Zápis z jednání komise Rady HMP pro oblast národnostních menšin na území HMP

ze dne 5.2.2004

 

Zápis z jednání Komise RHMP  pro oblast národnostních menšin

 na území hl. m. Prahy

 

ze dne 5. 2. 2004

 

Místo konání: MHMP – Mariánské nám. 2, Praha 1,

  zasedací místnost 349 / 3.patro

Přítomni:

Dle prezenční listiny

Program:

1.  Informace o průběhu grantového řízení Celoměstských programů podpory

aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy pro rok 2004.

2.  Informace zástupců národnostních menšin o Celoměstských programech podpory aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy pro rok 2003.

3.  Zhodnocení akcí národnostních menšin podpořených hl. m. Prahou v roce 2003 v rámci Celoměstských programů podpory aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy z hlediska MHMP.

4.  Náčrt přípravy 4. setkání národnostních menšin v listopadu r. 2004.

5.  Informace o důležitých akcích národnostních menšin v r. 2004 ( MFF Praha srdce národů 2004, Khamoro 2004, Setkání kultur 2004 apod. )

6.  Různé.

7.  Diskuse.

 

Oprava zápisu z jednání komise dne 15. 1. 2004:

6.  Diskuse

·  Ing. Landa představil knihu "Česko ( Československo do roku 1993 ) a Ruská federace

(  Sovětský svaz do konce roku 1991, období 1985 - 2002 i začátek 2003 )", jejímž je autorem a přiblížil přítomným její prezentaci, která se konala v Klementinu.

 

·  Dr. Balvín zahájil jednání komise, omluvil radní Mgr. Halovou, že se z pracovních důvodů nemůže zúčastnit jednání komise.

Připomenul, že na předešlém jednání vyzval členy komise k vyjádření připomínek k návrhu jmenování nových členů komise a odvolání některých členů komise z jejich funkce. Žádný z členů nevyjádřil připomínky.

Seznámil členy komise s usnesením RHMP č. 0117 ze dne 27. 1. 2004, kterým jsou s platností od 10. 2. 2004 jmenováni do funkce člena komise noví členové a odvoláni někteří členové komise, kteří se neúčastnili jednání komise či podali vlastní žádost o uvolnění z funkce ( viz příloha ).

Přivítal  nové členy komise a vyjádřil naději  v dobrou spolupráci členů komise.

Seznámil s programem jednání komise.

 

1.  Informace o průběhu grantového řízení Celoměstských programů podpory

aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy pro rok 2004.

 

  • Mgr. Černá informovala, že 28. 1. 2004 zasedala Komise RHMP pro udílení grantů v oblasti národnostních menšin na území hl. m. Prahy. V současné době je již zpracován materiál návrhů grantové komise pro Radu HMP a probíhá připomínkové řízení dotčených odborů jako je odbor legislativní a rozpočtu. Teprve na základě usnesení Rady HMP budou jednotlivá občanská sdružení seznámena s výsledky grantového řízení a to formou písemnou. Výsledky budou současně zvěřejněny na úřední desce i na internetových stránkách HMP.

Informovala o tom, že probíhá kontrolní audit u grantů z roku 2003 „ Předcházení sociálního vyloučení v romských komunitách a odstraňování jeho důsledků pro rok 2003“. Zdůraznila, že je nutné dbát na řádné vedení vyúčtování finančních prostředků poskytnutých HMP a pečlivě ukládat veškeré originály účetních dokladů.

  • Dr. Miňová vznesla dotaz, zda v případě vyúčtování grantů z roku 2003 postačí vyplněný formulář ( příloha darovací smlouvy ).
  • Mgr. Černá potvrdila, že postačí řádně vyplněný formulář, kde jsou přesně uvedeny finanční výdaje, které byly použity z finanční podpory HMP. Na požádání však musí být občanské sdružení připraveno předložit originály účetních dokladů o využití finančních prostředků HMP ke kontrole.
  • Dr. Balvín doplnil, že grantová komise při svém zasedání doporučila  některé změny v podmínkách grantového řízení a lze tedy očekávat, že následující rok dojde například k omezení ve výši počtu podaných žádostí o grant na jeden program. Grantová komise při svém rozhodování dbala dodržení jednoho z nejdůležitějších kritérií, aby finanční částka byla navržena občanským sdružením národnostních menšin a nikoliv občanským sdružením cizinců zde žijících.

Připomenul, že je nutné odevzdat výroční zprávy o práci občanských sdružení za jednotlivé národnostní menšiny ( viz úkol z jednání dne 10. 12. 2003,  termín odevzdání : 5. 2.04 ). Pro zpracování do celkové zprávy o práci národnostních menšin na území HMP je nutné, aby zástupci jednotlivých národnostních menšin v komisi svou zprávu zpracovali do elektronické podoby a zaslali ji nejpozději do 25. 2. 2004 , aby mohla být co nejdříve zpracována a použita pro další práci a pro informaci všech členů komise.

Tato zpráva je současně přípravou na zpracování zprávy o činnosti občanských sdružení národnostních menšin na území hl. m. Prahy za 5 let, kterou budou muset  členové komise za národnostní menšiny zpracovat v roce následujícím.

 

2.  Informace zástupců národnostních menšin o Celoměstských programech podpory aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy pro rok 2003.

3.  Zhodnocení akcí národnostních menšin podpořených hl. m. Prahou v roce 2003 v rámci Celoměstských programů podpory aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy z hlediska MHMP.

 

Zprávu přednesli tito členové:

Maďaři - Ing. Kamasová

Slováci - Dr. Miňová

Bulhaři – Ing. Popov a Mgr. Zacharieva

Řekové – Ing. Podlahová

Ukrajinci – Mgr. Knapová

Romové - Dr. Oláh

Srbové – Dr. Kubešová, CSc.

Vietnamci - Ing. Tung, CSc.

Rusíni – p. Havel

Poláci – Ing. Adamiec

 

4.  Náčrt přípravy 4. setkání národnostních menšin v listopadu r. 2004.

 

  • Ak. mal. Krumphanzlová informovala o přípravách výstavy Prolínání II - soužití, spolupráce, podobnosti, odlišnosti, otisky, ohlasy, jejíž součástí by nově měla být i autorská čtení knih národnostních menšin s ilustracemi, jejichž vydání bylo v roce 2003 finančně podpořeno hl. m. Prahou.

Navrhla, aby součástí vernisáže bylo i provedení komorního koncertu.

Seznámila komisi s některými jmény umělců, kteří přislíbili účast na výstavě a s nimiž dále jedná o účasti na výstavě.

Požádala o podání návrhů jmen a kontaktů na umělce z řad národnostních menšin, které by mohla dále oslovit s nabídkou účasti na výstavě a to do následujícího jednání komise dne 4. 3. 2004.

Telefonické spojení na Ak mal. Krumphanzlovou: 606  45 99 21

  • Dr. Balvín doplnil, že v rámci 4. setkání národnostních menšin se uskuteční 11. a 12. 11. 2004 opět konference s názvem Metody výchovy a vzdělávání ve vztahu k národnostním menšinám.

 

 

 

5.  Informace o důležitých akcích národnostních menšin v r. 2004 ( Mezinárodní folklorní festival Praha srdce národů 2004, Khamoro 2004, Setkání kultur 2004 apod. )

 

  • Dr. Miňová informovala o termínu 27. - 30. 5. 2004, kdy se koná MFF  Praha srdce národů 2004.
  • Dr. Balvín informoval, že se pravděpodobně ozve Dr. Miňové režisér pořadu České televize Velký vůz ( p. Pátek ) se žádostí o informaci k festivalu, jelikož ji Dr. Balvín doporučil.
  • Dr. Miňová uvedla, že termín pro odevzdání jednotlivých spolků národnostních menšin byl do 20. 12. 2003. Pan režisér posunul uzávěrku k podání informací o jednotlivých souborech do 20. 2. 2004. Doposud se Dr. Miňové ozvali Maďaři a Poláci, požádala tedy o urychlené zaslání informací, aby se předešlo případným časovým ztrátám.

Upozornila, že se domnívá, že by Celoměstské programy podpory aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy měly preferovat činnost jednotlivých občanských sdružení národnostních menšin podle obecného rozdělení - téměř každé občanské sdružení má své aktivity kulturní, literární, pedagogicko - vzdělávací, vydavatelské a mediální.

·  Dr. Balvín poděkoval Dr. Miňové za upozornění na priority.

·  Mgr. Knapová informovala o akci Setkání kultur 2004, jehož letošním tématem je filmová tvorba. Je připravován týden filmu národnostních menšin v hl. m. Praze - zúčastnit by se měli Poláci, Rusové, Maďaři, Slováci a Ukrajinci. Každý večer bude probíhat se zaměřením na jednu národnost - tj. projekce filmu, beseda s režisérem nebo protagonistou filmu. Mají možnost se zúčastnit ještě jiné národnosti.

Akce je plánována na období listopadu nebo prosince 2004.

·  Dr. Balvín doporučil shrnout, která témata uplynulých ročníků Setkání kultur zaznamenala největší úspěch.

 

 

6.  Různé

 

  • Dr. Sulitka, CSc. informoval, že po semináři v Kolodějích v prosinci 2003 byli požádáni zástupci národnostních menšin o vyjádření k podmínkám naplňování zásad stanovených rámcovou úmluvou o ochraně národnostních menšin, tento materiál se zpracovává a připravuje, osloveni byli členové rady. Je připravována další výzva na členy Rady pro národnostní menšiny a to žádost o bilanci o situaci národnostní menšiny za rok 2003 t.j.: pravidelná souhrnná zpráva o situaci národnostních menšin v ČR. Požádal touto cestou ty členy komise, kteří jsou i členy Rady vlády pro národnostní menšiny, aby do této zprávy promítli i podněty předkládané v komisi. Zpráva za rok 2003 by měla obsahovat i nové informace o fungování orgánů pracujících s národnostními menšinami na úrovni samospráva - t.j. na úrovni obcí, krajů. Zpráva by neměla poskytnout pouze informace o aktivitách, ale i o tom, co se v národnostně - menšinové politice nedaří.

Dále ocenil zprávy o činnosti národnostních menšin, které byly předneseny.

  • Dr. Balvín dolnil, že výroční zpráva vypracované členy komise
  • Dr. Balvín informoval o zprávě z jednání Rady vlády pro národnostní menšiny, kterou poskytla radní Mgr. Halová k informaci členům komise.

Zejména upozornil na zprávu týkající se Domu národnostních menšin.

  • Dr. Sulitka, CSc. upřesnil informaci, kdy se jeden z členů Rady vlády pro národnostní menšiny  s podivením otázal, že je připravována takto velká investiční akce a jak je možné, že jisté nejmenované romské firmy nebyly o této akci předem informovány. Jiní členové rady upozornili, že se o tomto jedná již 2 roky.

Nejednalo se tedy o zástupce, ale jednalo se o jeden dotaz, zda v případě investiční akce budou osloveny příslušné firmy.

  • Dr. Balvín vzpomenul vývoj kolem realizace Domu národnostních menšin, kdy byly vždy informovány i firmy národnostních menšin, které se mohly zúčastnit řádného výběrového řízení, které bylo plně řízeno Odborem městského investora MHMP.

 

 

 

 

7.  Diskuse.

 

  • Ing. Trojan, CSc. upozornil na svůj dojem založený na základě zkušeností, že je malá informovanost o národnostních menšinách. Zda nemají členové komise pocit, že se nedaří v oblasti informovanosti, zejména u školní mládeže, dosáhnout většího posunu. Spatřuje toto jako jeden z úkolů pro vládu.
  • Ing. Kamasová upozornila, že internetové stránky poskytují zejména u mládeže nejlepší zdroj informací
  • Dr. Sulitka, CSc. souhlasil s domněnkou Ing. Trojana, CSc., současně vzpomenul, že internetové stránky jsou atraktivní. Na webových stránkách Rady vlády pro národnostní menšiny je zachyceno vše, co ČR v národnostní politice dělá. Při svých přednáškách na vysokých školách se setkává u studentů s neinformovaností a neznalostí, kde by mohli sehnat informaci o národnostních menšinách a jedná se o mladou generaci, která je vychována u počítače, ale  nevyužívá toto médium. Je tedy skeptický v efekt indiferentního elektronického média.

Upozornil, že se v oblasti multikulturní výchovy dělá opravdu hodně. Jedná se však o " běh na dlouhou trať "  a efekt tedy není okamžitě patrný. Většinová společnost je nastavena tak, jak je a nelibě vnímá jinakost.

  • Dr. Miňová ocenila pomoc hl. m. Prahy existencí Komise RHMP pro oblast národnostních menšin na území hl. m. Prahy a finanční podporou, která je však v posledních letech nižší, pravděpodobně v důsledku povodní.

Informovala o žádosti některých občanských sdružení o schůzku u radní Mgr. Halové, která bohužel neměla ke konci roku 2003 volný termín k jednání pro velké pracovní zaneprázdnění. Spolky národnostních menšin by rády podnikly kroky ke zlepšení podmínek pro svou činnost  - jedná se o větší spolky těchto národností: Ukrajinci, Řekové, Poláci, Maďaři, Slováci - Klub slovenskej kultúry, Detvan, Limbora. Pokud by další spolky měly zájem se připojit, jsou vítány. Tyto spolky by se rády objednaly prostřednictvím Dr. Sulitky, CSc. nebo přímo u Dr. Mareše na pracovní rozhovor o problémech spolků, v čem by potřebovaly pomoc, aby byl synchron mezi spoluprací, dále aby úředníci pověření státem pomohli a poradili, kde je ještě možné požádat o pomoc při činnosti národnostních menšin.

  • Dr. Sulitka, CSc. připomenul, že v Radě vlády pro národnostní menšiny jsou zástupci národnostních menšin  a ne zástupci spolků. Činnost spolků národnostních menšin je na území hl. m. Prahy a nejen hl. m. Praha, ale i ostatní statutární města mají orgány pro národnostní menšiny na úrovni krajských úřadů, městských úřadů a na úrovni obcí. Jelikož nebyly ze zákona pevné podmínky pro zřízení výboru pro národnostní menšiny, ocenil rozhodnutí hl. m. Prahy o zřízení Komise RHMP pro oblast národnostních menšin na území hl. m. Prahy. Úroveň samosprávy a státní správy je v tom, že Rada vlády pro národnostní menšiny má zastřešující pohled, ale samospráva má citlivěji vnímat různost aktivit plurality různých spolkových názorů. Připomenul projekt Domu národnostních menšin, což je dosud nedokončený projekt a hledání možností finančních a investičních z veřejného rozpočtu na cizí majetek není možný ( - reakce na podnět Dr. Miňové ).
  • Dr. Balvín podal návrh, aby vznikla neformální setkání, kde by bylo možné se setkávat i za účasti mladých lidí ze škol, aby mohli poznávat tváří v tvář národnostní menšiny. Jednalo by se o diskusní klub, který by se mohl stát tradicí. Navrhl členům komise, aby se nad touto možností zamysleli. Mohly by se touto formou více zpřístupnit informace o národnostních menšinách.

I z tohoto důvodu byla komise rozšířena o členy odborníky, kteří vidí problematiku oblasti národnostních menšin z nadhledu.

 

 

Mgr. Hana Halová

předsedkyně komise

 

 

 

 

V Praze dne 5. února 2004

Zapsala: Mgr. Jana Černá

12. února 2004
12. února 2004