pražské památkové rezervace. Takovéto ulice nyní v historickém centru chybějí. Sortiment obchodů by měl být určen i pro místní obyvatele, ale to už vyvstává otázka regulace prodeje, jako například v Paříži, kde je regulována.

 

 

 

 

 

2.  Restrukturalizace MHMP-OPP a navýšení počtu zaměstnanců.

 

 

J. Kněžínek informoval členy komise o stavu dokumentu Restrukturalizace MHMP-OPP a navýšení počtu zaměstnanců, který MHMP-OPP připravuje pro schválení v Radě hl. m. Prahy. V současné době odbor zapracovává další připomínky k materiálu.

 

Ing. J. Bürgermeister doporučil doplnit podkladový materiál pro Radu hl. m. Prahy o větší akcent na samostatnou působnost MHMP-OPP (díky reorganizaci Národního památkového ústavu), dále na prezentační a samosprávní činnost MHMP-OPP.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.  Kultivace vzhledu Karlovy ulice.

 

J. Kněžínek informoval členy komise o průběhu jednání se zástupci vedení hlavního města Prahy, ředitelů dotčených odborů Magistrátu hl. m. Prahy a Obvodního úřadu Městské části Praha 1 - koordinačních schůzkách svolávaných za účelem zlepšení péče o vzhled města.

 

J. Kněžínek dále informoval o průběžných kontrolních akcích, které se netýkají jen Karlovy ulice. Připravována je také (v součinnosti s Městskou policií) kontrola dalších ulic např. Celetná, Jungmannovo nám., Křižovnické nám. apod. Informoval také o svozu nepovolených reklam a nepovolených zábran na komunikacích MČ Praha 1, zejména na k. ú. Staré Město. Svoz zajišťuje odbor dopravy a životního prostředí Obvodního úřadu MČ Praha 1.

 

Tlak na živnostníky by měl být průběžný, v žádném případě není v zájmu likvidovat živnosti a obchody v centrální lokalitě města.

 

PhDr. M. Zachař sdělil, že tři odborní referenti Národního památkové ústavu, územního odborné pracoviště v hl. m. Praze byli přiděleni pro oblast Karlovy ulice, aby podrobně zpracovali požadavky státní památkové péče pro účinnější péči o vzhled této ulice, například aby prezentace fasád byla na nejvyšší možné úrovni, dle restaurátorských průzkumů, bez negativních zásahů (nevhodné reklamy, výkladce, výstrče, nápisy, neóny, osvětlení apod.)

 

 

4.  Pozvání komisařů UNESCO na pracovní setkání k problematice  památkové péče v Pražské památkové rezervaci.

 

P. Jerie přislíbil, že odboru památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy poskytne kontaktní údaje na komisaře a členy ICOMOS pro přípravu pozvání komisařů UNESCO na pracovní setkání k problematice památkové péče v Pražské památkové rezervaci.

 

Závěr:

 

Jakmile odbor památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy obdrží kontaktní údaje, připraví následně pozvání komisařů do Prahy.

 

 

 

 

5. Různé.

 

Komise se bude v prvním pololetí scházet zpravidla vždy první pondělí v měsíci od 16.00 do 18.00 hod.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hlavní město Praha

 

 

 

 

Ověřil: 

 

 

 

    Mgr. Bohumil Černý (předseda komise)

 

        

 

 

Ing. arch. Jiří Musálek (tajemník komise) 

 

   

 

 

 

Zapsala: 

 

  Mgr. Bohuslava Fuxová

 

 

 

3. srpna 2004
3. srpna 2004